بهترین راهکارهای خانگی برای از بین بردن سوسک ها

سوسک ها موجوداتی با اندازه، شکل و رنگ های متفاوتی هستند که تقریباً همه جا دیده می شوند. اما بیشتر، مکان های گرم و مرطوب و تاریک را ترجیح می دهند. بیشتر آن ها بوی بدی دارند؛ و چون در جاهای مرطوب و کثیف و پر از آشغال زندگی می کنند، می توانند عامل انتقال انواع بیماری باشند. آن ها بیشتر از آشغال و خرده ریزهای غذا تغذیه می کنند؛ و  علاقه زیادی به چربی و شیرینی دارند و به سرعت هم تکثیر می یابند. بنابراین بعد از مشاهده اولین سوسک ها در خانه خود، باید به سرعت اقدامات لازم برای نابودی آن ها را فراهم کنید و فراموش نکنید سوسک ها حشراتی کثیف و بیماری زا هستند که باید هر چه زودتر از محل زندگی و کار شما دور شوند.

سوسک ها چه شکلی هستند؟

شکل سوسک
شکل سوسک

در واقع سوسک ها گونه ها و شکل های بسیار متنوعی دارند ولی در کل سوسک ها حشراتی تقریباً همه چیز خوارند که در اندازه های ریز و درشت، بال دار و بدون بال دیده می شوند. بیشتر آن ها بیضی شکل هستند، پشتشان صاف و مسطح و شکمی بندبند دارند. همه آن ها دو تا شاخک و پاهایی پرزدار دارند. رنگ سوسک ها معمولاً قهوه ای روشن یا تیره، سیاه، زرد و قرمز تیره است. اندازه آن ها بسیار متغیر است و ممکن است از 8/0 سانتی متر تا 6/7 سانتی متر موجود باشند.

انواع مختلف سوسک ها

انواع سوسک
انواع سوسک

سوسک ها یک گروه گوناگون از حشرات هستند که در تنوع بسیار زیادی در سراسر جهان یافت می شوند. این حشرات در بسیاری از محیط ها و شرایط زندگی مختلف از جمله خاکی، آبی جنگلی، کشاورزی و شهری پیدا می شوند. انواع مختلف سوسک ها به شکل زیر دسته بندی می شوند:

  • سوسک خانگی
  • سوسک زراعی
  • سوسک گلخانه ای
  • سوسک آبزی
  • سوسک جنگلی

سوسک ها بیشتر در چه مکان هایی دیده می شوند؟

سوسک ها علاقه زیادی به آب و مکان های مرطوب دارند به طوری که یک ماه بدون غذا می توانند زنده بمانند ولی بدون آب بیشتر از یک هفته دوام نمی آورند. سوسک ها بیشتر در فاضلاب ها، لابه لای آشغال ها و فضولات خود و دیگر موجودات، زیر سینک و ماشین لباسشویی و ظرف شویی، کابینت ها، داخل مواد غذایی سرباز، کنج دیوارهای نم دار، لای کتاب ها، لباس ها و پارچه های انبار شده زندگی می کنند.

راهکارهای ساده و بی دردسر برای نابودی سوسک ها

نابودی سوسک ها
نابودی سوسک ها

سوسک ها حشراتی چندش آور و بیماری زا هستند که باعث آلودگی خانه و همچنین آلوده شدن مواد غذایی می شوند. بنابراین با دیدن اولین نشانه از حضور سوسک ها باید فوراً دست به کار شوید و هرچه سریع تر از شر آن ها و همچنین فضولات و تخم هایشان در خانه و محل کار خود خلاص شوید. در زیر چندین راهکار ساده، بی دردسر و طبیعی برای از بین بردن سوسک ها به شما معرفی کرده ایم:

فلفل، پیاز و سیر برای کشتن سوسک

برای نابودی سوسک ها می توانید مخلوطی از پودر فلفل، سیر و پیاز را با مقداری آب قاطی کنید؛ و در گوشه کنار خانه مخصوصاً جاهایی که سوسک ها را مشاهده کرده اید، آن را بپاشید. این مخلوط معجزه آسا خیلی زود سوسک ها را از پا در می آورد.

جوش شیرین و شکر برای از بین بردن سوسک

جوش شیرین و شکر برای از بین بردن سوسک
جوش شیرین و شکر برای از بین بردن سوسک

در این روش می توانید به نسبت یک به یک جوش شیرین و شکر را مخلوط کنید؛ و آن را در جاهایی از خانه که احتمال حضور سوسک ها بیشتر است، بپاشید. سوسک ها به شکر علاقه مند هستند و جذب آن می شوند؛ و با خوردن مخلوط خفه شده و می میرند. همچنین با بردن آن به لانه خود باعث نابودی سوسک های دیگر نیز می شوند.

نرم کننده برای کشتن سوسک

سوسک ها از بوی نرم کننده لباس و بیشتر شوینده ها بیزارند و با استشمام یا بلعیدن آن ها می میرند. یک قاشق غذاخوری نرم کننده را با دو لیوان آب مخلوط کنید و هر سوسکی را دیدید روی آن اسپری کنید. این محلول فوراً سوسک ها را از پا در می آورد.

برگ بو برای از بین بردن سوسک

گیاه برگ بو
گیاه برگ بو

سوسک ها به شدت به برگ بو حساس اند. مقداری برگ بوی خشک را پودر کنید و در همه جای خانه ازجمله: داخل کمدها و کابینت ها، زیر مبل ها و فرش ها و تمام دور و اطراف خانه بپاشید. همچنین می توانید چندین برگ بو، را در مقداری آب جوشانده و آن را در یک بطری پلاستیکی ریخته و در گوشه کنار منزل خود اسپری کنید. با این روش همه سوسک های موجود در منزل شما نابود می شوند.

اسید بوریک برای نابود کردن سوسک

اسید بوریک برای نابود کردن سوسک
اسید بوریک

اسید بوریک یکی از بهترین درمان های خانگی برای سوسک ها است. برای بهترین نتیجه، کمی از این پودر را در گوشه ها و کف خانه بپاشید و بگذارید بماند تا سوسک ها با آن تماس پیدا کنند و بمیرند. اسید بوریک زمانی که مرطوب است مؤثر نیست.
یک نکته احتیاط – این پودر سمی است و باید همیشه دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی نگهداری کنید.

تمیزکردن خانه برای نابودی سوسک

سوسک های کثیف
سوسک های کثیف

سوسک ها از آن دسته حشرات نیستند که به گردو غبار یا همچنین چیزهایی علاقه مند باشند بلکه آن ها بیشتر به پسماند مواد غذایی، کاغذها، آشغال و خرده ریزهای غذایی، خشکبار، چربی ها و.. علاقه مندند پس هر روز کل خانه و آشپزخانه را تمیز جارو بکشید. ظرف های کثیف را شسته و سینک و سطح رویی کابینت ها را شسته و دستمال بکشید و داخل کابینت ها را از هرگونه کثیفی و آلودگی تمیز کنید تا هیچ منبع تغذیه ای برای سوسک ها باقی نماند و در نهایت بدون غذا بمانند و بمیرند.

برطرف کردن نم و رطوبت دیوارها و کابینت ها برای نابودی سوسک

نشستن سوسک بر روی شکلنگ آب
نشستن سوسک بر روی شکلنگ آب

مکان های نم دار و مرطوب زیستگاه محبوب سوسک ها می باشند پس برای خلاص شدن از دست سوسک ها در اولین فرصت ممکن علت نم دار شدن دیوارها، کف خانه و آشپزخانه را پیدا کنید و برای برطرف کردن نم آن ها اقدام کنید. لوله های آب و شکاف های کف و دیوارها را با چسب مخصوص عایق کنید و محل های مرطوب و نم دار را با باز نگه داشتن درو پنجره خشک کنید. با این کار شما می توانید از تجمع سوسک ها در آن محل جلوگیری کنید همچنین باعث نابودی سوسک های موجود شوید.
کابینت های نم دار محل خوبی برای تجمع سوسک ها می باشند. خیلی سریع این کابینت ها را باید تخلیه کرده و در صورت نم زیاد باید آن ها را تعویض کنید، تا از شر سوسک های موجود خلاص شوید و همچنین از ورود مجدد آن ها جلوگیری کنید. در ضمن مواظب باشید کابینت زیر سینک همیشه خشک و تمیز باشد.

بستن راه ورودی سوسک ها از فاضلاب

سوسک در سینک ظرف شویی
سوسک در سینک ظرف شویی

برای جلوگیری از ورود سوسک ها به داخل خانه باید برای تمامی فاضلاب های حمام، آشپزخانه، راهرو و هر جای دیگری از خانه که ورودی فاضلاب دارد، درپوش قرار دهید، تا سوسک ها نتوانند وارد خانه شوند. با این روش سوسک ها قبل از ورود به خانه از بین می روند.

استفاده از سرکه برای کشتن سوسک

سرکه
سرکه

سرکه یک ماده اسیدی است که می تواند برای کشتن سوسک ها مؤثر باشد. شما می توانید سرکه را با آب مخلوط کنید و در جاهایی که فکر می کنید سوسک ها حضور دارند، اسپری کنید. اسیدی بودن سرکه باعث نابودی سوسک ها می شود.

استفاده از روغن زیتون برای نابودی سوسک

اسپری کردن روغن زیتون روی سوسک ها می تواند آن ها را نابود کند. اسیدی بودن زیتون می تواند برای سوسک ها مضر بوده و آن ها را از پا درآورد.

استفاده از پودر بی کربنات سدیم برای از بین بردن سوسک

از بین بردن سوسک با پودر بی کربنات
پودر بی کربنات

پودر بی کربنات سدیم یک گزینه خوب برای نابودی سوسک ها می باشد. شما می توانید این پودر را در مناطقی که سوسک ها قرار دارند بپاشید، سوسک ها به این پودر به شدت حساس هستند و در اثر بوییدن و بلع آن خفه شده و می میرند.

کاربرد روغن نعنا در از بین بردن سوسک ها

شما می توانید چندین قطره روغن نعنا را با مقداری آب نمک مخلوط کنید و هر جا که سوسکی هست اسپری کنید مثل: زیر کابینت ها، دوروبر ورودی فاضلاب ها، داخل کابینت ها و در کل جاهایی که احتمال دارد سوسکی داشته باشند.

استفاده از تهویه و لوله باز کن برای نابودی سوسک حمام

درست است که سوسک ها تقریباً همه جا می توانند دیده شوند اما سوسک های خانگی بیشتر در حمام، آشپزخانه و فاضلاب پیدا می شوند چون مکان هایی مرطوب و دارای مواد غذایی برای آن ها می باشند.

برای از بین بردن سوسک حمام در ابتدا می توانید تا جای امکان محیط حمام را خشک و تمیز نگه دارید یعنی بعد از هر بار استحمام تمام محیط حمام را با شوینده مناسب و آب گرم شستشو دهید و در صورت وجود پنجره آن را باز نگه دارید، تا کاملاً خشک شود و اگر حمام شما پنجره ندارد، می توانید تهویه حمام را روشن و در آن را باز نگه دارید تا رطوبت از بین برود.
همچنین هر ماه یکبار مقداری لوله باز کن در فاضلاب بریزید و بزارید یک شب تا صبح بماند و آب حمام را باز نکنید. به این صورت تمام سوسک های موجود در حمام نابود می شوند و امکان دارد تا مدت زمان زیادی اصلاً هیچ سوسکی به فاضلاب حمام شما حتی نزدیک هم نشود.

تمیز کردن آشپزخانه برای نابود کردن سوسک

نابودی سوسک
سوسک مرده

برای از بین بردن سوسک آشپزخانه قبل از هر چیز کف آشپزخانه را با آب گرم و شوینده مناسب شستشو دهید. سپس زیر کابینت ها را تمیز کنید . و حالا وقت آن رسیده است که کل کابینت ها را تخلیه کرده و همه آن ها را تمیز کنید. چون امکان دارد سوسک ها تخم های خود را درون کابینت ها یا زیر آن ها پنهان کرده باشند. با این روش هم از شر سوسک ها و تخم های احتمالی آن ها خلاص می شوید، هم منبع تغذیه سوسک های مخفی شده در گوشه و کنار خانه را از بین می برید و در نتیجه باعث نابودی کامل آن ها می شوید.

استفاده از طعمه و جوش شیرین برای نابودی سوسک ها

آخرین و مؤثرترین روش برای کشتن سوسک ها این است که برای آن ها طعمه بگذاریم به این صورت که طعمه هایی از پسماند مواد غذایی آغشته به جوش شیرین را در گوشه و کنار خانه قرار دهید. سوسک ها مقداری از طعمه ها را بلعیده و مابقی را به لانه خود برده و بدین وسیله سوسک های موجود در لانه نیز از آن طعمه ها خورده و کم کم با خوردن جوش شیرین سوسک ها خفه شده می میرند.

جلوگیری از بازگشت دوباره سوسک ها

برای اینکه خیالتان راحت باشد که دیگر هیچ سوسکی به محل زندگی شما باز نمی گردد، باید چندین کار را انجام دهید از جمله:

  • هر چند روز یکبار خانه را با جاروبرقی قشنگ تمیز کنید.
  • مطمئن شوید که هیچ جای خانه جای نم و رطوبتی ندارد.
  • زود به زود داخل کابینت ها و کمدها را تمیز کنید.
  • در صورت خراب شدن لوله های آب به سرعت آن ها را تعمیر کنید که به دیوارها و کابینت ها نم ندهد.

سخن آخر

درست است که راهکارهای طبیعی و ساده گفته شده در بالا بدون خطر و ایمن هستند ولی امکان دارد با این درمان ها تنها سوسک ها از بین بروند و تخم های بی شماری که در گوشه و کنار منزل شما گذاشته اند، هنوز زنده مانده باشند و بعد از یک مدت دوباره خانه شما پر از سوسک های مزاحم شود پس راه حل چیست؟
راه حل این مشکل این است که در نهایت بعد از امتحان این راهکارهای طبیعی و در صورت نگرفتن نتیجه به سراغ سم های سوسک کش برویم. سم های سوسک کش بسیار مؤثر و قوی هستند، به طوری که بعد از سم پاشی حتی تخم های پنهان شده در شکاف ها نیز کشته می شوند و در نهایت با چند بار تکرار سم پاشی با سم های سوسک کش برای همیشه از شر سوسک ها، تخم هایشان و فضولات کثیف و بیماری زای آن ها خلاص می شوید.

سؤالات متداول

آیا سوسک ها باعث انتقال بیماری می شوند؟
بله سوسک ها باعث انتقال بیماری هایی مثل: وبا، اسهال خونی، سالمونلوز، ای کولی، جذام و طاعون می شوند.

آیا سوسک ها خون انسان را می مکند؟
خیر سوسک ها مثل ساس ها خونخوار نیستند آن ها تقریباً همه چیز خوارند ولی بیشتر به مواد غذایی علاقه دارند.

آیا امکان دارد با راهکارهای خانگی سوسک ها نابود شوند؟
اگر درست و اصولی این راهکارها را اجرا کنید شاید نتیجه بخش باشد ولی این شیوه ها هم کمی زمان بر هستند هم امکان ریشه کنی کامل و قطعی کم است.

آیا سم های سوسک کش برای انسان و محیط مضر هستند؟
برخی از سم ها بله مضرند. اما سم های سوسک کش بی خطر،  خارجی و سازگار با محیط زیست هم در بازار موجود هستند.

خرید سم حشرات
مقالات مرتبط

نظرات شما

photo-Ant
عکس مورچه قهوه ای رنگ
photo-Bedbug
عکس حشره ساس تخت خواب
photo-Centipede
عکس هزار پا روی سنگ
photo-Cockroach
سوسک کابینتی، شایعترین است
photo-Flea
همه کک ها خونخوار هستند
photo-Fly
تصویر مگس روی انگشت انسان
photo-Gecko
عکسی از مارمولک قهوه ای
photo-Grassshopper
تصویری از ملخ سبز مزرعه
photo-Lice
عکس شپش در ساقه مو
photo-Mite
عکس کنه - مایت - کنه قرمز
photo-Mosquito
عکس نیش پشه
photo-Mouse
موش ها - ناقلان بیماری هستند
photo-Scorpion
عقرب زرد - سمی ترین عقرب
photo-Snake
مار جعفری - خطرناکترین مار ایران
photo-Spider
عنکبوت بیوه - سمی مهلک دارد
photo-Tarantula
تصویر رتیل قهوه ای خطرناک
photo-Termite
عکس حشره موریانه چوبخوار
photo-Wasp
عکس زنبور زرد وحشی
پخش ویدیو
زنبور های سمی را بشناسید - زنبور گاوی خطرناک
پخش ویدیو
راه های پیشگیری از ورود موریانه های خانه خراب کن
پخش ویدیو
یک رتیل بزرگ، موش را شکار میکند و میخورد
پخش ویدیو
فیلم جالب از عنکبوت های جهنده و پرش کننده
پخش ویدیو
لخته شدن خون انسان توسط زهر سمی مار
پخش ویدیو
ویدیو لحظه نیش زدن سمی ترین عقرب جهان
پخش ویدیو
در تله موش کش چه طعمه هایی قرار دهیم؟
پخش ویدیو
نابودی پشه های خون خوار با چند روش ساده
پخش ویدیو
آیا حشره کنه خطرناک است؟ راه از بین بردن کنه
پخش ویدیو
آیا مارمولک ها تخم میگذارند؟ ویدیو کامل را ببینید
پخش ویدیو
بهترین روش از بین بردن شپش سر و محیط
پخش ویدیو
با ملخ های خطرناک ایران آشنا شوید
پخش ویدیو
چگونه مگس ها باعث انتقال آلودگی میشوند؟
پخش ویدیو
چگونه با روش های خانگی کک را از بین ببریم؟
پخش ویدیو
سوسک ها چگونه به وجود می آیند؟
پخش ویدیو
حشره هزار پا را بشناسید - تفاوت آن با صد پا چیست؟
پخش ویدیو
آموزش درمان جای نیش ساس تخت خوابی
پخش ویدیو
ارزانترین راه برای مقابله با مورچه ها در خانه
سفارش سم از طریق:
تلگرام
واتساپ
تماس
Background Image
×