15 راهکار خانگی برای از بین بردن مورچه ها

 

مورچه ها حشراتی اجتماعی هستند از راسته نازک بالان که تقریبا 12000 گونه از آن ها در سراسر جهان وجود دارد. این حشرات تقریبا درهمه جای جهان به جز قطب شمال و قطب جنوب یافت می شوند. زندگی مورچه ها به صورت دسته جمعی در یک لانه است. در هر لانه یک یا چند ملکه بالدار، ده ها مورچه شکارچی و صد ها مورچه کارگر وجود دارد؛ که در کل یک کلونی را تشکیل می دهند. در هر کلونی مورچه ها قانون تقسیم کار و حل مشکلات به کمک همدیگر را دارند.مورچه ها ممکن است هر جایی پیدا شوند اما بیشتر لانه های خود را در زیر زمین می سازند.

در صورت حمله مورچه ها به مکانی خاص ،به دلیل هماهنگی زیاد بین اعضای کلونی ، دفع مورچه ها خیلی هم ساده نمی باشد. اما نگران نباشید ما در این مقاله 15 راهکار خانگی  و طبیعی  برای از بین بردن مورچه ها را به شما معرفی می کنیم، تا برای همیشه از شر آن ها خلاص شوید.

مورچه ها چه شکلی هستند؟

از بین بردن مورچه ها
شکل مورچه

همه ما در طول زندگی خود بارها و بارها مورچه ها را در خانه، پارک، جنگل یا هر جای دیگری که فکرش را بکنید مشاهده کرده ایم. مورچه ها حشراتی بدون بال هستند و تنها مورچه های ماده بارور بالدار هستند.  مورچه ها اندامی گره مانند با کمری باریک و دوشاخک و سه جفت پا دارند و بدن آن ها از سه قسمت سر، تنه و پشت تشکیل شده است که پاهای آن ها به تنه وصل می باشد. مورچه ها تقریبا همه جا هستند و به صورت دسته جمعی به یک مکان حمله می کنند و در صورتی که زود از بین نروند به سرعت بیشتر و بیشتر می شوند تا اینکه کل آن مکان را اشباع کنند.

مورچه ها کجا زندگی میکنند؟

مورچه ها همه جا هستند
مورچه روی لوله

 

 

همانطور که قبلا گفتیم مورچه ها تقریبا همه جا هستند: جنگل، کوه، صحرا،کنار دریا و البته در خانه و محل زندگی ما انسان ها. هر جا که غذایی برای خوردن یافت شود سروکله مورچه ها نیز پیدا می شود. مورچه ها ممکن است از هرجایی که به فکرتان هم نمی رسد وارد خانه شما شوند چون بدون شک در هر خانه ای منابع تغذیه زیادی برای مورچه ها وجود دارد.  برای از بین بردن و دفع مورچه ها باید راهکارهای زیادی بلد باشید تا بتوانید به راحتی از شر آن ها خلاص شوید.

منبع تغذیه مورچه ها

مورچه در حال خوردن غذا
مورچه در حال خوردن غذا

مورچه ها این حشرات کوچک و مزاحم تقریبا همه چیز خوارند از گل و گیاه و شیره آن ها، دانه های برنج و شکر، خرده نان و بیسکویت گرفته تا گوشت حیوانات و حشرات دیگر همه را می خورند و به این صورت در راسته همه چیز خواران قرار گرفته اند.

پس باید انتظار دیدن آن ها را در هرجایی از خانه تان داشته باشید. پس در صورت مشاهده یکی دو تا از آن هادر محل زندگی خود به سرعت در فکر نابودی آن ها باشید در غیر این صورت در مدت زمانی نه چندان زیاد با انبوهی از مورچه های ریز و درشت مواجه می شوید که کل خانه را اشغال کرده اند؛و بیرون کردن آن ها امکان دارد کمی سخت باشد.

مورچه ها را له نکنید

یادتان باشد هیچوقت مورچه ها را له نکنید. مورچه ها وقتی که می میرند، بوی خیلی بدی از خود پخش می کنند که باعث جذب دیگر مورچه ها می شود. مورچه های زنده به سمت مورچه مرده آمده تا جسد آن را دفن کنند. به این ترتیب تعداد زیادی از آن ها در آن محل جمع می شوند. پس هیچوقت آن ها را له نکنید یا یکی یکی نکشید. بلکه سعی کنید آن ها را دسته جمعی نابود کنید و از روش های گفته شده در زیر استفاده کنید.

راهکارهای خانگی برای از بین بردن مورچه ها

مورچه ها حشراتی موذی هستند که در صورت بوییدن و پیدا کردن یک منبع تغذیه در هر جای خانه شما به سرعت خود را به آن محل می رسانند. آن ها راه های زیادی برای ورود به محل مورد نظر پیدا می کنند. پس برای از بین بردن آن ها سعی کنید سریع تر دست به کار شوید تا هرچه زودتر از شر آن ها خلاص شوید. با ما همراه باشید تا با همه راهکار های خانگی و موثر برای نابودی مورچه ها آشنا شوید.

آب ساده ترین راهکار خانگی برای کشتن مورچه ها

اب برای کشتن مورچه ها
اب برای کشتن مورچه ها

استفاده از آب برای از بین بردن مورچه ها آسان ترین روش ممکن می باشد. برای این کار شما می توانید هر سوراخی که مورچه ها از آن رفت و آمد می کنند را به خصوص در بیرون خانه با آب پر کنید و این کار را چندین و چند بار تکرار کنید. چون ممکن است مورچه ها در بیرون از لانه کم به نظر برسند اما در واقع در درون لانه یک کلونی بزرگ و وسیع هستند.

به این صورت همه مورچه های کلونی از بین می روند و اما در داخل خانه در جاهایی که امکان استفاده از آب نیست از روش های دیگر برای دفع مورچه ها استفاده کنید و در مکان هایی که سوراخ مورچه دیدید و امکان استفاده از آب هم وجود داشت یک نی را داخل سوراخ قرار دهید و هر بار کمی آب داخل آن بریزید تا از خیس شدن خانه هم جلوگیری کنید. البته سعی کنید از این روش بیشتر برای لانه های بیرون از خانه استفاده کنید.

شیشه پاک کن برای دفع مورچه ها

نابودی مورچه ها با شیشه پاک کن
نابودی مورچه ها با شیشه پاک کن

یک موضوع بسیار جالب در مورد مورچه ها این است که وقتی مورچه ای یک منبع تغذیه ای را پیدا می کند به سرعت ماده ای به نام فرومون از خود ترشح کرده و مورچه های دیگر را از وجود آن منبع خبر دار می کند. دیگر مورچه ها با بوییدن فرومون به سرعت خود را به مسیر وجود آن بو می رسانند.

شما با استفاده از اسپری کردن شیشه پاک کن در مسیر حرکت مورچه ها یا محل تجمع آن ها باعث می شویید که بوی شیشه پاک کن و فرومون با یکدیگر قاطی شده و در نتیجه بوی آن به دیگر مورچه ها نرسد و مسیر حرکت آن ها مختل شده و بدین وسیله از ورود آن ها به خانه خود جلوگیری می کنید. اگر شیشه پاک کن هم در دسترس نداشتید می توانید به جای آن از مخلوط آب و صابون یا آب و مایع ظرف شویی هم استفاده کنید.

خیار برای دفع مورچه ها

دفع مورچه ها با خیار
دفع مورچه ها با خیار

در هر قسمت از خانه که مورچه ها جمع شده اند، مقداری پوست خیار بگذارید و تا دو روز پوست ها را از روی زمین جمع نکیند و بگذارید بماند. مورچه ها از بوی خیار خوششان نمی آید و خیلی زود آن جا را ترک می کنند.

نشاسته ذرت برای از بین بردن مورچه ها

از بین بردن مورچه ها با نشاسته ذرت
از بین بردن مورچه ها با نشاسته ذرت

یکی دیگر از راهکارهای موثر و خانگی برای از بین بردن مورچه ها استفاده از نشاسته ذرت می باشد. نشاسته ذرت پودری سفید رنگ و خوراکی است که تقریبا در همه فروشگاه های مواد غذایی یافت می شود و  یک راهکار مؤثر برای خفه کردن تعداد زیادی  مورچه به صورت همزمان می باشد. استفاده از نشاسته ذرت برای کشتن مورچه ها بدین صورت می باشد.

 • نشاسته ذرت را مستقیم روی کل گروه مورچه ها بریزید و روی آن آب بپاشید. در نتیجه بسیاری از مورچه ها مرده و در نشاسته ذرت محصور می شوند که می توانید آنها را از محیط جمع کنید.
 •  روی مورچه ها نشاسته ذرت بپاشید. مورچه ها با خوردن نشاسته خفه شده میمیرند. و شما می توانید بعد از یکی دو ساعت آن ها را جارو بزنید.

تفاله قهوه برای نابود کردن مورچه ها

دفع مورچه ها با تفاله قهوه
دفع مورچه ها با تفاله قهوه

شما می توانید برای خلاص شدن از دست مورچه ها هر بار که برای خود قهوه دم کردید تفاله آن را دور نریزید بلکه آن ها را در مسیر حرکت مورچه ها یا محل تجمع آن ها بریزید. به این صورت مورچه ها مسیر حرکت خود را گم کرده و خیلی زود آن محل را ترک می کنند.

سرکه سفید برای دفع مورچه ها

از بین بردن مورچه ها با سرکه
از بین بردن مورچه ها با سرکه

سرکه سفید یک مایع ارزان و همیشه در دسترس است که تقریبا در هر خانه ای به آسانی پیدا می شود. سرکه هم یک ماده ضدعفونی کننده و تمییز کننده است و هم یک دافع خوب برای مورچه ها می باشد. شما می توانید با محلول یک به یک آب و سرکه خیلی از جاهای خانه مانند روی کابینت، روی میز نهار خوری و روی سطح پنجره ها را تمییز کنید.

بوی سرکه تا یکی دو ساعت بعد از استفاده برای شما از بین می رود ولی تا ساعت ها بوی آن مورچه ها را اذیت کرده و آن ها را از آن محل می راند. همچنین شما می توانید محلول آب و سرکه را مستقیماً روی مورچه ها یا داخل لانه آن ها اسپری کنید، مورچه ها در اثر تماس با سرکه خیلی زود از بین می روند و شما می توانید مورچه های مرده را از محیط جمع کنید.

فلفل سیاه یا قرمز آسیاب شده برای از بین بردن مورچه ها

بوی فلفل برای مورچه ها بسیار آزاردهنده می باشد و خیلی سریع آن ها را فراری می دهد. شما می توانید پودر فلفل را داخل درز دیوارها، شکاف قرنیزها، پشت مبلمان، زیر کابینت ها و هر جای دیگری که فکر می کنید امکان دارد مورچه از آن جا وارد شود بپاشید. مورچه ها از بوی فلفل متنفر هستند و اصلاً به آن مکان نزدیک نمی شوند اگر هم در آن محل باشند یا می میرند یا آن جا را ترک می کنند.

روغن درخت چای برای از بین بردن مورچه ها

 

روغن درخت چای یک روغن بسیار موثر برای دفع مورچه ها می باشد. این روغن می تواند دافع خوبی حتی برای مگس ها نیز باشد به چند روش که در زیر به آن ها اشاره شده است می توانید از این روغن استفاده کنید:

 • 10 قطره روغن درخت چای را با دو فنجان آب مخلوط کرده در یک آب پاش تمیز بریزید و روی مورچه ها و گوشه و کنار خانه اسپری کنید.
 • می توانید با پنبه توپک درست کنید و این توپک های پنبه ای را به روغن درخت چای آغشته کنید و آن ها را در اطراف خانه قرار دهید.
 • اگر احساس می کنید رایحه روغن خیلی قوی است می توانید به مخلوط آب و روغن چای، چند قطره روغن نعناع اضافه کنید.

به این صورت خیلی سریع مورچه ها از کل خانه دفع می شوند.

روغن نعناع فلفلی

نابودی مورچه ها با روغن نعنا فلفلی
روغن نعنا فلفلی

طبق مطالعاتی که در سال 2020 بر روی مورچه ها انجام شد مشخص شد روغن نعناع فلفلی که یک روغن بسیار مفید برای مصرف انسان ها نیز می باشد می تواند یک راهکار بسیار موثر برای نابود کردن مورچه ها باشد:

10 تا 20 قطره روغن نعناع فلفلی را با دو فنجان آب در یک بطری اسپری پلاستیکی تمیز مخلوط کنید و مخلوط را در اطراف قرنیزها، پنجره ها، مسیر حرکت مورچه ها و همه اطراف خانه خود اسپری کنید و اجازه دهید مخلوط خشک شود و در صورت نیاز چند بار دیگر این کار را تکرار کنید. با چشم خود نتیجه فوق العاده اثر بخش آن را مشاهده خواهید کرد.

نکته: اگر حیوان خانگی مخصوصاً گربه دارید دور از دسترس آن ها قرار دهید.

روغن اکالیپتوس لیمو

نابودی مورچه ها با روغن اکالیپتوس لیمو
روغن اکالیپتوس لیمو

روغن اکالیپتوس لیمو یک اسانس صد در صد طبیعی بوده که ترکیبی مشخص دارد و منشأ آن کاملاً طبیعی است. این روغن از تقطیر با بخار آب به دست آمده و با هیچ روغن دیگری مخلوط نشده و کاملاً خالص و طبیعی است؛ و در همه داروخانه های گیاهی موجود است و شما می توانید به راحتی آن را تهیه کنید.
روغن اکالیپتوس لیمو یک دافع طبیعی برای بیشتر حشرات ازجمله پشه و مورچه می باشد برای استفاده از آن مراحل زیر را انجام دهید:

 • توپک های پنبه ای را با اسانس لیموی رقیق شده با آب آغشته کنید.
 • توپک های اشباع شده را در محل هایی که معمولا مورچه ها را می بینید قرار دهید.
 • توپک های پنبه ای را هر هفته با پنبه های تازه اشباع شده با روغن جایگزین کنید.

مورچه ها از استشمام این روغن به شدت بیزارند و خیلی زود خانه شما را ترک خواهند کرد و به طور کلی از خانه دفع خواهند شد.

لیمو برای از بین بردن مورچه ها

در این روش شما می توانید مقداری آب لیموی تازه را در مسیر حرکت مورچه ها اسپری کنید با این کار باعث از بین رفتن رد پای فرومون مورچه ها و همچنین پوشاندن عطر غذا شده و در نتیجه باعث نابودی مورچه ها می شوید.

همچنین شما می توانید پوست لیمو را داخل کمدها و کابینت های منزل خود قرار دهید تا از ورود مورچه ها به آن ها جلوگیری کنید.

اسانس برگ دارچین برای نابودی مورچه ها

مطالعاتی در سال 2008 نشان داد که ترکیبات موجود در اسانس برگ دارچین از جمله: ترانس سینا مالدئید، می تواند در کشتن و دفع مورچه ها موثر باشد. این اسانس را می توانید از عطاری ها تهیه کنید. برای استفاده از این اسانس:

 • گلوله های پنبه را به اسانس برگ دارچین رقیق نشده آغشته کنید.
 • گلوله های پنبه ای آغشته به اسانس را در تمام نقاط خانه که مورچه ها را در آن قسمت ها دیده اید قرار دهید.
 • هر هفته گلوله های پنبه ای آغشته به اسانس را با گلوله های قدیمی جایگزین کنید.

بررسی گیاهان آپارتمانی برای جلوگیری از ورود مورچه ها

دفع مورچه ها از گل های آپارتمانی
دفع مورچه ها از گل های آپارتمانی

اگر از دست مورچه ها در خانه خود به ستوه آمده اید و مقدار زیادی گل آپارتمانی دارید، به سراغ تک تک گلدان ها بروید و آن ها را بررسی کنید. شاید مورچه ها در خاک یکی از گلدان ها لانه داشته باشند و از برگ ها و شیره آن ها تغذیه می کنند. اگر در داخل گلدانی مورچه پیدا کردید یا متوجه شدید که در آن لانه مورچه است، آن گلدان را از خانه بیرون ببرید، چون ممکن است دیگر گلدان ها را هم آلوده کنند.
برای جلوگیری از ورود مورچه ها به گلدان ها: داخل هر گلدان موجود در منزل خود یک تکه پوست لیمو یا پرتقال قرار دهید به این صورت دیگر هیچ مورچه ای به گل های شما نزدیک نمی شود.

تمیز نگه داشتن اطراف خانه برای جلوگیری از ورود مورچه ها

برای جلوگیری از ورود مورچه ها به خانه خود حتماً باید مواظب باشید محیط بیرونی خانه مثل حیاط و کوچه همیشه تمیز و عاری از هر گونه آشغال باشند چون بیشتر مورچه ها از طریق بوییدن آشغال ها و خرده ریزهای بیرون خانه به درون راه پیدا می کنند.

همچنین توجه داشته باشید هر گونه پوشش گیاهی چسبیده به درودیوار و پنجره خانه را که راه را برای ورود مورچه ها آسان می کند جدا کنید.

قطع منابع تغذیه برای نابودی مورچه ها

قطع منبع تغذیه مورچه ها
مورچه ها روی حبه قند

مورچه ها جذب غذاهای شیرین و نشاسته ای مثل: شکر، عسل، آرد، خرده نان و بیسکویت و… می شوند. بنابراین بهترین روش برای جلوگیری از ورود مورچه ها این است که اطمینان حاصل کنید که هیچ منبع تغذیه ای در دسترس آن ها نباشد برای این کار باید:

 • هر روز خانه را تمیز جارو بکشید و نگذارید هیچ خرده نان یا پسماند غذایی در گوشه و کنار خانه بماند.
 • بعد از هر وعده غذایی فوراً ظرف ها را شسته و آشپزخانه را تمیز کنید.
 • هیچ ماده غذایی مثل: برنج، شکر، نان و شیرینی را در ظرف بدون درب رها نکنید حتماً مواد غذایی را در ظرف های درب دار و در جای خشک و خنک نگهداری کنید تا از ورود هر نوع حشره ای ازجمله مورچه به درون آن ها جلوگیری کنید.
 • مکان هایی که وعده های غذایی روزانه در آنجا صرف می شود را فوراً تمیز کنید و اطمینان حاصل کنید هیچ خرده نان یا دانه برنج و پسماند غذایی در دور و اطراف باقی نمانده باشد.
 • سطل زباله منزل خود را هر روز خالی کنید و تمیز بشویید و کیسه های حاوی زباله را حتماً بیرون از خانه ببرید.
 • غذای حیوانات خانگی نیز می تواند یک منبع تغذیه خوب برای مورچه ها باشد. ظرف حیوانات خود را بعد از خوردن غذایشان بشویید و محل را تمیز کنید تا هیچ اثری از بوی آن هم باقی نماند.

حذف ورودی مورچه ها برای دفع آن ها

ورود مورچه ها از درز زیر در
ورود مورچه ها از درز زیر در

یک روش دیگر برای دفع مورچه ها این است که با دنبال کردن مسیر حرکت مورچه ها می توانید راه ورودی آن ها را پیدا کرده و ببندید. برای مثال شکاف دیوارها، درز کلید و پریزها، درز پنجره ها که می توانند ورودی های خوبی برای مورچه ها باشند را می توانید با گچ یا چسب مخصوص پر کنید تا از ورود آن ها جلوگیری کنید.

سخن آخر

مورچه ها حشراتی موذی و مزاحم هستند که به صورت دسته جمعی زندگی می کنند و اگر وارد خانه شما شوند و زود آن ها را از بین نبرید به زودی زود خانه شما را به لانه خود تبدیل کرده و نابودی شان کمی سخت می شود. مورچه ها شاید در ظاهر کم به نظر برسند ولی در لانه خود یک کلونی بزرگ هستند که تعدادشان بسیار زیاد است. پس با دیدن اولین مورچه ها سریع به فکر نابودی آن ها باشید تا دچار دردسر نشوید و برای نابودی آن ها در مرحله اول به سراغ راهکارهای گفته شده در بالا بروید که بسیار موثر و کارآمد هستند.

اگر همه راه ها را امتحان کردید و به نتیجه نرسیدید به سراغ سم های مورچه کش بروید. استفاده از سم های شیمیایی برای کشتن مورچه ها هم زمان کمتری می برد هم کارآمدتر و مؤثرتر است و شما را زودتر به نتیجه می رساند.

سؤالات متداول

چگونه به سرعت از شر مورچه ها در خانه خلاص شویم؟

مهم است که هر شکافی را در خانه خود که ممکن است مورچه ها وارد آن شوند را ببندید. می توانید از راهکار های طبیعی مانند نشاسته ذرت برای از بین بردن سریع مقادیر زیادی مورچه استفاده کنید. یا سعی کنید مسیرهای فرومون مورچه ها را با مواد شوینده مایع تمیز کنید.

مورچه ها از چه بویی متنفرند؟

مورچه ها ممکن است بوی این موارد را دوست نداشته باشند:

• فلفل سیاه و قرمز
• دانه های قهوه
• سرکه سفید
• برخی از روغن های ضروری مانند نعناع، درخت چای و اکالیپتوس لیمو

از بین بردن قطعی مورچه ها امکان پذیر است؟

مورچه ها مهاجمان متداول خانه ها در سراسر دنیا هستند و عمدتاً بی ضرر هستند. خلاص شدن از شر آنها ممکن است سخت باشد، اما دفع و ریشه کن کردن مورچه ها در طول زمان با استفاده از روش های طبیعی توضیح داده شده در بالا امکان پذیر است. سم های شیمیایی نیز برای کمک به کشتن یا از بین بردن این آفات در دسترس هستند.
تمیز نگه داشتن خانه و از بین بردن مکان های احتمالی برای ورود و مخفی شدن مورچه ها نیز می تواند از هجوم های بعدی جلوگیری کند.

خرید سم حشرات
مقالات مرتبط

نظرات شما

photo-Ant
عکس مورچه قهوه ای رنگ
photo-Bedbug
عکس حشره ساس تخت خواب
photo-Centipede
عکس هزار پا روی سنگ
photo-Cockroach
سوسک کابینتی، شایعترین است
photo-Flea
همه کک ها خونخوار هستند
photo-Fly
تصویر مگس روی انگشت انسان
photo-Gecko
عکسی از مارمولک قهوه ای
photo-Grassshopper
تصویری از ملخ سبز مزرعه
photo-Lice
عکس شپش در ساقه مو
photo-Mite
عکس کنه - مایت - کنه قرمز
photo-Mosquito
عکس نیش پشه
photo-Mouse
موش ها - ناقلان بیماری هستند
photo-Scorpion
عقرب زرد - سمی ترین عقرب
photo-Snake
مار جعفری - خطرناکترین مار ایران
photo-Spider
عنکبوت بیوه - سمی مهلک دارد
photo-Tarantula
تصویر رتیل قهوه ای خطرناک
photo-Termite
عکس حشره موریانه چوبخوار
photo-Wasp
عکس زنبور زرد وحشی
پخش ویدیو
زنبور های سمی را بشناسید - زنبور گاوی خطرناک
پخش ویدیو
راه های پیشگیری از ورود موریانه های خانه خراب کن
پخش ویدیو
یک رتیل بزرگ، موش را شکار میکند و میخورد
پخش ویدیو
فیلم جالب از عنکبوت های جهنده و پرش کننده
پخش ویدیو
لخته شدن خون انسان توسط زهر سمی مار
پخش ویدیو
ویدیو لحظه نیش زدن سمی ترین عقرب جهان
پخش ویدیو
در تله موش کش چه طعمه هایی قرار دهیم؟
پخش ویدیو
نابودی پشه های خون خوار با چند روش ساده
پخش ویدیو
آیا حشره کنه خطرناک است؟ راه از بین بردن کنه
پخش ویدیو
آیا مارمولک ها تخم میگذارند؟ ویدیو کامل را ببینید
پخش ویدیو
بهترین روش از بین بردن شپش سر و محیط
پخش ویدیو
با ملخ های خطرناک ایران آشنا شوید
پخش ویدیو
چگونه مگس ها باعث انتقال آلودگی میشوند؟
پخش ویدیو
چگونه با روش های خانگی کک را از بین ببریم؟
پخش ویدیو
سوسک ها چگونه به وجود می آیند؟
پخش ویدیو
حشره هزار پا را بشناسید - تفاوت آن با صد پا چیست؟
پخش ویدیو
آموزش درمان جای نیش ساس تخت خوابی
پخش ویدیو
ارزانترین راه برای مقابله با مورچه ها در خانه
سفارش سم از طریق:
تلگرام
واتساپ
تماس
Background Image
×