روش های خانگی و طبیعی برای از بین بردن موش

موش پستانداری کوچک از راسته جوندگان است. موش دندان های نسبتاً سختی دارد که با آن ها می تواند تقریباً هر چیزی را بجود. این جوندگان کوچک از چند جهت آزار دهنده می باشند. آن ها می توانند ناقل بیماری های زیادی همچون: هانتی ویروس، سالمونلا، لپتوسپیروز، آبله میمون و تیفوس باشند. به همین علت از بین بردن موش یک دغدغه جهانی محسوب می شود.
موش ها همچنین به دلیل تمایل به جویدن چوب، سیم کشی و عایق، باعث آسیب های ساختاری می شوند. در ضمن موش ها کاملاً بدبو هستند و همواره ردی از مدفوع در مسیر خود باقی می گذارند. در صورت مشاهده هر گونه نشانه ای از وجود موش ها، روش های خانگی و طبیعی برای از بین موش را در اولویت کار خود قرار دهید.

تولید مثل موش

تولید مثل موش
تولید مثل موش

دوره بارداری یک موش ماده حدود سه هفته است و می تواند در هر زایمان پنج الی هفت نوزاد به دنیا بیاورد. همین نوزادان در حدود ۵ هفته خودشان می توانند بارور شوند و زاد و ولد کنند. این چرخه ادامه پیدا می کند و به این ترتیب به سرعت تکثیر می یابند.

غذای موش

غذای موش
غذای موش

موش ها مانند بسیاری از جوندگان دیگر، دندان هایشان همیشه در حال رشد کردن است. موش ها برای اینکه از رشد بیش از اندازه دندان های خود جلوگیری کنند، همواره در حال جویدن دانه های سخت، غلات، چوب و سیم هستند. اگر این ها در دسترس نباشند، به جویدن کاغذ، لباس، فرش و پارچه روی می آورند.
تغذیه موش بسته به محیط زندگی، نوع موش و مواد غذایی در دسترس می تواند متغیر باشد. اما در کل غذای مورد علاقه موش ها بیشتر غلات و حبوباتی همچون: گندم، جو، برنج و ذرت می باشد. موش ها به راحتی گونی های حاوی مواد غذایی را می جوند و به محتویات داخل آن دسترسی پیدا می کنند.

چرا موش ها وارد خانه می شوند؟

موش ها برای ادامه زندگی به دنبال سرپناه، آب و غذا و همچنین مکانی برای زاد و ولد هستند. اگر در خانه ای شرایط برای زندگی و تولید مثل آن ها فراهم باشد، از هر سوراخ ممکن خود را به آن جا می رسانند. اگر در خانه ای موش ها تکثیر یابند، از بین بردن آن ها کمی سخت می شود. پس با مشاهده کوچک ترین نشانه ای از وجود آن ها دست به کار شوید و قبل از هر کاری، راهکارهای خانگی و طبیعی را برای از بین بردن موش ها به کار بگیرید.

علایم هجوم موش

مدفوع موش
مدفوع موش

در صورتی که موش بتواند به خانه شما راه پیدا کند، به سرعت تولید مثل کرده و تکثیر می یابد. وجود موش ها در خانه شما قطعاً نشانه هایی خواهد داشت همچون:

• مدفوع موش که اغلب در آشپزخانه، انبار و یا در کنار قرنیزها دیده می شود.
• صدای خش خش و خراشیدن، پشت دیوارها و سقف خانه شنیده می شود.
• بوی کپک زدگی در فضاهای محدود به مشام می رسد.
• علایم جویدگی روی لباس ها، پارچه ها، گونی های مواد غذایی و سیم ها دیده می شود.
• خود موش ها، که اغلب در امتداد دیوارها و  کف زمین دیده می شوند.

اقدامات بهداشتی برای از بین بردن موش

اقدامات بهداشتی برای از بین بردن موش
اقدامات بهداشتی برای از بین بردن موش

موش ها جذب منابع تغذیه موجود در خانه شما می شوند. پس قبل از هر کاری باید منابع تغذیه آن ها را قطع کنید. اقدامات بهداشتی برای نابودی موش به صورت زیر می باشد:

  • مواد غذایی مانند غلات، حبوبات، برنج و آرد را در گونی نگه داری نکنید بلکه آن ها را در سطل هایی با درب ایمن نگه داری کنید. تا موش ها نتوانند به آن ها دسترسی پیدا کنند.
  • هر روز کل خانه به خصوص آشپزخانه و انبار را تمیز کنید. از نبود هر گونه خرده ریزی از مواد غذایی روی زمین اطمینان حاصل کنید.
  • تمیز نگه داشتن فضای آشپزخانه و غذا برای دفع موش ضروری است. موش ها جذب غذا می شوند، بنابراین خرده های آن را جارو کرده و پاک کنید، غذا را در ظرف های در بسته نگه داری کنید و به طور مرتب قسمت های آماده سازی غذا را تمیز کنید.
  • غذا را در ظروف دربسته نگه داری کنید، فوراً خرده های غذا و ریخته ها ی نوشیدنی  را تمیز کنید.
  • مطمئن شوید که سطل های زباله دارای درب ایمن هستند.
  • به طور مرتب فضاهای به هم ریخته را بازرسی و تمیز کنید.
  • روی ظرف مواد غذایی فویل آلومینیومی بکشید. موش ها اصلاً از فویل خوششان نمی آید.

بستن راه های ورودی برای از بین بردن موش

بستن راه های ورودی موش
بستن راه های ورودی موش

موش ها اغلب از شکاف های کوچک اطراف پنجره ها، درها، دیوارها و پایه ها وارد خانه می شوند. آنها می توانند از سوراخ هایی به عرض یک چهارم اندازه بدن خود عبور کنند. آن ها حتی از سوراخ هایی به عرض یک مداد نیز می توانند رد شوند. موش ها به شدت خود را می فشارند و به راحتی می توانند از هر سوراخی عبور کنند.
اولین قدم برای جلوگیری از ورود موش به خانه، مهروموم کردن، درزبندی و پر کردن هر گونه سوراخ، شکاف و منافذی است که موش ها می توانند وارد آن شوند. اطراف پنجره ها، درها و دیوارهای خود را بررسی کنید و مطمئن شوید که هیچ فضای بازی وجود ندارد که موش بتواند وارد آن شود.

سرکه برای دفع موش

در این روش شما می توانید توپک ای پنبه ای را به سرکه آغشته کنید و در آشپزخانه، انبار، کنار قرنیزها و ورودی در ها و پنجره ها بگذارید. موش ها از بوی سرکه بیزارند. آن ها به سرعت از محل دفع می شوند.

روغن نعنا برای دفع موش

روغن نعنا یک روش طبیعی و معجزه آسا برای دفع موش می باشد. شما می توانید توپک های پنبه ای آغشته به روغن نعنا را در جاهایی که احساس می کنید، موش ها حضور دارند، قرار دهید. موش ها از بوی نعناع متنفرند و به سرعت از محیط دفع می شوند.

تله زنده

تله زنده
تله زنده

تله های زنده انسانی ترین گزینه برای دفع موش ها هستند. در این روش موش ها توسط غذا جذب تله می شوند و تله بسته می شود و بدون آسیب رساندن به آنها، آنها را می گیرد. سپس می توانید تله موش زنده را به یک مکان دور افتاده یا فضای بیرونی امن ببرید و موش ها را رها کنید.

تله برقی

تله برقی
تله برقی

در این روش شما می توانید از طعمه های غذایی مانند کره بادام زمینی برای جذب موش ها به تله استفاده کنید. هنگامی که موش به غذا نزدیک می شود و از آستانه عبور می کند، یک سیستم الکتریکی راه اندازی می شود که به موش ضربه می زند و به سرعت آن را می کشد. تله های الکتریکی با باتری کار می کنند. برخی نیز دارای چراغی برای نشان دادن وجود موش در تله هستند که دفع آن را آسان می کند.

تله موش سنتی

تله موش سنتی
تله موش سنتی

رایج ترین و قدیمی ترین روش برای از بین بردن موش ها تله سنتی می باشد. مردم تقریباً از صد سال پیش تا به الان از این روش سنتی برای خلاص شدن از شر موش ها استفاده کرده اند. می توانید از غذاهای بو دار و یا پنیر یا حتی پفک های پنیری به عنوان طعمه در این تله ها استفاده کنید. موش جذب بوی طعمه شده و وارد تله می شود.  فنر تله می پرد و موش در آن گیر می کند و فورا می میرد.

میخک برای دفع موش

میخک برای دفع موش
میخک برای دفع موش

موش ها از بوی تند میخک بیزارند. شما می توانید تعدادی توپک پنبه ای به اسانس میخک آغشته کنید و در جاهایی مثل: آشپزخانه، انبار، سوراخ و گوشه های خانه خود بگذارید. البته می توانید از خود دانه های میخک نیز استفاده کنید. به این صورت که دانه های میخک را در چند تکه پارچه بپیچید و در گوشه کنار خانه قرار دهید. موش ها به بوی میخک حساس اند و خیلی زود محیط را ترک می کنند.

فلفل تند برای از بین بردن موش

فلفل تند
فلفل تند

اسپری فلفل تند به شما کمک می کند موش ها را از خانه خود دور کنید. وقتی موش ها فلفل را بو می کنند، احساس سوزش شدید در چشم و بینی خود خواهند داشت. آن ها به شدت تحریک شده و ناراحت می شوند. در نتیجه محیط را فوراً ترک می کنند. برای تهیه محلول فلفل مراحل زیر را دنبال کنید:

• دو لیتر آب را در یک قابلمه بزرگ بجوشانید.
• یک فنجان فلفل تند را خرد کرده به همراه دو قاشق غذاخوری پودر فلفل تند به آب در حال جوش اضافه کنید و اجازه دهید، چند دقیقه قل بزند.
• اجاق گاز را خاموش کنید. بعد از سرد شدن مخلوط، آن را از صافی رد کنید.
• محلول به دست آمده را در یک بطری اسپری بریزید.
• در تمامی مکان هایی که امکان حضور موش در آن جا هست اسپری کنید.
• موقع استفاده از این محلول حتماً از دستکش و عینک استفاده کنید.
• از اسپری کردن این محلول روی فرش ها خودداری کنید. چون ممکن است فرش را خراب کند.

برگ بو برای کشتن موش

برگ بو
برگ بو

گیاه برگ بو یک ماده مغذی است و رایحه بسیار خوبی دارد. این گیاه خوشبو هم خواص درمانی زیادی دارد و هم می توان در آشپزی از آن استفاده کرد. خوشبختانه این گیاه برای انسان قابل خوردن است. اما در عین حال برای موش ها یک ماده کشنده و خطرناک به شمار می رود.
بوی دوست داشتنی برگ بو معمولاً موش ها را فریب می دهد که غذا نزدیک است. با این حال، هنگامی که آنها مقداری از آن را می خورند، خفه می شوند و می میرند. برگ های خشک شده بو را در گوشه ها یا نواحی ورودی بپاشید تا بتوانید، موش ها را نابود کنید و برای همیشه از شر آن ها خلاص شوید. برای اثر بخشی بیشتر، هر پنج روز یک بار این کار را تکرار کنید.

پودر کاکائو و گچ برای نابود کردن موش

یک قاشق غذاخوری پودر کاکائو را با مقداری گچ مخلوط کنید و آن را در اطراف مناطقی که امکان وجود موش در آن جا است، بپاشید. پودر کاکائو موش ها را جذب می کند تا این مخلوط را بخورند. بعد از خوردن مخلوط، موش به شدت احساس کم آبی می کند و در نهایت خفه می شود و می میرد.

جوش شیرین و شکر برای نابودی موش

از این راهکار به عنوان یک طعمه می توانید استفاده کنید. برای این کار، یک فنجان آرد را با یک فنجان شکر و یک فنجان جوش شیرین به خوبی مخلوط کنید. مخلوط به دست آمده را به عنوان یک طعمه در جاهایی که مدفوع موش مشاهده کردید یا نزدیک لانه احتمالی آن ها قرار دهید. موش ها جذب آرد و شکر موجود در مخلوط می شوند و آن را می خورند. در نهایت وجود جوش شیرین در طعمه باعث می شود که موش ها نابود شوند.

پودر سیب زمینی برای کشتن موش

پودر سیب زمینی
پودر سیب زمینی

شما می توانید از پودر سیب زمینی که از خشک کردن پوره سیب زمینی به دست می آید، برای از بین بردن موش ها استفاده کنید. این پودر مانند سم عمل می کند و خیلی زود موش ها را می کشد. می توانید در محل های مشکوک به وجود موش این پودر را قرار دهید. موش جذب سیب زمینی می شود و آن را می خورد. سپس به شدت احساس تشنگی می کند. پس آب زیادی می نوشد و وجود سیب زمینی در معده موش باعث متورم شدن شکمش شده و در نهایت منجر به مرگ موش می شود.

سرگین گاو

سرگین گاو
سرگین گاو

اگرچه استفاده از این روش خیلی خوشایند به نظر نمی رسد، اما در دراز مدت قطعاً ارزشش را دارد. تنها کاری که باید انجام دهید این است که دستکش های تمیز بپوشید و فضولات گاو را در باغ، اتاق زیر شیروانی، انباری خانه و یا انبارهای بزرگ مواد غذایی که از بین بردن موش ها در آن ها سخت است، پخش کنید. سرگین گاو در واقع برای موش ها التهاب زا است. موش ها وقتی با سرگین مواجه می شوند، آن را می خورند و در نهایت دچار التهاب معده می شوند و می میرند.

آمونیاک

آمونیاک ترکیبی است که از هیدروژن و نیتروژن تشکیل شده است. این گاز بی رنگ است اما بوی تند و مشخصی دارد. برای استفاده از آمونیاک به عنوان یک ماده دافع موش، چند قاشق مواد شوینده، یک چهارم لیوان آب و دو فنجان آمونیاک را در یک کاسه مخلوط کنید. این مخلوط را در یک بطری اسپری بریزید و در اطراف تمام مناطق آلوده اسپری کنید. موش ها نمی توانند بوی تند آمونیاک را تحمل کنند و به سرعت از محیط دفع می شوند و احتمال بازگشت دوباره آن ها خیلی کم می باشد.

سخن آخر

موش ها موجودات کوچک و سریعی هستند که شاید ظاهراً بامزه و بی خطر به نظر برسند. اما در حقیقت جوندگانی بد بو و کثیف هستند که هم محیط را آلوده به فضولات و کثافت می کنند و هم باعث انتقال بیماری های زیادی می شوند. وجود موش ها در هر محیطی یک معضل بزرگ به شمار می رود. پس هر چه سریع تر باید از شر آن ها خلاص شویم. با استفاده از راهکارهای خانگی و طبیعی می توانید موش ها را از بین ببرید بدون اینکه به خود، خانواده خود و محیط زیست آسیبی بزنید.


سؤالات متداول

آیا موش باعث انتقال بیماری می شود؟
بله. صد در صد موش ها به شیوه های مختلفی حامل انواع خطرناکی از بیماری ها مانند: تیفوس، آبله میمون و… می باشند.

آیا می توان با راهکارهای خانگی و طبیعی موش ها را از بین برد؟
بله. در مقاله بالا، شما را با بهترین راهکارهای طبیعی برای از بین بردن موش ها آشنا کرده ایم.

آیا موش ها به سرعت تکثیر می یابند؟
بله. موش ها خیلی سریع رشد می کنند و تعدادشان زیاد می شود.

موش ها بیشتر چه ساعاتی از شبانه روز هجوم می آورند؟
موش ها بیشتر شبانه که همه جا ساکت و خلوت است و همچنین اول صبح هجوم می آورند.

آیا می توان با الکل موش ها را نابود کرد؟
خیر. موش ها هیچ واکنشی نسبت به الکل از خود نشان نداده اند.

خرید سم حشرات
مقالات مرتبط

نظرات شما

سفارش سم از طریق:
تلگرام
واتساپ
تماس