بهترین روش های خانگی و طبیعی برای از بین بردن مارمولک

مارمولک ها بیشتر مناطق گرمسیری و بیابانی را ترجیح می دهند، اما با شرایط زندگی در مناطق معتدل و جنگلی نیز خود را وفق داده اند. مارمولک ها خزندگانی هستند که به طور معمول در طبیعت زندگی می کنند. اما گاهی اوقات، این موجودات ناخوانده، به داخل خانه‌ها نیز راه پیدا می‌کنند. در صورت راهیابی آن ها به خانه شما، هر چه سریعتر به فکر از بین بردن مارمولک ها باشید، تا از عوارض و خطرات حضور آن ها در امان باشید.
مارمولک ها باعث انتقال بیماری هایی همچون: سالمونلا، لیستریوز و تب مارمولک می شوند. همچنین مدفوع آن ها باعث آلوده کردن محیط و مواد غذایی می شود. آلوده شدن مواد غذایی نیز باعث مسمویت غذایی و بیماری های گوارشی می شود. دیدن مارمولک در خانه همچنین موجب ایجاد ترس و وحشت اعضای خانواده به خصوص کودکان می شود. پس با ما همراه باشید تا شما را با یهترین روش های خانگی و طبیعی برای از بین بردن مارمولک آشنا کنیم.

شکل مارمولک

شکل مارمولک
شکل مارمولک

مارمولک ها دارای تنوع فوق العاده ای در رنگ، ظاهر و اندازه هستند. این خزنده ها بیش از 6000 گونه هستند. پوست بیشتر انواع مارمولک ها همانند سایر خزندگان، به دلیل کمبود منافذ برای جلوگیری از دفع آب و روغن، در واقع بسیار خشک است. مامولک ها در سراسر جهان به جز قطب شمال و جنوب یافت می شوند.
رنگ آن ها از سیاه تا سبز روشن متفاوت است، مارمولک ها معمولا کرم رنگ یا قهوه ای با الگوی راه راه یا لکه دار هستند.آن ها پوستی فلس دار، سری کوچک و نوک تیز دارند و طول آن ها حدود 10 تا 15 سانتی متر است. دم آن ها بیش از نیمی از طول بدن را تشکیل می دهد. نرها دارای شکم های زرد یا نارنجی روشن هستند در حالی که ماده ها دارای قسمت های زیرین صاف و کم رنگ تر هستند.

رژیم غذایی مارمولک

رژیم غذایی مارمولک
رژیم غذایی مارمولک

مارمولک ها از غذاهای متنوعی از جمله میوه ها و گیاهان، حشرات، پستانداران کوچک، پرندگان و دوزیستان، بی مهرگان کوچک مانند مگس، عنکبوت و حتی حلزون تغذیه می کنند. در طول روز با استفاده از بینایی و بویایی قوی خود شکار می کنند. آن ها ابتدا بدن خود را با آفتاب گرفتن گرم می کنند.

خصوصیات فیزیکی

همه مارمولک ها قادر به شنا هستند، اما تعداد بسیار کمی از آن ها در محیط های آبی زندگی می کنند. مارمولک ها کوهنوردان خوب و دونده های سریعی هستند. برخی حتی می توانند روی دو پا بدوند، مانند مارمولک طوق دار و ایگوانای دم خاردار. برخی از مارمولک ها در پاسخ به محیط اطراف خود یا در زمان استرس تغییر رنگ می دهند. معروف ترین نمونه آن، گونه آفتاب پرست است.
بسیاری از مارمولک ها قادر به بازسازی دم های از دست رفته خود هستند.آن ها اغلب برای گیج کردن یک شکارچی، عمداً قسمت هایی از دم خود را هنگام فرار، رها می کنند. همانطور که دم به تکان خوردن ادامه می دهد، مارمولک فرصت فرار پیدا می کند.سپس به تدریج دم آن ها شروع به بازسازی می کند.

محل زندگی

محل زندگی مارمولک
محل زندگی مارمولک

مارمولک ها معمولا در علفزارها، بیابان ها، تالاب‌ها، مناطق جنگلی، مراتع و گاهی باغ‌ها یافت می‌شوند. آن ها اغلب در نقاط آفتابی حمام آفتاب می گیرند.

تولید مثل

تولید مثل مارمولک
تولید مثل مارمولک

بیشتر مارمولک ها تخم گذار هستند. تخم ها پوسته ای چرم مانند برای حفاظت از آب تخم دارند. تعداد کمی از مارمولک ها زنده زا هستند و تعداد محدودی نیز بکرزا هستند. در برخی مارمولک ها تعیین جنسیت وابسته به دما مشاهده شده است. به این صورت که در دماهای پایین تر اکثر نوزادان ماده هستند و در دماهای بالاتر نر هستند.

عوارض و خطرات حضور مارمولک در خانه

حضور مارمولک در خانه می‌تواند عوارض و خطرات مختلفی را به همراه داشته باشد:
مارمولک‌ها می‌توانند ناقل بیماری‌های مختلفی مانند سالمونلا، لیستریوز و تب مارمولک باشند. این بیماری‌ها می‌توانند از طریق تماس با مدفوع مارمولک یا ذرات معلق در هوا منتقل شوند. افراد مسن، کودکان و افراد دارای نقص سیستم ایمنی در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به این بیماری‌ها هستند.
مارمولک‌ها می‌توانند با مدفوع خود مواد غذایی را آلوده کنند. مصرف مواد غذایی آلوده می‌تواند منجر به مسمومیت غذایی و بیماری‌های گوارشی شود. همچنین مدفوع مارمولک‌ها می‌تواند لکه‌های ناخوشایندی روی دیوارها و سطوح دیگر ایجاد کند. مارمولک‌ها همچنین می‌توانند به اموال شما مانند مبلمان، لباس و کتاب‌ها آسیب برسانند.

چه چیزی مارمولک ها را به خانه شما می کشاند؟

مارمولک ها خزندگان پر سرعتی هستند که بنا به دلایلی که در زیر آمده است جذب خانه و زندگی شما می شوند. مارمولک ها نه تنها با حضورشان ترس و وحشت را در اعضای خانواده به خصوص کودکان ایجاد می کنند بلکه باعث انتقال بیماری و کثافت نیز می شوند. آنچه که مارمولک ها را به خانه شما می کشاند عبارتند از:
• بوی باقی مانده غذاها باعث جذب مارمولک ها می شود. سعی کنید مواد غذایی را به جای روی سطوح آشپزخانه در یخچال نگهداری کنید.
• آنها از طریق شکاف های سقف، پنجره ها، فن ها و سیستم های تهویه به خانه شما دسترسی پیدا می کنند. پس سعی کنید تمام سوراخ ها و شکاف ها را بگیرید.
• اگر دمای اتاق بالا باشد، ممکن است مارمولک ها وسوسه شوند که وارد خانه شوند، بنابراین درها و پنجره ها را بسته نگه دارید.
• آلودگی و کثیفی خانه می تواند مارمولک ها را جذب کند. بنابراین، همیشه سعی کنید، آشپزخانه و فضای ذخیره سازی مواد غذایی را همیشه تمیز نگه دارید.
• آشغال و خرده ریزها و پسماند مواد غذایی حشرات را جذب می کند و حشرات هم مارمولک ها. پس سعی کنید خانه را تمیز و پاکیزه نگه دارید و مطمین شوید هیچ آشغالی در محیط خانه و آشپزخانه نباشد.

نفتالین برای از بین بردن مارمولک

نفتالین برای از بین بردن مارمولک
نفتالین برای از بین بردن مارمولک

استفاده از نفتالین یک روش بسیار خوب برای خلاص شدن از شر مارمولک ها در خانه است، اما فقط باید توسط خانواده های بدون حیوانات خانگی یا نوزاد استفاده شود، زیرا توپ های نفتالین می تواند برای سلامتی آنها مضر باشد. از آنجایی که مارمولک ها نمی توانند بوی تند گلوله های نفتالین را تحمل کنند، از آنها اجتناب می کنند. با قرار دادن توپ های نفتالین در کمدها،کابینت های آشپزخانه، قفسه های نگهداری مواد غذایی و زیر سینک، مارمولک ها را از بین برید. نگه داشتن نفتالین در فاصله ایمن از مواد غذایی یک ایده هوشمندانه است.

پرهای طاووس برای دفع مارمولک

پرهای طاووس برای دفع مارمولک
پرهای طاووس برای دفع مارمولک

پرهای طاووس از دیرباز به عنوان دافع طبیعی مارمولک شناخته شده است. با قرار دادن پرهای طاووس در گوشه کنار خانه خود از قبیل: کمدها، نزدیک پنجره ها و ورودی منزل خود، به راحتی می توانید مارمولک ها را دفع کنید؛ و از ورود آن ها جلوگیری کنید. بوی پرهای طاووس مارمولک ها را فراری می دهد و به شما این امکان را می دهد که بدون کشتن آنها، از شرشان خلاص شوید. پرهای طاووس علاوه بر دفع مارمولک، زیبایی خاصی به خانه شما می بخشد.

پوسته تخم مرغ برای از بین بردن مارمولک

پوسته تخم مرغ برای از بین بردن مارمولک
پوسته تخم مرغ برای از بین بردن مارمولک

پوسته تخم مرغ دارای بویی قوی است که مارمولک ها را بیمار می کند. آنها همچنین به مارمولک ها این تصور را می دهند که آفت بزرگتری در حال نزدیک شدن است. پوسته تخم مرغ را در مکان هایی که احتمال وجود مارمولک است، قرار دهید. مارمولک ها با بوی آن مریض شده و از بین می روند.

علف لیمو برای دفع مارمولک

علف لیمو برای دفع مارمولک
علف لیمو برای دفع مارمولک

علف لیمو، با رایحه لیمویی خود، راهی عالی برای دور نگه داشتن مارمولک ها و همچنین پخش بوی خوب در محیط خانه است. به سادگی چند تکه علف لیمو را در مکان های مختلف و گوشه کنار خانه خود قراردهید. مارمولک ها از بوی علف لیمو به شدت بیزارند و سریع از محیط دفع می شوند.

آب سرد برای از بین بردن مارمولک

آب سرد یکی از روش های صید مارمولک است. مارمولک‌ها از آب سرد بیزارند، بنابراین وقتی روی آن ها آب سرد می ریزید، تحرکشان با مشکل مواجه می‌شود و گرفتن آن‌ها را آسان‌تر می‌کند.

قرص فنیل برای دفع مارمولک

قرص فنیل برای دفع مارمولک
قرص فنیل برای دفع مارمولک

برای دور نگه داشتن مارمولک ها، قرص های فنیل را در اطراف خانه پخش کنید. بوی این قرص ها برای مارمولک ها ناخوشایند است، بنابراین از آنجا دور می مانند.

سس تند برای دفع مارمولک

سس تند برای دفع مارمولک
سس تند برای دفع مارمولک

مخلوطی از دو قاشق غذاخوری سس تند و آب را روی دیوارها یا مناطقی که مارمولک‌ها به طور مرتب دیده می شوند، اسپری کنید. این یک روش موثر برای خلاص شدن از شر مارمولک ها است.

رفع نم و رطوبت برای جلوگیری از تجمع مارمولک

مارمولک‌ها محیط‌های مرطوب را ترجیح می‌دهند و کابینت‌های آشپزخانه یکی از معمول‌ترین مکان‌هایی است که می‌توان آن‌ها را پیدا کرد. در نتیجه تمیز و خشک نگه داشتن تمام کابینت های زیر سینک می تواند به دور نگه داشتن مارمولک ها کمک کند. اگرچه این روش از بین بردن مارمولک ها را به شما آموزش نمی دهد، اما به شما یاد می دهد که چگونه مارمولک ها را در خانه بدون آسیب رساندن به آنها خلاص کنید. برای جلوگیری از تجمع مارمولک ها در خانه، تعمیر هر گونه نشتی لوله یا دیوار و سقف مرطوب بسیار مهم است.

دور ریختن آشغال و پسماند غذایی برای جلوگیری از ورود مارمولک

از آنجایی که مارمولک ها معمولاً در جستجوی باقی مانده غذایی، وارد خانه می شوند، این بیشتر یک استراتژی پیشگیرانه است تا واکنشی به مشکل موجود. این یک روش ساده برای دور کردن مارمولک ها از خانه شما است. هر ریزه یا خرده ای باید در اسرع وقت تمیز شود. کابینت های خود را به طور منظم تمیز کنید تا مواد غذایی که ممکن است افتاده باشد را جمع کنید و سطل های زباله خیس خود را مرتب بشویید. این کار مارمولک ها را از خانه شما دور می کند.

کاهش دمای خانه برای از بین بردن مارمولک

کاهش دما برای از بین بردن مارمولک
کاهش دما برای از بین بردن مارمولک

از آنجایی که مارمولک ها نمی توانند دمای بدن خود را تنظیم کنند و ترجیح می دهند به صورت گروهی زندگی کنند، مارمولک ها محیط های گرم تر را ترجیح می دهند. در مناطق سردتر، آنها کمیاب هستند و برای زنده ماندن تلاش زیادی می کنند، چون قدرت تحمل دماهای پایین را ندارند و از بین می روند. بنابراین در مکان های سرد هیچ جای نگرانی برای وجود مارمولک باقی نمی ماند. چون در این مکان ها هیچ شانسی برای زنده ماندن ندارند. تنها باز کردن پنجره ها برای پایین آوردن دمای خانه کافی نیست.باید از سیستم خنک کننده قوی استفاده کنید. مارمولک ها از دمای سرد بیزارند، بنابراین سعی کنید دمای اتاق را با استفاده از کولرها و تهویه هوای مناسب کاهش دهید و با این کار آن ها را از بین ببرید.

سیر و پیاز و موسیر برای دفع مارمولک

سیر و پیاز و موسیر بوی تندی دارند که به حواس مارمولک حمله می کند و روش خوبی برای از بین بردن آنها بدون آسیب رساندن به آنها است. در نتیجه احتمال بازگشت مارمولک ها به همان مکان کمتر است. برای دور نگه داشتن مارمولک ها، چند تکه پیاز یا چند حبه سیر خام یا موسیر را در سراسر خانه خود قرار دهید. همچنین می توانید، آن‌ها را در یک بطری پلاستیکی با مقداری آب قرار دهید و از آن به عنوان دافع مارمولک برای خانه استفاده کنید.

فلفل تند برای از بین بردن مارمولک

در قسمت هایی از خانه که مارمولک پیدا می کنید، مخلوطی از آب و فلفل سیاه اسپری کنید. از آنجایی که فلفل مارمولک ها را تحریک می کند و باعث واکنش آلرژیک آن ها می شود، مارمولک ها از مناطقی که اسپری فلفل استفاده می شود اجتناب می کنند. اسپری فلفل را می توان با پودر فلفل قرمز، سس تند یا تکه های فلفل قرمز جایگزین کرد. از آنجا که ممکن است این ترکیب چشم شما را تحریک کند، آن را در یک اتاق تاریک و خالی اسپری کنید تا از شر مارمولک ها خلاص شوید.

پودر قهوه

پودر قهوه برای دفع مارمولک
پودر قهوه برای دفع مارمولک

مارمولک ها از عطر قوی قهوه نیز بیزار هستند. درست مانند ادویه ها، می توانید پودر قهوه را در آب مخلوط کرده و در جاهایی که اغلب مارمولک ها را مشاهده می کنید، اسپری کنید. شما همچنین می توانید فقط پودر را بپاشید. هر کدام را که انتخاب کنید، مطمئناً آنها را از خانه خود بیرون خواهید کرد.

دافع حشرات

حشرات جزو منابع تغذیه مارمولک ها محسوب می شوند. پس با تمیز نگه داشتن خانه، رفع نم و رطوبت، درزگیری سوراخ ها و استفاده از دافع طبیعی حشرات مانند: سرکه، انواع روغن و انواع ادویه تند حشرات را از خانه خود دور کنید و در صورت وجود از بین ببرید تا منبع تغذیه مارمولک ها را قطع کنید و آن ها را نیز از بین ببرید.

سخن آخر

مارمولک ها خزندگان مزاحمی هستند که با خود بیماری وکثافت می آورند و ممکن است باعث ایجاد ترس و وحشت اعضای خانواده شوند. دیدن مارمولک ها در خانه می تواند بسیار ناخوشایند باشد و حس بدی را القا کند. با دیدن اولین نشانه ها از حضور آن ها در خانه خود، دست به کار شوید و با استفاده از روش های خانگی و طبیعی که برای از بین بردن مارمولک به شما آموزش دادیم، از شر آن ها خلاص شوید.


سوالات متداول

آیا مارمولک ها باعث بیماری می شوند؟
بله. مارمولک ها باعث بیماری هایی همچون: سالمونلا، لیستریوز، تب مارمولک، مسمومیت غذایی و بیماری های گوارشی می شوند.

آیا مارمولک ها وارد خانه ها نیز می شوند؟
بله. محل زندگی اصلی مارمولک ها در طبیعت می باشد ولی بعضی اوقات به داخل خانه ها نیز راه پیدا می کنند.

با چه روش هایی می توان مارمولک را از بین برد؟
با روش های خانگی و طبیعی همچون: سیر، پیاز، قهوه، فلفل تند و حتی آب سرد می توان مارمولک ها را از بین برد.

خرید سم حشرات
مقالات مرتبط

نظرات شما

سفارش سم از طریق:
تلگرام
واتساپ
تماس