راهکارهای خانگی برای از بین بردن موریانه

با توجه به این که موریانه ها باعث آسیب های ساختاری می شوند، از بین بردن موریانه به یک معضل جهانی تبدیل شده است. موریانه ها حشرات کوچک و نرمی هستند، که از چوب تغذیه می کنند. آن ها به سرعت سازه های چوبی را نابود می کنند و خسارت های هنگفتی به بار می آورند.
موریانه ها همانند مورچه ها کلونی تشکیل می دهند و به دلیل شباهت زیادی که به مورچه ها دارند، گاهی آن ها را مورچه سفید می نامند. موریانه ها به سرعت تکثیر می یابند و با گذشت زمان آسیب جدی به ساختمان ها وارد می کنند و حتی ممکن است باعث فروپاشی کامل شوند. در این مقاله بهترین راهکارهای خانگی و طبیعی برای از بین بردن موریانه را به شما معرفی خواهیم کرد. پس با ما همراه باشید تا به آسانی از شر موریانه خلاص شوید.

موریانه چه شکلی است؟

شکل موریانه
شکل موریانه

موریانه ها حشرات ریزی هستند که از چوب تغذیه می کنند. آن ها از نور آفتاب و هوای آزاد بیزارند و تاریکی و رطوبت را ترجیح می دهند. موریانه ها سه دسته هستند: موریانه درخت خشک، موریانه درخت مرطوب و موریانه زیر خاک. شکل و رنگ هر کدام از آن ها بسته به نوع و مسئولیتشان کمی متفاوت است.
در کل موریانه ها بدنی بلند، باریک و بیضی شکل، شش پا و دو آنتن دارند. رنگ بدن آن ها سفید مایل به کرم و سرشان کرم مایل به قهوه ای می باشد. آن ها کلونی تشکیل می دهند و در هر کلونی، شاه، ملکه، سرباز و کارگر وجود دارد. شاه و ملکه بزرگ هستند، گاهی اوقات بیش از دو و نیم سانتی متر طول دارند. موریانه های کارگر و سرباز معمولاً کوچک تر هستند.
کارگران و سربازان بال ندارند و کور هستند. طول کارگران حدود سه الی چهار میلیمتر است و بدن آنها کرم رنگ است. آنها آرواره های کوچکی دارند که به کمک آن می توانند، چوب را بجوند و مواد را جابه جا کنند. سربازان را می توان با فک پایین بزرگشان تشخیص داد. سرهای آنها مستطیل شکل و بدن آنها صاف و پهن است.

تولید مثل موریانه

 

تولید مثل موریانه
تولید مثل موریانه

در یک کلونی موریانه، تنها شاه و ملکه بال دارند. بعد از جفت گیری بال آن ها می ریزد و شاه می میرد، اما ملکه ممکن است ۲۰ الی ۳۰ سال عمر کند. ملکه می تواند تا ۳۰۰۰۰ تخم در روز بگذارد. بنابراین هر کلونی ممکن است از چند صد هزار تا چند صد میلیون موریانه داشته باشد.

غذای موریانه

غذای موریانه
غذای موریانه

غذای اصلی موریانه ها سلولز است که در چوب، گیاهان و برخی میوه ها یافت می شود. موریانه ها عاشق چوب هستند. به جز چوب درون سرخ، سرو تالاب و برخی کاج های با دوام، می توانند تمام انواع چوب و سازه های چوبی را مورد حمله قرار دهند.
آنها ۲۴ ساعت شبانه روز و هفت روز هفته چوب می خورند و از آرواره های دندانه دار خود برای گاز گرفتن تکه های کوچک چوب در یک زمان استفاده می کنند. با گذشت زمان، موریانه ها می توانند به ساختمان و سازه های چوبی آسیب جدی وارد کنند و خسارت های زیادی را به بار آورند. بنابراین در صورت پی بردن به وجود موریانه در محل زندگی یا کار خود باید فوراً اقدامات لازم برای از بین بردن آن ها را فراهم کنید.

نشانه های وجود موریانه

لوله های گلی
لوله های گلی

تشخیص اینک در خانه ای موریانه هست یا نه کمی دشوار است. موریانه ها چون از نور و هوای آزاد گریزان هستند و همیشه درون لانه های تاریک و بی نور خود به سر می برند، به ندرت در محیط دیده می شوند. موریانه ها برای اینکه از خود در برابر نور و هوا محافظت کنند، درون چوب های موجود در انبار، یا درون چوب مبلمان لانه می سازند؛ و یا تونل هایی از گل بر روی دیوار می سازند که به آن ها لوله های گلی می گویند.
تنها با نشانه های گفته شده در زیر می توان به وجود موریانه پی برد. بعد از دیدن اولین نشانه از وجود آن ها فوراً دست به کار شوید، چون به سرعت رشد می کنند و همه چیز را نابود می کنند. این نشانه ها عبارتند از:

• تشکیل لوله های گلی روی دیوار
• وجود گردوغبار چوب در اطراف مبلمان
• سوراخ و ترک در مبلمان یا سازه های چوبی
• بال های ریخته شده روی زمین
• ترک روی رنگ دیوارها
• تخته های کف یا مبلمان توخالی
• گیر کردن پنجره ها یا درها
• بوی بد رطوبت در اطراف سازه های چوبی

استفاده از روغن پرتقال برای از بین بردن موریانه

لوله های گلی
لوله های گلی

روغن پرتقال یک درمان خانگی و طبیعی برای از بین بردن موریانه است. برای استفاده از این روغن، تکه ای پنبه یا پارچه نرم را به روغن پرتقال آغشته کنید و به تمام چوب های موجود در خانه مانند: مبلمان، وسایل تزیینی، سرویس خواب و… که مشکوک به موریانه هستند، بمالید. همچنین می توانید روغن پرتقال را با آب در یک بطری پلاستیکی مخلوط کرده و روی لوله های گلی که در واقع لانه موریانه ها می باشد، بپاشید.
روغن پرتقال حاوی دی لیمونن است، که یک ترکیب کشنده برای آفات خانگی به حساب می آید و موریانه ها را به سرعت از بین می برد.

روغن چریش

روغن چریش
روغن چریش

بوی تلخ روغن چریش به عنوان یک دافع حشرات طبیعی عمل می کند که نه تنها حشرات چوبی بلکه ساس ها و پشه ها را نیز از بین می برد. از روغن چریش به عنوان یک حشره کش طبیعی استفاده کنید و آن را به داخل ساختارهای چوبی تزریق کنید و یا روی آن ها بمالید تا موریانه ها را بدون دردسر نابود کنید.

روغن میخک

روغن میخک برای از بین بردن موریانه
روغن میخک

از روغن میخک به خاطر بوی تند آن می توانید به عنوان یک حشره کش کاملاً طبیعی استفاده کنید و خود را از شر موریانه ها خلاص کنید. مقداری روغن میخک را روی مناطق مشکوک بزنید و یا چند قطره از روغن را در یک لیوان آب بریزید و روی سازه های چوبی و کل خانه اسپری کنید.

استفاده از اسید بوریک برای از بین بردن موریانه

پودر اسید بوریک
پودر اسید بوریک

اسید بوریک یا بوراکس یک راه حل عالی برای کشتن آفات به شمار می رود. می توانید پودر اسید بوریک را روی مناطق مشکوک، مستقیماً بپاشید. موریانه ها در تماس مستقیم با این پودر آسیب دیده و می میرند. چون پودر بوراکس به سیستم عصبی آن ها صدمه می زند و آن ها را از پا در می آورد.

توجه: هنگام استفاده از اسید بوریک حتماً از دستکش و ماسک استفاده کنید.

استفاده از خاک دیاتومه برای نابود کردن موریانه

خاک دیاموته
خاک دیاموته

خاک دیاتومه در واقع پودری سفید رنگ است که از سنگ های رسوبی ساخته می شود. از این خاک در تولید مواد غذایی، محصولات کشاورزی و پوستی و دفع آفات و انگل ها استفاده می کنند. این پودر یک ماده بی خطر و ایمن برای انسان است، ولی برای کشتن موریانه گزینه بسیار خوبی است.
می توانید خاک دیاتومه را در اطراف سازه های چوبی مشکوک به موریانه بپاشید و یا این پودر را با آب مخلوط کرده و بر چوب بمالید. موریانه ها در تماس با آن بدنشان به شدت کم آب شده و خشک می شود و در نهایت نابود می شوند. و به علت وجود دیاتومه بر روی چوب، موریانه های جدید تمایلی به نزدیک شدن به آن جا را ندارند.

استفاده از صابون برای کشتن موریانه

مقداری پودر صابون یا صابون رنده شده را در یک لیتر آب حل کنید و محلول به دست آمده را با یک پنبه یا پارچه تمیز روی چوب بمالید. محلول آب و صابون به سیستم تنفسی موریانه ها آسیب می زند و به تدریج آن ها را نابود می کند.

تله مقوایی

تله مقوایی برای از بین بردن موریانه
تله مقوایی

موریانه ها نه تنها به چوب علاقه دارند، بلکه کاغذ و مقوا نیز می خورند. یک تکه مقوا را مرطوب کنید و در نزدیکی محلی که موریانه ها هستند، قرار دهید. موریانه ها جذب مقوا می شوند. وقتی که تعدادشان زیاد شد، مقوا را بیرون ببرید و بسوزانید. این کار را آن قدر تکرار کنید تا اثری از آن ها باقی نماند.

روغن زیتون و سرکه برای نابود کردن موریانه

چهار قسمت روغن زیتون را با یک قسمت سرکه ترکیب کنید و در یک بطری اسپری بریزید. روی تمام اثاثیه چوبی، محلول را اسپری کنید. با این کار موریانه ها را از بین خواهید برد.

لیمو ترش و سرکه سفید

دو قاشق غذاخوری سرکه را با یک قاشق چایخوری لیمو ترش و یک فنجان آب قاطی کنید. محلول موریانه کش شما آماده است. محلول را روی لوله های گلی و اثاث چوبی اسپری کنید. موریانه ها با استنشاق و تماس با این دو ماده اسیدی خفه شده و نابود می شوند. البته این نکته را فراموش نکنید که موریانه ها عاشق رطوبت هستند. پس به مقداری از محلول استفاده کنید که چوب خیس نشود.

نمک

نمک
نمک

نمک معمولی غذا یا نمک دریا را روی مبلمان و سرویس خواب و کمدهای چوبی بریزید. موریانه ها نمک را دوست ندارند و تا حد امکان از خوردن آن خودداری می کنند. اما در تماس مستقیم با نمک، بعد از چند ساعت می میرند.

آلوئه ورا برای کشتن موریانه

آلوئه ورا برای کشتن موریانه
آلوئه ورا برای کشتن موریانه

مقداری ژله آلوئه ورا را روی پایه های مبلمان بمالید و بعد از اینکه خشک شد، دوباره بزنید تا یک لایه ضخیم روی چوب تشکیل شود. موریانه ها زیر ژل گیر کرده و می میرند. بعد از چند ساعت با یک پارچه تمیز ژل را از روی چوب پاک کنید.

عملیات گرمایشی و سرمایشی برای کشتن موریانه

موریانه ها تحمل گرمای شدید بالای ۱۲۰ درجه و یا سرمای خیلی زیاد پایین ۱۵ درجه را ندارند. آن ها در چنین دماهایی خیلی زود از پا در می آیند. پس در صورت امکان دمای مناطق آلوده را به بالاتر از ۱۲۰ درجه یا پایین تر از ۱۵ درجه برسانید تا از شر آن ها خلاص شوید.

ژله نفتی یا وازلین

وازلین برای نابود کردن موریانه
وازلین برای نابود کردن موریانه

ژله نفتی یا همان وازلین یک ماده بی خطر و ایمن است، که در محصولات آرایشی بهداشتی نیز به کار می رود. روزانه افراد بی شماری از کرم وازلین برای چرب کردن دست و پای خود استفاده می کنند. این روغن به علت چربی زیاد و غلظت آن باعث خفگی موریانه ها می شود. برای این کار ژله نفتی را روی پایه های مبل، میز کار و یا هر سازه چوبی دیگر که در خانه شما موجود است، بمالید. موریانه ها زیر ژله نفتی گیر می کنند و خفه می شوند.

نور خورشید

موریانه ها عاشق مکان های تاریک و مرطوب هستند و لانه های خود را نیز در چنین مکان هایی می سازند. آن ها به شدت از نور خورشید و هوای آزاد و جاهای خشک بیزارند. پس اگر از هر راهکاری برای از بین بردن آن ها استفاده کردید و نتیجه نداد، تمام وسایل چوبی همانند: مبلمان، تخت خواب، وسایل تزیینی، کمد و… را در معرض تابش نور خورشید و هوای آزاد مانند حیاط و پشت بام قرار دهید.
بگذارید سه الی چهار روز در این حالت بمانند. نور خورشید چوب را خشک کرده و رطوبت آن را می گیرد. موریانه ها نیز بدون تاریکی و رطوبت طاقت نمی آورند و در نتیجه از بین می روند.

کرم نماتد برای از بین بردن موریانه زیر خاک

کرم نماتد برای از بین بردن موریانه
کرم نماتد برای از بین بردن موریانه

دسته ای از موریانه ها هم هستند که زیر خاک باغچه و حیاط شما زندگی می کنند و کم کم راهی برای ورود به خانه پیدا می کنند. قبل از ورود آن ها به خانه فکر چاره باشید و آن ها را نابود کنید. برای از بین بردن موریانه زیر خاک، بهترین درمان نماتد است.
نماتدها اغلب توسط باغبانان برای کمک به کنترل آفات رایج گیاهان آپارتمانی و آفات باغ استفاده می شود. این کرم های گرد کوچک به سرعت به آفات، از جمله موریانه ها حمله می کنند و آن ها را از بین می برند و مانند اسید بوریک برای افراد یا حیوانات خطرناک نیستند.

جلوگیری از بازگشت دوباره موریانه

پولیش چوب عایقی برای جلوگیری ازبازگشت موریانه
پولیش چوب عایقی برای جلوگیری ازبازگشت موریانه

بعد از پاکسازی موریانه ها از محیط، شاید این نگرانی که مبادا دوباره موریانه ها بازگردند، به سراغ شما بیاید. برای اطمینان از عدم بازگشت آن ها اقدامات زیر را در پیش بگیرید:

  • اطمینان حاصل کنید که مبلمان شما در معرض هیچ نوع رطوبتی قرار نگیرد.
  • ژل آلوئه ورا را هر چند وقت یک بار به عنوان پوشش محافظ روی مبلمان چوبی بمالید.
  • یک پولیش چوبی با کیفیت تهیه کنید و روی تمام وسایل چوبی به عنوان عایق بزنید.
  • هر وسیله چوبی غیر ضروری را از خانه خود بردارید زیرا آنها محل پرورش آفات هستند.
  • اگر در شهر ساحلی یا مرطوب همانند شهرهای شمالی، زندگی می کنید، باید به طور منظم از تهویه مناسب استفاده کنید و وسایل چوبی را بررسی کنید.
  • از تکیه دادن هیزم به خانه خودداری کنید و هر گونه کنده درخت را از حیاط خود بردارید.
  • به طور منظم نشت لوله کشی، نشت لوله فاضلاب و وجود نم و رطوبت را در منزل خود بررسی کنید و مطمئن شوید که دستگاه های تهویه باعث ایجاد رطوبت نمی شوند.
  • ناودان ها را برای جلوگیری از تجمع آب، تمیز نگه دارید.
  • تماس چوب با زمین را تا حد امکان کاهش دهید. جایگزینی خاک با ماسه در نزدیکی سازه های چوبی می تواند موریانه ها را از بین ببرد، زیرا آنها نمی توانند از طریق ماسه تونل بزنند.
  • توری فولادی: از توری فولادی مقاوم در برابر موریانه برای پوشاندن دریچه ها و سایر منافذ در نمای بیرونی خانه خود استفاده کنید. این کار هم تهویه هوای لازم را حفظ می کند و در عین حال دسترسی موریانه ها را محدود می کند.

سخن آخر

موریانه ها موجودات ریز و دردسرسازی هستند که از سلولز موجود در چوب و گیاهان تغذیه می کنند. چون موریانه ها علاقه شدیدی به محل های بسته و پر از رطوبت دارند، به ندرت جلو چشم می آیند و فقط با نشانه هایی که از وجود خود به جا می گذارند، قابل تشخیص هستند.
در صورت عدم تشخیص زود هنگام موریانه ها، تمام وسایل، سازه ها و حتی خانه های چوبی را نابود خواهند کرد. پس با مشاهده اولین نشانه ها از حضور آن ها اقدامات لازم برای از بین بردن موریانه را بکار بگیرید.


سؤالات متداول

چه چیزی موریانه را به خانه جذب می کند؟

وسایل چوبی مرطوب، کنده های درخت قدیمی، چوب های انبار شده و خیس و کلاً سازه های چوبی بدون محافظ، موریانه را به خانه جذب می کنند.

موریانه چه چیزی می خورد؟

موریانه ها سلولز موجود در چوب، مقوا، کاغذ و برخی گیاهان را می خورند.

چگونه از ورود موریانه جلوگیری کنیم؟

از وسایل و سازه های چوبی مرطوب استفاده نکنید و در صورت وجود نم و رطوبت، آن را رفع کنید.به این صورت از ورود موریانه جلوگیری می کنید.

آیا امکان دارد از ورود موریانه به خانه های چوبی جلوگیری کنیم؟

• بله امکان دارد. قبل از هر کاری باید خانه چوبی را با فاصله از خاک بسازید.
• هر چند وقت یک بار، تمام اطراف خانه، خاک دیاتومه و بوراکس بپاشید.
• در داخل خانه به صورت مرتب از روغن های طبیعی همانند: میخک، پرتقال، چریش و…برای جلوگیری از ورود موریانه استفاده کنید.
• از توری فولادی محافظ در اطراف خانه برای دور کردن موریانه استفاده کنید.

با این راهکارها می توانید از ورود موریانه به خانه های چوبی جلوگیری کنید.

چه چیزی به طور طبیعی موریانه را از خانه دور نگه می دارد؟

در حالی که جلوگیری از موریانه ها به طور کامل می تواند دشوار باشد، استفاده از روش های طبیعی مانند اسپری روغن پرتقال یا پوست پرتقال برای جلوگیری از ورود آفات در اطراف باغ شما می تواند مؤثر باشد. همچنین پخش خاک دیاتومه یا پخش اسید بوریک در نزدیکی نقاط ورودی می تواند به جلوگیری از ورود موریانه ها به خانه کمک کند.

 

خرید سم حشرات
مقالات مرتبط

نظرات شما

سفارش سم از طریق:
تلگرام
واتساپ
تماس