بهترین و موثرترین راهکارهای طبیعی برای دفع مار

سالانه در سراسر دنیا هزاران نفر توسط مارهای سمی گزیده شده و حتی می میرند. حتی گزیدگی مارهای غیر سمی نیز در بافت محل زخم ایجاد آسیب و عفونت می‌کند. مارها موجوداتی ترسناک و رعب آور هستند که به دنبال آب وغذا و سرپناه ممکن است به هر جایی راه پیدا کنند. به همین علت دفع مارها و دور کردن  آن ها از انسان ها به یک معضل جهانی تبدیل شده است.
مارها در سراسر کره زمین و در تمام قاره ها به جز قطب جنوب یافت می شوند. بیش از سه هزارگونه مار در سراسر دنیا وجود دارد. زیستگاه اصلی مارها در واقع در دل طبیعت است اما در موارد بسیاری به خانه و محل زندگی ما انسان ها نیز راه پیدا می کنند، که در این شرایط به عنوان یک آفت خانگی خطرناک به شمار می روند که باید هر چه سریعتر از شر آن ها خلاص شویم. در این مقاله شما را با 16 راهکار طبیعی و موثر برای دفع مارها آشنا می کنیم.

محل زندگی مار

محل زندگی مار
محل زندگی مار

بیشتر گونه‌های مار از خانه‌ها و مناطقی که جمعیت زیادی دارند دوری می‌کنند، چون از نظر آنها یک تهدید به شمار می رود. در عوض، آنها بیشتر محیط های روستایی، به ویژه علف ها، جنگل ها، مرداب ها و بیابان ها را ترجیح می دهند. در داخل خانه، مارها اغلب در گاراژها، زیرزمین ها و انبارها به دلیل گرما و دسترسی آسان به وجود موش، یافت می شوند. با این حال، مانند بسیاری از حیوانات خانگی، آنها می توانند به طور تصادفی در هر زمان به داخل خانه شما نیز راه پیدا کنند.

تغذیه مار

تغذیه مار
تغذیه مار

مارها گوشت خوارانی هستند که عمدتاً از تخم مرغ، جوندگان، حشرات، سایر مارها، قورباغه ها، لاک پشت ها، پرندگان و سایر پستانداران کوچک تغذیه می کنند. اندازه طعمه بستگی به بزرگی مار دارد، اگرچه آنها می توانند طعمه های چندین برابر اندازه خود را نیز ببلعند.

گزش مار چه علایمی دارد؟

علایم گزش مار
علایم گزش مار

گزش مار معمولاً دردناک است و منجر به تورم و قرمزی در محل گزش می شود. سم مار همچنین می تواند باعث سرگیجه، استفراغ و واکنش آلرژیک شود. تاثیر گزش بستگی به مار، میزان سم، سن فرد و ناحیه ای از بدن که گزیده شده است دارد. گزش مار بیشتر برای افراد جوانتر یا مسن کشنده است و در اطراف شکم یا رگ خطرناک تر است.

نشانه های وجود مار در خانه یا حیاط

نشانه های وجود مار در خانه یا حیاط
نشانه های وجود مار در خانه یا حیاط

مواجه شدن با مارها خود یک چالش بزرگ به حساب می آید. دیدن یک مار چه سمی، چه غیر سمی می تواند ترسناک و هول انگیز باشد. با این حال گاهی اوقات ممکن است با خود مار روبرو نشوید. ممکن است با نشانه هایی مواجه شوید که نشان می دهد مار در آن مکان زندگی می کند، مانند:

• پوست مار دور انداخته شده
• خش خش در دیوارها
• آب لوله کشی با بوی عجیب
• فضولات حاوی خز یا استخوان

برای بسیاری، این می‌تواند حتی ترسناک‌تر باشد، زیرا ناتوانی در شناسایی مار یا ندانستن محل زندگی آن، مسلماً ترسناک تر از برخورد با خود مار است.

چرا مار به حیاط خانه شما می آید؟

مارها در جستجوی دو چیز به حیاط خانه شما می آیند: سرپناه و غذا. مارها به دنبال سرپناهی برای استراحت، تولید مثل و شکار می گردند. مکان‌های رایجی که مارها در آن یافت می‌شوند عبارتند از: علف‌های بیش از حد رشد کرده، بوته‌های متراکم، انبوه برگ‌ها، توده‌های سنگ، کمپوست و مناطقی با رطوبت زیاد مانند: اطراف شیرآلات و شیلنگ‌های دارای نشتی، نزدیک استخرهای آبیاری مزارع یا استخرهای شنا. مارها همچنین به دنبال غذا خواهند آمد. مارها عاشق خوردن جوندگان، قورباغه ها، ماهی ها، حلزون ها و سایر حشرات کوچک هستند.

دفع مار با قطع منابع غذایی

مارها به دنبال غذا می گردند، بنابراین اگر درخانه شما غذای کافی برای آنها فراهم باشد، احتمال اینکه با آنها روبرو شوید، بیشتر است. بنابراین با قطع منابع غذایی ، مارها را مجبور می کنید تا در جستجوی چیزی برای خوردن از محل زندگی شما دفع شوند. اطمینان حاصل کنید که آفات رایجی که مارها دوست دارند بخورند تحت کنترل باشند. به خصوص در مورد جوندگانی همچون موش ها مواظب باشید چون مارها عاشق خوردن موش هستند و به دنبال آن ها جذب خانه و زندگی شما می شوند.

خلاص شدن از شر مار با قطع منابع آب

خلاص شدن از شر مار با قطع منابع آب
خلاص شدن از شر مار با قطع منابع آب

مارها همچنین جذب مناطقی می شوند که رطوبت زیادی دارند. تا جایی که امکان دارد آب های راکد را در حیاط خانه خود حذف کنید. شیرهای آب نشتی را تعمیر کنید و شیلنگ های نشتی را تعویض کنید. استخرها، حوض‌ها و دیگر آب‌نماها را خالی کنید. اگر از آب پاش های چمن استفاده می کنید، آنها را در صبح باز کنید تا آب، قبل از تاریک شدن هوا، زمان برای تبخیر شدن داشته باشد. این کار باعث می شود تا خاک حیاط شما خیلی مرطوب نباشد.

دفع مار با حذف پناهگاه های مخفی

دفع مار با حذف پناهگاه های مخفی
دفع مار با حذف پناهگاه های مخفی

مارها به دنبال مکان هایی در اطراف خانه شما می گردند تا آن جا مخفی شوند که بتوانند استراحت و تولید مثل کنند. با حذف این مکان ها می توانید به دفع مارها کمک زیادی بکنید.

  • از شیلنگ های پیچ دار استفاده نکنید.
  • در صورت امکان از استفاده از انبوه سنگ در محوطه سازی خود اجتناب کنید.
  • هیزم را در جعبه ها نگه داری کنید یا در صورت امکان آن را بالاتر از سطح زمین نگه داری کنید.
  • علف های هرز را هرس و چمن ها را کوتاه کنید.
  • هر قسمت باز زیر آلونک یا ساختمان را ببندید یا نرده اضافه کنید.
  • اگر از حصار ضد مار استفاده می کنید، مطمئن شوید که از توری فولادی یا ورقه پلاستیکی ساخته شده باشد.

دفع مار با گیاهان طبیعی

دفع مار با گیاهان طبیعی
دفع مار با گیاهان طبیعی

 

برخی از گیاهان برای دفع مارها شناخته شده اند. سعی کنید تا حد امکان این گیاهان را در طراحی منزل خود بگنجانید. گیاهان دافع مار عبارتند از: گل همیشه بهار، بادرنجبویه، زبان مادرشوهر، افسنطین، پیاز و سیر.

دور کردن مار با پر کردن لانه حیوانات

دور کردن مار با پر کردن لانه حیوانات
دور کردن مار با پر کردن لانه حیوانات

جوندگانی همچون: گوفرها و موش های کور در سراسر حیاط شما سوراخ هایی را حفر می کنند. هنگامی که آنها از بین می روند، این سوراخ های قدیمی در ملک شما باقی می مانند. مارها معمولاً از آنها برای سرپناه استفاده می‌کنند، زیرا مکانی عالی برای پنهان شدن، استراحت و تخم گذاری آنها می‌باشد. هر یک از این سوراخ ها و حفره ها را با خاک یا شن پر کنید. این کار کمک زیادی به دفع مارها و دور کردن آن ها از خانه شما می کند.

شکارچیان طبیعی مار

شکارچیان طبیعی مار
شکارچیان طبیعی مار

مارها چند شکارچی طبیعی دارند که می توانند به دور نگه داشتن آنها کمک کنند. شکارچیان رایج مارها شامل گربه ها، راکون ها ، خوک ها، بوقلمون ها، مرغ های هندی و روباه ها هستند. نگه داشتن هر یک از این حیوانات در اطراف خانه به جلوگیری از نزدیک شدن مارها کمک می کند.

آمونیاک برای دور کردن مار

آمونیاک
آمونیاک

آمونیاک یک ماده بسیار موثر برای دور کردن مار است و به ویژه در اطراف استخرها می تواند بسیار موثر باشد. می توانید چند تکه پارچه را به آمونیاک آغشته کنید و درکیسه های پلاستیکی قرار دهید. کیسه ها را در اطراف استخرها و حوض ها و اطراف خانه خود قرار دهید تا مارها را از آن قسمت ها دور نگه دارید. برای نتیجه بهتر، آنها را هر روز تعویض کنید.

نفتالین برای دور نگه داشتن مار

نفتالین معمولا در بسیاری از محصولات تجاری دافع مار یافت می شود. همچنین می توانید آن را به صورت خالص خریداری کرده و در اطراف ملک خود استفاده کنید. بدین وسیله می توانید به راحتی از شر مارها خلاص شوید.

گوگرد برای دفع مار

گوگرد
گوگرد

مارها بوی گوگرد را دوست ندارند. همچنین گوگرد باعث تحریک دوگانه مارها شده و پوست آنها را تحریک می کند. می توانید از گوگرد در اطراف ملک خود یا هر جایی که مارها مشاهده شده اند، استفاده کنید. در این صورت خیلی سریع مارها از آن منطقه دفع می شوند. بهتر است از دستکش استفاده کنید زیرا می تواند پوست انسان را نیز تحریک کند.

روغن میخک و دارچین برای دفع مار

روغن میخک و دارچین دو ماده طبیعی هستند و زمانی که با هم ترکیب شوند برای دفع مارها بهترین کارایی را دارند. آن ها را با هم در یک بطری اسپری مخلوط کنید و در اطراف خانه، حیاط و هر جا که مار دیده اید، اسپری کنید.

سیر و پیاز برای دفع مار

سیر و پیاز برای دفع مار
سیر و پیاز برای دفع مار

سیر و پیاز نه تنها وقتی در حیاط شما کاشته می شوند، مارها را دور می کنند، بلکه به عنوان یک محصول دافع مار طبیعی نیز عمل می کنند، زیرا هر دو حاوی اسید سولفوریک هستند که به دفع مارها معروف هستند. سیر و پیاز را خرد کرده و با سنگ نمک مخلوط کنید. مخلوط را در اطراف حیاط خود بپاشید تا مارها را دفع کنید.

سرکه برای دور کردن مار

سرکه یک دافع مار موثر در اطراف منابع آب است. رقیق سازی لازم نیست. سرکه سفید استاندارد را در اطراف لبه های حوضچه ها و استخرها برای جلوگیری از ورود مار و دور کردن آن ها بپاشید.

لیموترش برای خلاص شدن از شر مار

لیموترش برای خلاص شدن از شر مار 
لیموترش برای خلاص شدن از شر مار

لیموترش وقتی با فلفل تند یا روغن نعناع مخلوط شود بسیار موثر است. این ها را با هم در یک بطری شیشه ای مخلوط کنید و در اطراف حیاط خود بپاشید. بدین صورت از شر مارها خلاص می شوید.

نمک برای دفع مار

نمک نیز می تواند مارها را دفع کند. می توانید نمک را در اطراف خانه یا باغ خود بپاشید و به این صورت مارها را از خانه خود دور کنید.

روغن سدر برای دور کردن مار

روغن سدر
روغن سدر

روغن سدر یک دافع مار با رایحه عالی است. این روغن فنل هایی را آزاد می کند که مارها را دفع می کند. شما می توانید از روغن سدر در هر جایی که احساس می کنید مارها وجود دارند، استفاده کنید. همچنین می‌توانید از تراشه‌های درخت سدر نیز در مکان‌هایی که امکان وجود مار هست استفاده کنید. به سادگی تراشه ها را در اطراف پخش کنید و یک دافع مار موثر که البته بوی بسیار خوبی هم دارد برای خانه خود داشته باشید.

محدود کردن جوندگان

مارها ، جوندگانی همچون موش ها را می خورند، بنابراین شما می توانید هر چیزی را که می تواند جوندگان را به حیاط خانه شما جذب کند را حذف کنید. دانه هایی که برای پرندگان روی زمین می ریزید، زباله های در دسترس، غذا دادن به حیوانات خانگی در خارج از خانه و نگهداری مواد غذایی در فضای باز همگی جاذبه های رایج برای جوندگان هستند. با حذف این موارد، منابع غذایی را حذف می‌کنید و مارها را مجبور می‌کنید به خاطر گرسنگی، محل را ترک کنند.

بستن سوراخ ها و شکاف ها

بستن سوراخ ها و شکاف ها
بستن سوراخ ها و شکاف ها

مارها به دنبال غذا و سرپناه به حیاط خانه شما می‌ آیند و می‌توانند از طریق شکاف‌های اطراف درها و دیوارها، سوراخ‌های دیوارپوش، ملات گمشده در دیوار آجری و لوله‌ها راه خود را به داخل خانه بیابند. همه اینها فضای کافی برای ورود مار به داخل خانه شما را فراهم می‌کنند. هنگامی که داخل خانه می آیند، اغلب به زیرزمین یا اتاق زیر شیروانی می خزند، اما می توانند در هر جایی پیدا شوند. پس برای خلاص شدن از شر آن ها باید تمام سوراخ ها و درز و شکاف های موجود در، در و دیوار و سقف خانه خود را با گچ و سیمان پر کنید.

سخن آخر

مارها خزندگانی لغزنده و گوشت خوار هستند که در سراسر کره زمین به جز قطب جنوب یافت می شوند. مارها نسبت به سایر حیوانات عمر زیادی دارند و ممکن است تا سی سال عمر کنند. بیش از سه هزارگونه مار در سراسر دنیا وجود دارد که در این میان، ششصد گونه آن سمی است. مارها علاوه بر انسان ها، حیوانات خانگی مثل: سگ و گربه را نیز نیش می زنند. دیدن مارها حتی از فاصله دور هم می تواند ترسناک باشد. ما در این مقاله بهترین و موثرترین راهکارهای طبیعی برای دفع مارها را به شما معرفی کرده ایم.


سوالات متداول

آیا همه مارها سمی هستند؟
خیر. تمام مارها سمی نیستند. در میان سه هزار گونه موجود، تنها ششصد گونه سمی هستند.
آیا مارها باعث انتقال بیماری می شوند؟
بله . مارها موجب انتقال برخی بیماری ها به انسان و حیوان می شوند.
آیا کشتن مارها جایز است؟
خیر. تا جای ممکن باید مارها را از خود دور نگه داریم و سعی کنیم به روش های طبیعی آن ها را دفع کنیم.
کاشت گیاهان طبیعی می تواند در دفع مارها موثر باشد؟
بله. صد در صد . مارها از گیاهانی همچون: گل همیشه بهار، زبان مادر شوهر، بادرنجبویه، سیر و پیاز اصلا خوششان نمی آید و در صورت وجود آن ها در یک مکان، به هیچ وجه به آن جا نزدیک نمی شوند.
آیا به روش های طبیعی و ایمن می توان از ورود مارها جلوگیری کرد؟
بله. با روش های همچون: پر کردن سوراخ ها و درز و شکاف های در و دیوار، تمیز نگه داشتن حیاط، رفع نم و رطوبت و حذف منابع آبی و غذایی می توان به صورت طبیعی از ورود مارها جلوگیری کرد.

خرید سم حشرات
مقالات مرتبط

نظرات شما

photo-Ant
عکس مورچه قهوه ای رنگ
photo-Bedbug
عکس حشره ساس تخت خواب
photo-Centipede
عکس هزار پا روی سنگ
photo-Cockroach
سوسک کابینتی، شایعترین است
photo-Flea
همه کک ها خونخوار هستند
photo-Fly
تصویر مگس روی انگشت انسان
photo-Gecko
عکسی از مارمولک قهوه ای
photo-Grassshopper
تصویری از ملخ سبز مزرعه
photo-Lice
عکس شپش در ساقه مو
photo-Mite
عکس کنه - مایت - کنه قرمز
photo-Mosquito
عکس نیش پشه
photo-Mouse
موش ها - ناقلان بیماری هستند
photo-Scorpion
عقرب زرد - سمی ترین عقرب
photo-Snake
مار جعفری - خطرناکترین مار ایران
photo-Spider
عنکبوت بیوه - سمی مهلک دارد
photo-Tarantula
تصویر رتیل قهوه ای خطرناک
photo-Termite
عکس حشره موریانه چوبخوار
photo-Wasp
عکس زنبور زرد وحشی
پخش ویدیو
زنبور های سمی را بشناسید - زنبور گاوی خطرناک
پخش ویدیو
راه های پیشگیری از ورود موریانه های خانه خراب کن
پخش ویدیو
یک رتیل بزرگ، موش را شکار میکند و میخورد
پخش ویدیو
فیلم جالب از عنکبوت های جهنده و پرش کننده
پخش ویدیو
لخته شدن خون انسان توسط زهر سمی مار
پخش ویدیو
ویدیو لحظه نیش زدن سمی ترین عقرب جهان
پخش ویدیو
در تله موش کش چه طعمه هایی قرار دهیم؟
پخش ویدیو
نابودی پشه های خون خوار با چند روش ساده
پخش ویدیو
آیا حشره کنه خطرناک است؟ راه از بین بردن کنه
پخش ویدیو
آیا مارمولک ها تخم میگذارند؟ ویدیو کامل را ببینید
پخش ویدیو
بهترین روش از بین بردن شپش سر و محیط
پخش ویدیو
با ملخ های خطرناک ایران آشنا شوید
پخش ویدیو
چگونه مگس ها باعث انتقال آلودگی میشوند؟
پخش ویدیو
چگونه با روش های خانگی کک را از بین ببریم؟
پخش ویدیو
سوسک ها چگونه به وجود می آیند؟
پخش ویدیو
حشره هزار پا را بشناسید - تفاوت آن با صد پا چیست؟
پخش ویدیو
آموزش درمان جای نیش ساس تخت خوابی
پخش ویدیو
ارزانترین راه برای مقابله با مورچه ها در خانه
سفارش سم از طریق:
تلگرام
واتساپ
تماس