بهترین روش های طبیعی برای از بین بردن ملخ

از بین بردن ملخ ها و کنترل جمعیت آن ها برای محافظت از محصولات کشاورزی و سلامت انسان ضروری است. ملخ ها تهدیدی جدی برای مزارع و باغ ها به شمار می روند. آن ها معمولا به صورت دسته جمعی حمله می کنند و در عرض چندین روز می توانند یک مزرعه بزرگ را نابود کنند و خسارات زیادی به بار آورند.ملخ ها می توانند بسیار مخرب باشند چون طول عمرشان نسبت به حشرات دیگر نسبتا زیاد است و تا چندین ماه عمر می کنند. ملخ ها همچنین ناقل بیماری هستند و می توانند بیماری را به انسان و حیوان منتقل کنند. پس با ما همراه باشید تا شما را با بهترین روش های طبیعی برای از بین بردن ملخ ها آشنا کنیم.

شکل ملخ

شکل ملخ
شکل ملخ

ملخ ها حشراتی جهنده با بدنی بلند و باریک و سری بزرگ هستند. آنها دارای دو جفت بال هستند که جفت جلویی ضخیم و چرمی و جفت پشتی نازک و شفاف است. ملخ ها دارای پاهای بلند و قوی هستند که برای پریدن و جهش استفاده می کنند. آنها همچنین دارای آنتن های بلندی هستند که از آنها برای حس کردن محیط اطراف خود استفاده می کنند.

ملخ ها در رنگ ها و اندازه های مختلف وجود دارند. برخی از ملخ ها بسیار کوچک هستند. در حالی که برخی دیگر می توانند تا ده، دوازده سانتی متر رشد کنند. برخی از ملخ ها دارای رنگ های روشن و چشم نواز هستند در حالی که برخی دیگر قهوه ای یا سبز هستند و با محیط خود ترکیب می شوند.

محل زندگی ملخ

محل زندگی ملخ
محل زندگی ملخ

ملخ ها در سراسر جهان و در انواع زیستگاه ها یافت می شوند. برخی از رایج ترین مکان های زندگی ملخ ها عبارتند از:

  • ملخ ها در چمنزارها به وفور یافت می شوند. زیرا این مناطق علف های بلند و انبوه دارند که ملخ ها از آنها تغذیه می کنند.
  • ملخ ها به مزارع کشاورزی هجوم می برند و به محصولات کشاورزی مانند ذرت، گندم و سبزیجات آسیب می رسانند.
  • برخی از گونه های ملخ در جنگل ها زندگی می کنند. آنها از برگ ها و میوه درختان تغذیه می کنند.
  • ملخ ها در بیابان ها نیز یافت می شوند. آنها به طور شگفت انگیزی با شرایط سخت بیابان سازگار شده اند و می توانند از منابع آب محدود در این مناطق استفاده کنند.
  • برخی از گونه های ملخ در مناطق ساحلی زندگی می کنند. آنها از گیاهان شور و آب شور دریا تغذیه می کنند.

تغذیه ملخ

تغذیه ملخ
تغذیه ملخ

ملخ ها حشراتی گیاهخوار هستند و برگ ها، ساقه ها، میوه ها و دانه های گیاهان، علف ها، غلات و سبزیجات را می خورند. آن ها به طور کلی علف های هرز و گیاهان جوان را ترجیح می دهند، اما در صورت کمبود غذا، به گیاهان بالغ و درختان نیز حمله می کنند. ملخ ها به طور گروهی تغذیه می کنند. این امر به آنها کمک می کند تا به سرعت و به طور موثر به گیاهان حمله کرده و آنها را نابود کنند.

تولید مثل ملخ

تولید مثل ملخ
تولید مثل ملخ

ملخ ها می توانند به سرعت تولید مثل کنند. این امر می تواند منجر به طغیان ملخ شود که به محصولات کشاورزی آسیب می رساند . تولید مثل ملخ ها در فصل گرم سال اتفاق می افتد. ملخ ماده می تواند تا هزار تخم در طول عمر خود بگذارد. ملخ ماده تخم های خود را در خاک  قرار می دهد. ملخ ها در فصل سرد سال به حالت خفته می مانند و در فصل گرم سال از تخم ها خارج می شوند.

ملخ ها چه مناطقی را مورد حمله قرار می دهند؟

هجوم ملخ به مزارع
هجوم ملخ به مزارع

ملخ ها به طور کلی مناطق گرم و خشک را ترجیح می دهند، اما می توانند در مناطق معتدل و سرد نیز یافت شوند. ملخ ها معمولا به مناطق زیر حمله می کنند:

  • ملخ ها به مزارع گندم، ذرت، برنج، و سایر غلات هجوم می برند و به آنها آسیب می رسانند. ملخ ها همچنین به مزارع سبزیجات و میوه ها نیز حمله می کنند.
  • ملخ ها از علف های مراتع تغذیه می کنند و می توانند به کیفیت علوفه آسیب برسانند.
  • ملخ ها به گیاهان زینتی و درختان میوه در باغ ها حمله می کنند.
  • برخی از گونه های ملخ به جنگل ها حمله می برند و به برگ ها و میوه درختان آسیب می رسانند.
  • ملخ ها می توانند به مناطق مسکونی نیز هجوم ببرند و به گیاهان و درختان در حیاط خانه ها و باغچه ها آسیب برسانند.

 

کاشت گیاهان معطر برای دفع ملخ

کاشت گیاهان معطر برای دفع ملخ
کاشت گیاهان معطر برای دفع ملخ

برخی از گیاهان معطر مانند نعنا، اسطوخودوس، رزماری، و سیر ملخ ها را دفع می کنند. کاشت این گیاهان در باغ یا مزرعه شما می تواند به جلوگیری از هجوم ملخ ها و دفع آن ها کمک کند.

استفاده از تله برای از بین بردن ملخ

تله‌ها می‌توانند به‌عنوان یک راه حل سریع برای از بین بردن ملخ ها و کاهش تعداد آن ها، به‌ویژه در باغچه خانه یا مزارع کوچک‌ عمل کنند. یک صفحه شیشه ای شفاف یا یک صفحه توری به صورت عمودی قرار می دهید که ملخ ها بتوانند در آن پرواز کنند، سپس در داخل آن ظرفی از آب و صابون قرار می دهید که ملخ ها در آن فرو می روند و می میرند.

تله های چسبنده

تله های چسبنده می توانند ملخ ها را به دام اندازند و از بین ببرند. با راه اندازی این تله ها در گوشه کنار مزرعه و باغ خود می توانید از شر تعداد زیادی از ملخ ها خلاص شوید. ملخ ها در حین جهش در این تله ها گیر می کنند.

تله های نوری

ملخ ها به نور جذب می شوند. می توانید از تله های نوری برای جذب و کشتن ملخ ها استفاده کنید.

از بین بردن ملخ به کمک وزغ و قورباغه

از بین بردن ملخ به کمک وزغ و قورباغه
از بین بردن ملخ به کمک وزغ و قورباغه

دوزیستانی مانند قورباغه و وزغ ملخ ها را شکار می کنند. ایجاد حوضچه یا تالاب در باغ یا مزرعه شما می تواند به جذب دوزیستان و کنترل جمعیت ملخ ها کمک کند.

 از بین بردن ملخ به کمک پرندگان 

از بین بردن ملخ به کمک پرندگان
از بین بردن ملخ به کمک پرندگان

بسیاری از پرندگان مانند مرغ، بوقلمون، اردک، و کبوتر ملخ ها را شکار می کنند. جذب پرندگان به باغ یا مزرعه شما با پاشیدن دانه می تواند به کنترل جمعیت ملخ ها و از بین بردن آن ها کمک کند.

از بین بردن ملخ به کمک دوزیستان

خزندگانی مانند مارمولک، سوسمار، و لاک پشت نیز ملخ ها را شکار می کنند. ایجاد پناهگاه برای خزندگان در باغ یا مزرعه شما می تواند به کنترل جمعیت ملخ ها و از بین بردن آن ها کمک کند.

زنبورهای قاتل ملخ

زنبور قاتل ملخ
زنبور قاتل ملخ

زنبورهای قاتل ملخ، نوعی زنبور هستند که تخم های خود را در بدن ملخ ها می گذارند. لارو زنبورها از داخل بدن ملخ ها را می خورند و آنها را می کشند.

کرم نماتد برای از بین بردن ملخ

کرم نماتد برای از بین بردن ملخ
کرم نماتد برای از بین بردن ملخ

  نماتدها کرم های ریزی هستند که می توانند ملخ ها را آلوده کنند و از بین ببرند. برای این کار می توانید در مزرعه و باغچه خود نماتدها را قرار دهید.

استفاده از اسپری سیر برای دفع ملخ

بوی سیر می تواند به جلوگیری از ورود ملخ ها و سایر آفات رایج باغ کمک کند. برای تهیه اسپری سیر، دو پیاز سیر را با ده فنجان آب مخلوط کنید. سپس مخلوط را حرارت دهید تا شروع به جوشیدن کند. بعد، اجازه دهید این مخلوط یک شب بماند. یک بطری اسپری را با یک قسمت محلول سیر و سه قسمت آب پر کنید. پس از آماده شدن، محلول را روی برگ های گیاهان اسپری کنید. حتما سطح زیرین برگ ها را نیز اسپری کنید. این کار کمک شایانی به دفع  ملخ ها می کند.

عصاره گیاه طبیعی چریش برای از بین بردن ملخ

روغن چریش برای دفع ملخ
روغن چریش برای دفع ملخ

عصاره روغن چریش می‌تواند جایگزین طبیعی موثری باشد که فعالیت ملخ‌ها را کاهش می‌دهد. محلول روغن چریش می‌تواند رشد ملخ ها  را متوقف کرده یا به طور کامل از بین ببرد. می‌توانید با استفاده از این دستور این محلول را  تهیه کنید: دو لیتر آب گرم را با نصف قاشق چایخوری صابون مایع ملایم مخلوط کنید. در حین هم زدن، به آرامی سه قاشق چایخوری روغن چریش خالص را به مخلوط اضافه کنید. سپس در یک بطری اسپری بریزید و برای سمپاشی گیاهان و خاک باغچه استفاده کنید.

شکار دستی ملخ

اگر مقدار کمی ملخ دارید، می توانید آن ها را با دست بچینید و له کنید.

 راه اندازی یک تله چمن بلند برای شکار ملخ

تله چمن بلند برای شکار ملخ
تله چمن بلند برای شکار ملخ

ملخ ها مناطقی با چمن بلند را ترجیح می دهند. می توانید ملخ ها را در یک قسمت خاص جمع کنید و از کل باغ جدا کنید تا نتوانند به کل محصولات صدمه بزنند. برای این کار شما می توانید یک بوته علف بزرگ و بلند رادر یک گوشه از باغ پرورش دهید و آن را هرس نکنید تا همچنان بلند باقی بماند. در این صورت ملخ ها جذب بوته شده و از باغ یا مزرعه جدا می شوند و این کار می تواند شکار و نابودی آن ها را آسان تر کند.

دفع ملخ با پاشیدن آرد روی گیاهان

با پاشیدن آرد روی گیاهان تا حدودی می توانید ملخ ها را دفع کنید. ملخ ها به این علت که گیاه خوارند، با خوردن آرد روی برگ های گیاهان اذیت شده و از محیط دفع می شوند. آرد برای ملخ ها قابل هضم نمی باشد و به سیستم گوارش آن ها آسیب می رساند.

کاشت بوته سبز تله برای دفع ملخ

کاشت بوته سبز
کاشت بوته سبز

اگر با مهاجرت ملخ ها از یک قسمت  باغ خود به قسمتی دیگر مواجه شدید، کاشت بوته سبز تله در امتداد محیط باغچه، راهکاری هوشمندانه است. این بوته تله معمولا ردیفی از علف های بلند یا سایر گیاهان سبز رنگ است که ملخ ها را به سمت خود جذب کرده و از هجوم آنها به سایر نقاط باغ جلوگیری می کند. حفظ سلامت، سرسبزی و ارتفاع مناسب بوته تله برای اثربخشی این روش ضروری است.

کنترل بیولوژیک ملخ

کنترل بیولوژیک شامل استفاده از دشمنان طبیعی ملخ ها مانند پرندگان، خزندگان، و حشرات دیگر برای کنترل جمعیت آنها است.

روش های مکانیکی

روش های مکانیکی شامل جمع آوری دستی ملخ ها، استفاده از تله ها، و ایجاد موانع برای جلوگیری از ورود آنها به مزارع و باغ ها است.

بهترین روش برای از بین بردن ملخ ها و کنترل جمعیت آن ها

بهترین روش برای کنترل جمعیت ملخ و از بین بردن  آن ها به عوامل مختلفی مانند اندازه طغیان، نوع ملخ، و محیط زیست بستگی دارد. استفاده از ترکیبی از روش های مختلف می تواند موثرتر از استفاده از یک روش به تنهایی باشد. قبل از استفاده از هر روش برای کنترل جمعیت ملخ، باید تحقیقات خود را انجام دهید تا مطمئن شوید که برای شما مناسب است.

سخن آخر

طغیان ملخ می تواند مشکلات اقتصادی و اجتماعی جدی ایجاد کند.کنترل جمعیت ملخ برای محافظت از محصولات کشاورزی و سلامت انسان ضروری است. روش های طبیعی می تواند راه حلی ایمن و سازگار با محیط زیست برای کنترل جمعیت ملخ باشد. در این مقاله بهترین روش های طبیعی را به شما معرفی کرده ایم که به کمک آن ها می توانید تا حد زیادی از شر ملخ ها خلاص شوید.


سوالات متداول

آیا ملخ ها باعث بیماری می شوند؟

بله . ملخ ها می توانند بیماری را به انسان و حیوان منتقل کنند.

آیا ملخ ها به محصولات کشاورزی آسیب می رسانند؟

صد در صد . ملخ ها با هجوم دسته جمعی به مزارع و باغ ها در عرض مدت کوتاهی خسارات زیادی به بار می آورند.

ملخ ها گیاه خوارند یا گوشت خوار؟

ملخ ها گیاه خوارند. آن ها بیشتر برگ های سبز و جوان گیاهان و محصولات کشاورزی را ترجیح می دهند.

آیا می توان تنها با به کارگیری یک روش ملخ ها را از بین برد؟

به احتمال زیاد خیر . هنگام هجوم ملخ ها چون تعدادشان زیاد است کنترل و از بین بردن آن ها کمی دشوار می شود، پس برای نابودی آن ها باید چندین روش را امتحان کنید تا قبل از آسیب به کل محصول نتیجه مطلوبی به دست آورید.

آیا می توان از هجوم و ورود اولیه ملخ ها جلوگیری کرد؟

تا حدود کمی . چون معمولا ملخ های گرسنه یکدفعه به صورت گروهی و معمولا بعد از بارشی شدید یا خشکسالی به یک مزرعه هجوم می آورند. تنها با کاشت گیاهانی همچون: نعنا، اسطوخودوس، رزماری، و سیر می توانید تا حدودی از هجوم آن ها جلوگیری کنید.

آیا استفاده از سموم و آفت کش ها برای نابود کردن ملخ ها صحیح است؟

تا جایی که امکان دارد توصیه می شود از سموم و آفت کش استفاده نکنید، اما در صورتی که همه راه های ایمن را امتحان کردید و نتیجه نداد، می توانید از سموم و آفت کش های بی ضرر و سازگار با محیط زیست استفاده کنید، قبل از اینکه شاهد نابودی کل محصولاتتان باشید.

خرید سم حشرات
مقالات مرتبط

نظرات شما

photo-Ant
عکس مورچه قهوه ای رنگ
photo-Bedbug
عکس حشره ساس تخت خواب
photo-Centipede
عکس هزار پا روی سنگ
photo-Cockroach
سوسک کابینتی، شایعترین است
photo-Flea
همه کک ها خونخوار هستند
photo-Fly
تصویر مگس روی انگشت انسان
photo-Gecko
عکسی از مارمولک قهوه ای
photo-Grassshopper
تصویری از ملخ سبز مزرعه
photo-Lice
عکس شپش در ساقه مو
photo-Mite
عکس کنه - مایت - کنه قرمز
photo-Mosquito
عکس نیش پشه
photo-Mouse
موش ها - ناقلان بیماری هستند
photo-Scorpion
عقرب زرد - سمی ترین عقرب
photo-Snake
مار جعفری - خطرناکترین مار ایران
photo-Spider
عنکبوت بیوه - سمی مهلک دارد
photo-Tarantula
تصویر رتیل قهوه ای خطرناک
photo-Termite
عکس حشره موریانه چوبخوار
photo-Wasp
عکس زنبور زرد وحشی
پخش ویدیو
زنبور های سمی را بشناسید - زنبور گاوی خطرناک
پخش ویدیو
راه های پیشگیری از ورود موریانه های خانه خراب کن
پخش ویدیو
یک رتیل بزرگ، موش را شکار میکند و میخورد
پخش ویدیو
فیلم جالب از عنکبوت های جهنده و پرش کننده
پخش ویدیو
لخته شدن خون انسان توسط زهر سمی مار
پخش ویدیو
ویدیو لحظه نیش زدن سمی ترین عقرب جهان
پخش ویدیو
در تله موش کش چه طعمه هایی قرار دهیم؟
پخش ویدیو
نابودی پشه های خون خوار با چند روش ساده
پخش ویدیو
آیا حشره کنه خطرناک است؟ راه از بین بردن کنه
پخش ویدیو
آیا مارمولک ها تخم میگذارند؟ ویدیو کامل را ببینید
پخش ویدیو
بهترین روش از بین بردن شپش سر و محیط
پخش ویدیو
با ملخ های خطرناک ایران آشنا شوید
پخش ویدیو
چگونه مگس ها باعث انتقال آلودگی میشوند؟
پخش ویدیو
چگونه با روش های خانگی کک را از بین ببریم؟
پخش ویدیو
سوسک ها چگونه به وجود می آیند؟
پخش ویدیو
حشره هزار پا را بشناسید - تفاوت آن با صد پا چیست؟
پخش ویدیو
آموزش درمان جای نیش ساس تخت خوابی
پخش ویدیو
ارزانترین راه برای مقابله با مورچه ها در خانه
سفارش سم از طریق:
تلگرام
واتساپ
تماس