بهترین روش های طبیعی و خانگی برای از بین بردن کک

کک‌ها حشراتی ریز، بدون بال و خونخوارند، که با گزش‌های خود، باعث خارش و سوزش شدید می شوند. کک ها ناقل بیماری های ویروسی ، باکتریایی و ریکتزیایی انسان و سایر حیوانات و همچنین انگل های تک یاخته ای و کرمی هستند. این حشرات خون آشام و جهنده باعث انتقال بیماری های مختلفی چون: تیفوس،طاعون و سالک به انسان ها و حیوانات می شوند. کک ها به سرعت تکثیر می یابند و بسیار آزار دهنده و مزاحم هستند. آن ها بیشتر از خون پستانداران، پرندگان و انسان ها تغذیه می کنند. کک ها از حیوانات خانگی به انسان سرایت می کنند. در صورتی که به موقع کنترل نشوند، به سرعت رشد می کنند و همه جا را آلوده می کنند. در این مقاله بهترین روش های طبیعی و خانگی برای از بین بردن کک را به شما معرفی می کنیم تا برای همیشه از شر آن ها خلاص شوید.

شکل کک

شکل کک
شکل کک

بیش از 2500 گونه کک در سراسر کره زمین یافت می شود.کک ها حشراتی کوچک و بدون بال هستند که به عنوان انگل خارجی پستانداران و پرندگان شناخته می شوند.کک ها از حیوانات به انسان ها منتقل می شوند و با خوردن خون میزبان خود زندگی می کنند. اندازه آن ها حدود سه میلیمتر است. رنگ آن ها معمولاً قهوه‌ای و سیاه است و بدن آنها به صورت جانبی فشرده شده و به همین علت می توانند به راحتی از خز یا پرهای میزبان خود عبورکنند.
کک ها فاقد بال هستند. پاهای عقب آنها به خوبی برای پریدن سازگار است. پنجه های آنها از لیز خوردن آنها جلوگیری می کند و قسمت های دهانی آنها برای سوراخ کردن پوست و مکیدن خون مناسب است. آن‌ها می‌توانند ۵۰ برابر طول بدن خود بپرند. بدن کک با صفحات سختی به نام اسکلریت پوشیده شده است. این اسکلریت ها با موهای زیادی پوشیده شده اند و خارهای کوتاهی که به سمت عقب هدایت شده اند.

چرخه زندگی کک

چرخه زندگی کک
چرخه زندگی کک

چرخه زندگی کک ها شامل چهار مرحله می باشد: تخم، لارو، شفیره و بالغ. اولین وعده غذایی خون باعث بلوغ کک ها می شود و به زودی جفت گیری انجام می شود.کک ها ماده در روز حدود پنجاه تخم می گذارند. برخی از گونه ها در تمام طول سال تولید مثل می کنند در حالی که برخی دیگر فعالیت های خود را با چرخه زندگی میزبان خود یا با عوامل محیطی محلی و شرایط آب و هوایی هماهنگ می کنند.
کک ها تخم های ریز، سفید و بیضی شکل می گذارند. لاروها کوچک و رنگ پریده هستند، موهایی دارند که بدن کرم مانند آنها را پوشانده است، فاقد چشم هستند و قسمت های دهانی دارند که برای جویدن مناسب است. لاروها از مواد آلی به ویژه مدفوع کک های بالغ که حاوی خون خشک شده هستند تغذیه می کنند. بزرگسالان فقط از خون تازه تغذیه می کنند.

میزبان اصلی کک

میزبان اصلی کک
میزبان اصلی کک

کک ها در اصل پستانداران را به عنوان میزبان خود انتخاب می کنند. پستاندارانی همچون: گاو، گوسفند، خرگوش، سگ و گربه و حتی حیوانات جنگلی مانند: آهوها میزبان اصلی کک ها هستند. گاهی اوقات کک ها به پرندگان نیز سرایت می کنند و در مناطق روستایی مرغ و خروس ها نیز درگیر این حشرات موذی می شوند. د رنهایت از طریق این حیوانات کک ها به انسان ها نیز سرایت می کنند.

عوارض گزش کک

عوارض گزش کک
عوارض گزش کک

کک ها میزبان خود را گاز می گیرند. آن ها با چنگال های خود پوست را گرفته و با دهان خود آن را سوراخ می کنند و خون میزبان را می مکند. به طوری که فرد در محل گزش احساس خارش شدید می‌کند. محل گزش همچنین قرمز و متورم و برجسته می شود. کک ها با سوراخ هایی که در بدن ایجاد می کنند؛ باعث عفونت و کم خونی، ریزش مو و همچنین انتقال بیماری های خطرناکی همچون: سالک، طاعون و تیفوس می شوند.

تمیز کردن خانه برای از بین بردن کک

فرآیند ساده و بدون دردسر تمیز کردن و جارو کشیدن کل خانه، به‌ویژه مناطق آلوده به کک، کمک زیادی به بیرون کردن کک‌ها از محیط اطراف شما می‌کند. جارو کشیدن دقیق و مداوم گوشه و کنار خانه از جمله: فرش و مبلمان، رخت و خواب حیوانات خانگی و شکاف قرنیزها و کف در کاهش سطح فعالیت کک در خانه شما بسیار کارآمد است. قبل از جاروبرقی نشاسته ذرت بپاشید تا کک ها پس از قرار گرفتن در کیسه بمیرند. فوراً کیسه را بیرون ببرید و در پلاستیک خالی کرده و گره بزنید و از خانه دور کنید. سپس کیسه جاروبرقی را با آب گرم و صابون بشویید.
شما باید اطمینان حاصل کنید که هر گونه مواد غذایی بالقوه را در گوشه و کنار خانه و روی وسایل منزل خود تمیز کرده اید. زیرا لاروهای کک بیشتر از مواد آلی موجود در فرش، مبلمان و حتی ملافه های شما تغذیه می کنند.

استفاده از شانه کک

استفاده از شانه کک
استفاده از شانه کک

شانه کک مخصوصا برای صاحبان حیوانات خانگی بسیار مفید خواهد بود. در واقع شانه کک برای تمامی صاحبان حیوانات خانگی ضروری است. زیرا شرایط خلاص شدن از شر کک و تخم کک را از پوشش حیوانات خانگی فراهم می کند. شما می توانید با هر بار استفاده از این شانه، تعداد زیادی کک از موها و خزهای حیوان خود، جدا کنید.

خانه خود را شلوغ نکنید

مرتب کردن خانه یکی از ساده‌ترین و مؤثرترین راه‌ها برای خلاص شدن از شر کک‌ها است، زیرا آن‌ها بسیار جذب مناطق و گوشه‌های شلوغ می‌شوند. وسایل خانه را که دیگر برای شما مفید نیستند، دور بریزید. قبل از بیرون انداختن وسایل به درد نخور، آن ها را در کیسه های پلاستیکی و در بسته بندی مناسب قرار دهید.

گوگرد برای نابود کردن کک

گوگرد برای نابود کردن کک
گوگرد برای نابود کردن کک

گوگرد یک عنصر طبیعی است که می توانید از آن برای نابود کردن کک ها استفاده کنید. پودر گوگرد را روی چمن‌ها، بوته‌ها و سایر مکان‌های بیرون از خانه که حیوان خانگی شما در آن رفت و آمد می کند، بپاشید. هنگامی که کک ها گوگرد را لمس کنند یا بخورند، به علت ایجاد اختلال در تولید انرژی آنها، از بین می روند. گوگرد برای انسان مضر نیست اما می تواند برای سگ یا گربه شما در صورتی که بیش از حد آن را بخورند، خطرناک باشد. بنابراین با احتیاط از آن استفاده کنید.

نابود کردن کک با شستشو

هر پارچه یا وسیله ای را که حیوان خانگی شما استفاده می کند، مانند پتو، اسباب بازی یا ملافه را بشویید. دما را به داغترین درجه، حداقل صد و بیست درجه برسانید و روی درجه متوسط یا بالا خشک کنید. اگر وسایلی دارید که نمی‌توانید آنها را در ماشین لباسشویی قرار دهید، آن‌ها را با حرارت بالا به مدت ده تا بیست دقیقه در خشک‌کن قرار دهید تا کک‌ها از بین بروند. یا در معرض تابش مستقیم آفتاب قرار دهید.

اسید بوریک یا بوراکس برای از بین بردن کک

اسید بوریک یا بوراکس برای از بین بردن کک
اسید بوریک یا بوراکس برای از بین بردن کک

این پودر سفید را می توانید از داروخانه خریداری کنید. آن را روی فرش و مبلمان بپاشید، بگذارید بماند و سپس جاروبرقی بکشید. بوراکس برای بیشتر آفات خانگی از جمله کک ها سمی است و آن ها را از بین می برد، اما برای حیوانات خانگی و انسان بی خطر است. احتیاط: اگر بچه دارید خیلی باید مراقب باشید و اینکه از استفاده زیاد آن خودداری کنید؛ چون ممکن است به مرور زمان به فرش یا اثاثیه شما آسیب برساند.

تله های نوری برای نابود کردن کک

تله های نوری برای نابود کردن کک
تله های نوری برای نابود کردن کک

 

تله های نوری کک ها را فریب می دهند و به دام می اندازند تا زمانی که بمیرند یا شما آنها را بکشید. کارشناسان فکر می‌کنند وقتی تله‌ای با نور زرد مایل به سبز به مدت ده دقیقه روشن می‌شود و سپس به مدت پنج ثانیه چشمک می‌زند، کک‌ها را فریب می‌دهد و فکر می‌کنند میزبانی که حیوان خانگی شماست در حال حرکت است و باعث می‌شود به سمت آن بپرند. با این کار می توانید آنها را از مبلمان و فرش خود دور کنید و سپس آن ها را نابود کنید.

مرکبات برای نابود کردن کک

مرکبات برای نابود کردن کک
مرکبات برای نابود کردن کک

شما نمی توانید فقط با فشار دادن پرتقال و لیمو در سرتاسر خانه خود کک ها را از بین ببرید. اما عصاره های پوست مرکبات، مانند لینالول یا دی لیمونن، می توانند در داخل خانه برای نابودی کک ها و تخم های آنها موثر باشند. قبل از خرید برچسب را بخوانید. برخی از گربه‌ها می‌توانند واکنش‌های بدی نسبت به عصاره پوست مرکبات داشته باشند، بنابراین از آن استفاده نکنید، مگر اینکه محصول شما به طور خاص بگوید که بی‌خطر است.

خاک دیاتومه برای از بین بردن کک

خاک دیاتومه برای از بین بردن کک
خاک دیاتومه برای از بین بردن کک

 

خاک دیاتومه پودری سفید رنگ است که از سیلیس ساخته شده است، همان ماده ای که ماسه را تشکیل می دهد. می توانید آن را روی فرش، ملافه و مبلمان بپاشید. بگذارید چند ساعت بماند، سپس با جاروبرقی تمیز کنید. خاک دیاتومه کک ها را با خشک کردن آنها از بین می برد. شما همچنین می توانید آن را در چمن خود استفاده کنید. دیاتومه ایمن و غیر سمی است اما مانند هر پودر گرد و غباری دیگر، اگر آن را تنفس کنید، ممکن است راه های هوایی شما را تحریک کند. پس در هنگام استفاده از آن سعی کنید ماسک بزنید.

روغن سدر برای نابود کردن کک

روغن سدر برای نابود کردن کک
روغن سدر برای نابود کردن کک

 

 

روغن سدر یکی دیگر از روش های کاملا طبیعی برای خلاص شدن از شر کک در خانه است. فقط چند قطره روغن سدر را به یک بطری اسپری پر از آب اضافه کنید. سپس آن را روی هر
قسمتی که کک وجود دارد اسپری کنید. روغن سدر در صورت تماس کک ها را نابود می کند.
در واقع عطر سدر برای کک ها به عنوان یک دافعه عمل می کند. بنابراین آنها به سرعت از محل دفع می شوند. به علاوه، روغن سدر دارای خواص ضد عفونی کننده و حشره کش است که به حفظ سلامت حیوان خانگی شما و همچنین عاری شدن از آفت کمک می کند. بنابراین دفعه بعد که کک ها حمله کردند، به جای مواد شیمیایی سمی، به سراغ روغن سدر بروید.

صابون ظرف شویی برای از بین بردن کک

صابون ظرف شویی برای از بین بردن کک
صابون ظرف شویی برای از بین بردن کک

 

صابون ظرف شویی روشی مطمئن و موثر برای از بین بردن کک است. فقط کافی است مقدار مساوی صابون ظرف شویی و آب را در یک بطری اسپری مخلوط کنید. سپس آن را روی هر قسمتی که کک وجود دارد اسپری کنید. صابون ظرف شویی به کشتن کک ها و تخم های آنها کمک می کند. در ضمن پوست حیوان خانگی شما را خشک نمی کند. البته، ممکن است برای از بین بردن کک ها نیاز به چندین بار تکرار این روش داشته باشید ، اما اطمینان داشته باشیدکه این روش خانگی و طبیعی ساده می تواند به شما کمک کند تا از شر آنها خلاص شوید.

رزماری برای نابود کردن کک

رزماری برای نابود کردن کک
رزماری برای نابود کردن کک

اگر به دنبال روش طبیعی تری برای خلاص شدن از شر کک هستید، رزماری ممکن است پاسخگو باشد. این گیاه از دیرباز به عنوان یک حشره کش طبیعی استفاده شده است و رایحه قوی آن می تواند به دفع کک ها کمک کند. برای استفاده از رزماری به عنوان دافع کک، چند قطره روغن رزماری را به قلاده یا بستر حیوان خانگی خود بمالید. همچنین می توانید با جوشاندن یک مشت برگ رزماری در آب به مدت چند دقیقه، دم کرده ای قوی برای نابود کردن کک درست کنید.
روغن برگ های رزماری می تواند علاوه بر کک های بالغ، تخم آن ها را نیز نابود کند. علاوه بر این، رایحه قوی این گیاه به دفع کک های بالغ نیز کمک می کند. همچنین می‌توانید با ترکیب اسانس رزماری با آب در یک بطری اسپری، یک اسپری ساده برای کک‌ها درست کنید. فقط مطمئن شوید که از یک روغن حامل سبک مانند روغن جوجوبا یا روغن بادام استفاده کنید، زیرا رزماری می تواند پوست را خشک کند.

اسطوخودوس برای از بین بردن کک

اسطوخودوس برای از بین بردن کک
اسطوخودوس برای از بین بردن کک

 

اسطوخودوس یک روش خانگی عالی برای از بین بردن کک است. برای بسیاری از افراد، اولین چیزی که وقتی به اسطوخودوس فکر می کنند به ذهنشان خطور می کند، گل های زیبای بنفش این گیاه است. با این حال، اسطوخودوس به عنوان یک داروی گیاهی مصارف زیادی همچون دفع آفات دارد.
به ویژه روغن اسطوخودوس در برابر حشرات مختلف از جمله کک موثر است. هنگامی که روغن اسطوخودوس روی پوست مالیده می شود، کک و سایر حشرات را دفع می کند. علاوه بر این، روغن اسطوخودوس می تواند به عنوان یک حشره کش طبیعی نیز استفاده شود. به عنوان مثال، هنگامی که با آب رقیق می شود، می توانید آن را روی مبلمان و ملافه اسپری کنید تا کک ها و تخم های آن ها را از بین ببرید.

نعناع فلفلی برای دفع کک

نعناع فلفلی برای دفع کک
نعناع فلفلی برای دفع کک

سیاری از صاحبان حیوانات خانگی برای محافظت از دوستان پشمالوی خود به دنبال داروهای طبیعی برای از بین بردن کک هستند. نعناع فلفلی یکی از روش های طبیعی برای دفع کک است که ممکن است برای برخی از حیوانات خانگی موثر باشد. بدیهی است که رایحه نعناع فلفلی کک ها را دفع می کند؛ اما تخم های آن ها را نمی تواند از بین ببرد.
برای استفاده از نعناع به عنوان دافع کک، چند قطره روغن نعناع فلفلی را به قلاده حیوان خود بمالید یا در شامپوی آنها بریزید. همچنین می توانید مقداری برگ نعناع را در اطراف خانه یا باغ خود بپاشید. با این حال، مهم است که توجه داشته باشید که همه حیوانات خانگی به یک شکل به نعناع واکنش نشان نمی دهند. در صورت مشاهده هر گونه عوارض جانبی مانند سوزش پوست، بلافاصله مصرف آن را متوقف کنید.

اسپری لیمو برای دفع کک

اسپری لیمو برای دفع کک
اسپری لیمو برای دفع کک

لیمو به لطف آب اسیدی آن یک روش کاملا طبیعی برای خلاص شدن از شر کک در خانه است. فقط مقدار مساوی آب لیمو و آب را در یک بطری اسپری مخلوط کنید. سپس آن را روی هر قسمتی که کک وجود دارد اسپری کنید.
رایحه مرکبات به دور نگه داشتن کک ها کمک می کند و اسیدیته لیمو هر چیزی را که از قبل روی حیوان خانگی شما وجود دارد را از بین می برد. استفاده از این روش خانگی برای سگ‌ها و گربه‌ها بی‌خطر است و می‌توانید آن را روی مبلمان و فرش نیز استفاده کنید تا از کک‌ها جلوگیری کنید.

جوش شیرین برای نابود کردن کک

یک برس سخت بردارید و بعد از ریختن جوش شیرین روی آن ، آن را داخل یک پارچه بگذارید و تمام فرش ها و مبلمان را برس بکشید. . با این کار کک ها و تخم های پنهان در فرش و مبل نابود می شوند. سپس، خانه خود را کاملاً جاروبرقی بکشید و محتویات جاروبرقی را در یک کیسه پلاستیکی ریخته و محکم گره بزنید و دور بریزید.
همچنین می توانید یک فنجان جوش شیرین به حمام حیوان خانگی خود اضافه کنید تا از شر کک های موجود خلاص شوید. بهتر از همه، اینکه این داروی ارزان برای استفاده در گربه ها و سگ ها بی خطر است.

نمک برای از بین بردن کک

یکی از رایج‌ترین و مؤثرترین روش‌های خانگی برای از بین بردن کک، نمک است. ابتدا باید کمی نمک در اطراف مناطقی که کک وجود دارد بپاشید. نمک در صورت تماس، کک ها را از بین می برد. همچنین می توانید مقداری نمک به کیسه جاروبرقی خود اضافه کنید تا به از بین بردن کک های موجود در خانه کمک کند.
علاوه بر این، نمک را می توانید مستقیماً روی حیوان خانگی خود نیز استفاده کنید. مقداری نمک را به خز آنها بمالید و قبل از اینکه بشویید اجازه دهید چند دقیقه بماند. با استفاده منظم، این روش خانگی ساده می تواند به کنترل کک کمک کند.

گیاهان  طبیعی دافع کک

گل داوودی جزو گیاهان دافع کک
گل داوودی جزو گیاهان دافع کک

یکی دیگر از روش های طبیعی برای خلاص شدن از شر کک، کمک گرفتن از انواع گیاهان طبیعی است. برخی از گیاهان حاوی مواد شیمیایی، ترکیبات و روغن های خاصی هستند که کک ها سعی می کنند تا حد امکان از آنها اجتناب کنند زیرا برای آنها بسیار مضر هستند. قرار دادن این گیاهان در اطراف خانه خود در گلدان های گل نه تنها در دفع آنها بلکه در دور نگه داشتن آنها نیز از خانه شما کمک زیادی می کنند. برخی از این گیاهان دافع کک عبارتند از: گل داودی، پنی رویال، نعناع و اسطوخودوس. این گیاهان برای دفع کک و دور نگه داشتن آن ها از محیط بسیار مؤثر هستند زیرا برخی از آنها تا حدی در حشره کش های طبیعی نیز استفاده می شوند.

سخن آخر

هنگامی که کک ها وارد خانه شما می شوند، می توانند تا دو هزار تخم در طول زندگی خود بگذارند. و برای زنده ماندن در بزرگسالی نیز لازم نیست همیشه روی بدن میزبان باشند. این بدان معناست که اگر به سرعت اقدام نکنید، خانه شما به زودی با این حشرات در حال پریدن پر خواهد شد. ما در این مقاله بهترین روش های خانگی و طبیعی برای از بین بردن کک ها را به شما معرفی کرده ایم. با استفاده از این روش های طبیعی می توانید برای همیشه از شر کک ها خلاص شوید.
حتی زمانی که به نظر می رسد حیوان خانگی شما عاری از کک است، این آفات مزاحم ممکن است هنوز در خانه شما کمین کرده باشند. آنها می توانند رشد خود را در مرحله لاروی (بین تخم و کک کامل) در ماه های سرد و خشک زمستان متوقف کنند و تا زمانی که شرایط برای جوجه کشی فراهم شود، در فرش ها پنهان شوند. پس در این شرایط و زمانی که همه روش های موجود در این مقاله را امتحان کردید و به نتیجه نرسیدید، می توانید سراغ روش های شیمیایی و البته سازگار با محیط زیست بروید.


سوالات متداول

آیا کک ها باعث انتقال بیماری می شوند؟
بله . کک ها باعث انتقال بیماری های خطرناکی چون: طاعون، سالک و تیفوس می شوند.
کک ها چه می خورند؟
کک ها خون خوارند و خون پستانداران، پرندگان و انسان ها را می خورند.
آیا می توان کک ها را به روش های طبیعی از بین برد؟
بله روش های طبیعی زیادی برای از بین بردن کک ها وجود دارد. مانند: نمک، جوش شیرین، لیمو، گیاهان معطرو…
آیا گزش کک ها آزاردهنده است؟
بله نیش کک ها باعث خارش شدید، تورم و قرمزی در محل می شود وحتی به علت سوراخ کردن پوست، باعث عفونت نیز می شود.

خرید سم حشرات
مقالات مرتبط

نظرات شما

photo-Ant
عکس مورچه قهوه ای رنگ
photo-Bedbug
عکس حشره ساس تخت خواب
photo-Centipede
عکس هزار پا روی سنگ
photo-Cockroach
سوسک کابینتی، شایعترین است
photo-Flea
همه کک ها خونخوار هستند
photo-Fly
تصویر مگس روی انگشت انسان
photo-Gecko
عکسی از مارمولک قهوه ای
photo-Grassshopper
تصویری از ملخ سبز مزرعه
photo-Lice
عکس شپش در ساقه مو
photo-Mite
عکس کنه - مایت - کنه قرمز
photo-Mosquito
عکس نیش پشه
photo-Mouse
موش ها - ناقلان بیماری هستند
photo-Scorpion
عقرب زرد - سمی ترین عقرب
photo-Snake
مار جعفری - خطرناکترین مار ایران
photo-Spider
عنکبوت بیوه - سمی مهلک دارد
photo-Tarantula
تصویر رتیل قهوه ای خطرناک
photo-Termite
عکس حشره موریانه چوبخوار
photo-Wasp
عکس زنبور زرد وحشی
پخش ویدیو
زنبور های سمی را بشناسید - زنبور گاوی خطرناک
پخش ویدیو
راه های پیشگیری از ورود موریانه های خانه خراب کن
پخش ویدیو
یک رتیل بزرگ، موش را شکار میکند و میخورد
پخش ویدیو
فیلم جالب از عنکبوت های جهنده و پرش کننده
پخش ویدیو
لخته شدن خون انسان توسط زهر سمی مار
پخش ویدیو
ویدیو لحظه نیش زدن سمی ترین عقرب جهان
پخش ویدیو
در تله موش کش چه طعمه هایی قرار دهیم؟
پخش ویدیو
نابودی پشه های خون خوار با چند روش ساده
پخش ویدیو
آیا حشره کنه خطرناک است؟ راه از بین بردن کنه
پخش ویدیو
آیا مارمولک ها تخم میگذارند؟ ویدیو کامل را ببینید
پخش ویدیو
بهترین روش از بین بردن شپش سر و محیط
پخش ویدیو
با ملخ های خطرناک ایران آشنا شوید
پخش ویدیو
چگونه مگس ها باعث انتقال آلودگی میشوند؟
پخش ویدیو
چگونه با روش های خانگی کک را از بین ببریم؟
پخش ویدیو
سوسک ها چگونه به وجود می آیند؟
پخش ویدیو
حشره هزار پا را بشناسید - تفاوت آن با صد پا چیست؟
پخش ویدیو
آموزش درمان جای نیش ساس تخت خوابی
پخش ویدیو
ارزانترین راه برای مقابله با مورچه ها در خانه
سفارش سم از طریق:
تلگرام
واتساپ
تماس