بهترین روش های خانگی و طبیعی برای از بین بردن عقرب

عقرب ها بیش از چهارصد میلیون سال است که روی زمین زندگی می کنند و یکی از بازماندگان کهن سیاره ما هستند. اکنون بیش از هزار و هفتصد گونه عقرب در سراسر جهان وجود دارد.این عنکبوتبان سمی به زندگی در شرایط سخت عادت دارند و تقریباً در هرشرایطی، از دمای سوزان گرفته تا دمای زیر صفررا تحمل می کنند و درهرمحیطی می توانند رشد کنند. به همین علت از بین بردن آن ها می تواند دشوار باشد.
این عنکبوت های شکارچی را می توان در همه قاره های جهان به جز قطب جنوب یافت.در واقع، برخی از عقرب‌ها می‌توانند شش تا دوازده ماه بدون غذا به سر ببرند، و از آنجایی که شب‌زیست اند ومنحصراً در شب فعال هستند، کنترل صحیح آنها دشوار است.نیش دردناک عقرب ها، البته نه همه آن ها، بسیار کشنده است و می تواند در مدت زمان اندکی انسان را از پا در آورد.همچنین می توانند ناقل بیماری هایی همچون: مالاریا و آنسفالیت باشند. با ما همراه باشید تا شما را با بهترین روش های طبیعی برای از بین بردن عقرب آشنا کنیم.

عقرب کجا زندگی می کند؟

محل زندگی عقرب
محل زندگی عقرب

عقرب بیشتر درمناطق گرمسیری و بیابان ها زندگی می کند.اما خود را با شرایط زندگی در مناطق معتدل و جنگلی نیز وفق داده است. عقرب در بیرون از خانه معمولا در زیر سنگ ها، زیر پوست درختان، لابه لای هیزم ها و… خود را پنهان می کند و در داخل خانه اغلب در محیط های مرطوبی چون: حمام، دستشویی و آشپزخانه یافت می شود.عقرب در طول روز بی حرکت و منفعل است و در شب فعال می باشد.

شکل عقرب

شکل عقرب
شکل عقرب

عقرب ها بدنی کشیده و دمی تکه تکه، نوک تیزو سمی دارند که برای نیش زدن از آن استفاده می کنند.آن ها دو چنگال خاردار بزرگ وهشت پا دارند. اندازه آن ها از پنج تا هجده سانتی متر می باشد و رنگ بدن آن ها ممکن است: زرد،قهوه ای ، سیاه و خاکستری باشد. عقرب ها به علت داشتن جثه صاف و تختی که دارند، حتی می توانند از سوراخ هایی به عرض چهار میلیمتر هم رد شوند.

نیش عقرب

نیش عقرب
نیش عقرب

نیش عقرب در انتهای دم خمیده آن قرار دارد و برای فلج کردن و کشتن هر طعمه ای مانند حشرات و عنکبوت ها و حتی انسان ها از آن استفاده می کند. عقرب ها برای نیش زدن طعمه را با چنگال های بزرگ جلویی خود که انبرک نام دارند، نگه می دارند. زهر نیش آن ها به اندازه کافی قدرتمند است که طعمه را بی حرکت کند و برخی از عقرب ها آنقدر سمی هستند که باعث مرگ انسان می شوند.

برخی از مطالعات نشان داده اند که یک گونه از عقرب ممکن است حدود چهل الی پنجاه نوع سم داخل زهر خود داشته باشد. نیش عقرب اغلب درد و تورمی شدید دارد و باعث آسیب به سیستم عصبی و علایمی چون: آبریزش دهان، درد شکم، تشنج، بی قراری، انقباضات ماهیچه ای و… می شود. در برخی موارد نیش عقرب باعث آسیب به گلبول های قرمز و مرگ زود هنگام می شود. در صورت گزیده شدن توسط عقرب، باید فورا به پزشک مراجعه کنید.

غذای عقرب

غذای عقرب
غذای عقرب

عقرب ها شکارچیان فرصت طلبی هستند که هر حیوان کوچکی را که بتوانند بگیرند، می خورند. طعمه آن ها معمولا شامل حشرات، عنکبوت ها،حلزون ها و مهره داران کوچک مانند مارمولک ها، مارها و جوندگان است. تنها عقرب مارپیچ استرالیایی است که فقط از عنکبوت های حفاری تغذیه می کند.حتی بعضی اوقات قورباغه نیز می خورند. غذا خوردن آن ها زیاد طول می کشد. گاهی اوقات ممکن است تا بیست و چهار ساعت وقت ببرد. چون عقرب ها قسمت های نرم بدن طعمه خود را به کمک بزاق به شکل مایع در می اورند و می بلعند و قسمت های سخت را به شکل گلوله رها می کنند. عقرب ها اغلب کل روز را زیر سنگ ها و جاهای خنک پنهان شده و ساکن هستند و شب ها به شکار مشغول اند. به همین علت هم پیدا کردن و از بین بردن آن ها دشوار است.

تولید مثل عقرب

تولید مثل عقرب
تولید مثل عقرب

عقرب ها زنده زا هستند و در هر بار زایمان بین دو الی نود بچه عقرب به دنیا می آورند. دوران بارداری آن ها بین دو الی چهار ماه است. عقرب نوزاد در بدو تولد سفید است و در یک غشاء یا کوریون قراردارد. عقرب نوزاد پس از به دنیا آمدن به پشت مادر خود می خزد و برای مدتی بین یک تا پنجاه روز آنجا باقی می ماند.در این مدت نوزادها بی دفاع و بی خطر هستند و از ذخایر غذایی موجود در بدن خود استفاده می کنند.

قطع منابع تغذیه برای از بین بردن عقرب

اولین و حیاتی ترین گام برای کنترل عقرب ها قطع منابع تغذیه آن ها است. با حذف منابع غذایی عقرب ها، که شامل: انواع آفات، حشرات، عنکبوت ها، مارمولک ها و … می باشد، می توانید، عقرب ها را از بین ببرید.

رفع نم و رطوبت برای از بین بردن عقرب

عقرب ها مستعد از دست دادن رطوبت هستند و معمولاً برای یافتن آب یا خنک شدن وارد خانه می شوند. چه در داخل خانه و چه در خارج از خانه، مهم است که گودال ها، آب های راکد و سایر منابع رطوبت را حذف کنید. دقت کنید که اتاق های زیر شیروانی و زیر زمینی، خشک و عاری از نشتی باشند.سعی کنید هر گونه نم و رطوبت را در خانه برطرف کنید،تا بتوانید بدین صورت عقرب ها را از بین ببرید.

تمیز نگه داشتن حیاط خانه برای دفع عقرب

کوتاه کردن چمن برای دفع عقرب
کوتاه کردن چمن برای دفع عقرب

تمیز و مرتب نگه داشتن حیاط خانه، شما را در برابر عقرب ها محافظت می کند. عقرب‌ها در برابر کم‌آبی و در نتیجه گرمای شدید و قرار گرفتن در معرض آفتاب آسیب‌پذیر هستند و قبل از بیرون آمدن برای شکار در شب، به مکان‌های سایه‌دار و خنک برای مخفی شدن در طول روز نیاز دارند. پس برای جلوگیری از ورود عقرب و پیدا کردن سرپناه برای خود، حتما موارد زیر را انجام دهید:

• بوته ها و درختان کوچک را هرس کنید. اجازه ندهید که آنها بیش از حد رشد کنند و دیوارهای بیرونی خانه شما را پوشش دهند.چون عقرب ها از آنها به عنوان پل برای ورود به پنجره ها یا دیگر منافذ کوچک استفاده می کنند.
• چمن و سایر پوشش های گیاهی را مرتبا کوتاه کنید. برای اینکه به مخفیگاه عقرب ها تبدیل نشوند.
• حیاط خانه خود را شلوغ نکنید، همه اقلام غیر ضروری را از حیاط بیرون ببرید: از جمله زباله ها، سنگ های تزئینی، تجهیزات چمن، هیزم های انباشته شده و شاخ و برگ های هرس شده . چون به پناهگاه عقرب ها تبدیل می شوند.
• در چراغ های بیرونی حیاط و خانه خود از لامپ های زرد استفاده کنید. به این ترتیب، چراغ های شما حشرات کمتری را جذب می کند که عقرب ها دوست دارند بخورند. تمام لامپ‌های فضای باز خود را به لامپ‌های گرم و زرد تغییر دهید تا حشرات کمتری را جذب کنید. وقتی از چراغ ها استفاده نمی کنید، آن ها را خاموش کنید. نور زرد نسبته به نور سفید خیلی کمتر حشرات را جذب می کند.

تمیز کردن خانه برای از بین بردن عقرب

جلوگیری از انباشته شدن لباس
جلوگیری از انباشته شدن لباس

درست به همان اندازه که تمیز و خلوت بودن حیاط مهم است، تمیز و مرتب نگه داشتن خانه نیز مهم است. برای دفع عقرب و محافظت از خود در برابرآن ها اقدامات زیر را انجام دهید:

  • پاکیزه نگه داشتن خانه و تمیز کردن خرده ریزها و اشغال هایی که حشرات را جذب می‌کنند و حشرات نیز به نوبه خود شکارچیانی مانند عقرب ها را جذب می‌کنند.
  • جلوگیری از انباشته شدن آشغال، وسایل، پارچه ها و لباس ها که مخفیگاهی برای عقرب ها نشوند. زیرا عقرب ها از همه چیز از کفش گرفته تا جعبه و انبوه لباس برای مخفی شدن استفاده می کنند.
  • مرتب نگه داشتن و تمیز کردن فضاهای بهم ریخته کمدها و زیر تخت ها. چون این مکان ها پناهگاه خوبی برای عقرب ها می باشند. پس نیاز به توجه بیشتری دارند.

برطرف کردن نشتی لوله کشی برای از بین بردن عقرب

برطرف کردن نشتی لوله کشی برای از بین بردن عقرب
برطرف کردن نشتی لوله کشی برای از بین بردن عقرب

با این کار منابع آبی را که عقرب ها را جذب می کند، از بین می برید. لوله های نشتی را تعمیر کنید تا آب کمتری در داخل و اطراف خانه شما جمع شود تا عقرب ها بنوشند. شیرآلات نشتی و هرنوع نشتی دیگر در خانه خود را تعمیر کنید تا عقرب ها را از بین ببرید.

بستن راه های ورودی برای خلاص شدن از شر عقرب

بستن ترک و درز دیوار برای جلوگیری از ورود عقرب
بستن ترک و درز دیوار برای جلوگیری از ورود عقرب

عقرب ها برای ورود به خانه شما نیاز به روزنه های بزرگی ندارند.آن ها به دلیل شکل صاف و تختی که دارند، حتی می توانند از سوراخ های به عرض4 میلیمتری هم عبور کنند. پنجره‌ها، قرنیزها، درها، کلیدهای نور، پریزها، ترک‌های دیوار و پایه و حتی پنکه‌های سقفی همگی ورودی‌های بالقوه عقرب هستند. روش های زیر به خلاص شدن از شر عقرب کمک زیادی می کند:

• ترک ها،درزها و شکاف های موجود در خانه و همچنین زیر زمین و اتاق زیر شیروانی را بررسی کرده و با استفاده از گچ یا چسب های مخصوص مهر و موم کنید.
• به هرگونه شکاف و سوراخ در پایه، دیوار وسقف منزل از بیرون نیز توجه کنید و آن ها را با عایق و مواد مناسب پرکنید.
• برای اطمینان از بسته ماندن محکم پنجره ها و درها نیز باید از درزگیر استفاده کنید.

استفاده از تله های چسبنده برای کشتن عقرب

تله‌های چسبناکی که برای گرفتن موش‌ها استفاده می‌شوند، را می‌توانید به عنوان تله عقرب استفاده کنید. تله ها را در امتداد ورودی ها، نزدیک منابع آب، در فضاهای تاریک و خنک مانند کمدها، زیر مبلمان و زیر تخت و در اتاق زیر شیروانی و زیر زمین قرار دهید. می توانید برای جذب عقرب های موجود در محیط، روی تله طعمه نیزبگذارید. عقرب ها جذب طعمه شده و در آن گیر می کنند. در این مرحله دستکش ایمن دست کرده و روی عقرب خاک دیاتومه بپاشید و در صورت امکان از خانه دور کنید. عقرب در اثر تماس با خاک دیاتومه می میرد.

اسید بوریک برای کشتن عقرب

استفاده از اسید بوریک برای کشتن عقرب
استفاده از اسید بوریک برای کشتن عقرب

استفاده از اسید بوریک، یک روش موثر برای کشتن عقرب است. اسید بوریک یک ماده طبیعی است که برای انسان بی خطر است اما برای عقرب سمی وکشنده است. در این روش می توانید اسید بوریک را از دور روی عقرب بپاشید و منتظر بمانید تا عمل کند. عقرب ها مرتبا خود را تمیز می کنند، بنابراین اگر اسید بوریک روی بدنشان باشد، آن را می بلعند و می میرند.

خاک دیاتومه برای کشتن عقرب

خاک دیاتومه برای کشتن عقرب
خاک دیاتومه برای کشتن عقرب

خاک دیاتومه رسوبی طبیعی است که از فسیل های له شده جلبک ساخته شده است، بنابراین برای حیوانات خانگی و بچه ها بی خطر است. می توانید از آن مانند اسید بوریک، با کمی پاشیدن، برای کشتن فوری عقرب ها استفاده کنید. همچنین می توانید این خاک را در تمام گوشه کنارهای خانه، ورودی در، پنجره ها، نزدیک قرنیزها و حیاط خانه، زیر تخت و کمد و مبلمان بپاشید. دیاتومه در واقع در تماس با عقرب، اسکلت بیرونی بدن آن را سوراخ می کند و عقرب را از بین می برد.

کاشت اسطوخودوس برای دفع عقرب

کاشت اسطوخودوس برای دفع عقرب
کاشت اسطوخودوس برای دفع عقرب

اسطوخودوس عقرب ها را دفع می کند. در اطراف خانه یا حیاط خود اسطوخودوس بکارید تا به طور طبیعی عقرب ها را دفع کنید. عقرب ها بویایی بسیار قوی دارند و از فاصله دور، عطر و بوی گیاهان را تشخیص می دهند. اسطوخودوس از آن نوع گیاهانی است که عقرب ها به شدت از آن بیزارند و به مکان هایی که این گیاه کاشته شده است، نزدیک نمی شوند.
همچنین می توانید با مخلوط کردن چند فنجان آب و 20 قطره اسانس اسطوخودوس در یک بطری اسپری، اسپری اسطوخودوس درست کنید. مخلوط را روی هر سطح یا قسمتی که می‌خواهید عقرب‌ها را دفع کنید، اسپری کنید.

شمع سیتریک برای دور کردن عقرب

شمع سیتریک برای دور کردن عقرب
شمع سیتریک برای دور کردن عقرب

چند شمع سیتریک در اطراف خانه یا بیرون از حیاط خود روشن کنید. این کار را هر روز به مدت چند هفته یا یک ماه انجام دهید. به زودی خواهید دید که با این کار چقدر تعداد عقرب ها کم شده است.

روغن لیمو برای دور کردن عقرب

همچنین می‌توانید برای دفع عقرب‌ها، روغن‌های مرکبات را روی سطوح اسپری کنید. حدود 20 قطره روغن لیمو را با چند فنجان آب در یک بطری اسپری مخلوط کنید و آن را در کل خانه و حیاط اسپری کنید. عقرب ها از این رایحه خوششان نمی آید؛ و کم کم از محیط دفع می شوند.

سدر برای دفع عقرب

استفاده از سدر برای دفع عقر ب
استفاده از سدر برای دفع عقر ب

سال هاست که سدر به عنوان یک دافع طبیعی برای عقرب ها و سایر حشرات استفاده می شود. سدر یکی از رایج ترین بازدارنده ها به دلیل سهولت استفاده است.؛ و همچنین یک ابزار عالی برای کنترل عقرب ها است.
می توانید دانه های سدر را برای دفع عقرب ها و سایر آفات مانند موش ها، مارها و موریانه ها از ملک خود، تهیه کنید. تنها کاری که باید انجام دهید این است که دانه ها را در مناطق نزدیک درب ها و پنجره ها بپاشید.با این کار عقرب ها را از خانه و زندگی خود دور می کنید.

دارچین برای از بین بردن عقرب

عقرب ها می توانند به راحتی از طریق پنجره ها و درها به خانه شما دسترسی داشته باشند، بنابراین همیشه از عوامل بازدارنده طبیعی در این مناطق استفاده کنید. دارچین یک ماده طبیعی و ایمن برای دفع عقرب به شمار می رود. پودر دارچین را در تمام درزها و شکاف ها، ورودی درها و پنجره ها و در کل حیاط بپاشید. عطر خوش دارچین برای عقرب ها آزار دهنده است و آن ها را از بین می برد. فراموش نکنید این کار را هر هفته یک بار تکرار کنید. چون رایحه دارچین نمی ماند و بوی آن فرار است.

روغن های طبیعی و معطر برای از بین بردن عقرب

روغن های طبیعی و معطر برای از بین بردن عقرب
روغن های طبیعی و معطر برای از بین بردن عقرب

برخی از روغن های گیاهی نیز می توانند به عنوان بازدارنده طبیعی عمل کنند. علاوه بر این، آنها عطر و بوی خوبی در خانه به جا می گذارند. بسیاری از افراد، روغن‌های مختلفی را امتحان کرده‌اند و به نظر می‌رسد برخی از روغن‌ها از بقیه مؤثرتر هستند، بنابراین نمی‌توانید از هر نوع رایحه‌ای استفاده کنید. شما باید مراقب انتخاب خود باشید. رایج ترین روغن های گیاهی که می توانید برای جلوگیری ازورود عقرب استفاده کنید عبارتند از:
• اسطوخودوس
• دارچین
• نعناع تند
• چوب سدر
برای ایجاد یک دافع عطر موثر، این روغن ها را با روغن حامل رقیق کنید. محلول را در امتداد مناطق عقرب دار مانند طاقچه ها، درها و قرنیزها اسپری کنید. اگر می خواهید ترکیبی قوی داشته باشید، می توانید چوب سدر و اسطوخودوس را با روغن حامل مخلوط کنید. این ترکیب مطمئناً عقرب ها را دفع می کند.

 

نکات ایمنی در رابطه با عقرب

پوشیدن لباس ایمن در مواجه با عقرب
پوشیدن لباس ایمن در مواجه با عقرب

• اگر دچار گزیدگی شدید، آرام باشید و فوراً برای کمک پزشکی تماس بگیرید. هیچ داروی آرامبخشی مصرف نکنید. اگر برای خودتان یا اطرافیانتان مقدور است، عقرب را بگیرید تا متخصصان بتوانند آن را شناسایی کرده و درمان صحیح را تجویزکنند.
• هرگز عقرب را با دست خالی بلند نکنید، ممکن است گزیده شوید.
• عقرب ها تمایل به مرده بازی دارند. هرگز با دست خالی آن ها را بلند نکنید. حتی اگر مطمین هستید که آن ها را کشته اید.
• برای نزدیک شدن و شکار عقرب، بدن خود را با لباس محافظ بپوشانید. شلوار جین یا سایر شلوارهای ساخته شده از مواد ضخیم، کفش های چرمی سنگین و دستکش های ضخیم بپوشید.

سخن آخر

عقرب ها، شکارچیانی سمی هستند که با حضور خود ترس و وحشت زیادی در دل مردم می افکنند و سم بیشتر آن ها کشنده است. آن ها حتی حامل بیماری هایی چون: مالاریا هستند. چون عقرب ها شب ها فعالیت می کنند، پیدا کردن و از بین بردن آن ها کمی دشوار است. ما در این مقاله بهترین روش های از بین بردن و دفع عقرب را به شما معرفی کرده ایم. با به کارگیری این روش ها برای همیشه از شر عقرب خلاص می شوید.


سوالات متداول

عقرب ها دوست دارند کجا پنهان شوند؟
عقرب ها دوست دارند در مکان های خنک مخفی شوند. عقرب ها در مکان های تاریک مانند زیرزمین یا زیر تخت مخفی می شوند. آنها در وسایلی می نشینند که برای مدت طولانی جابجا نشده یا استفاده نشده است، مانند کفش های کهنه.

چگونه از ورود عقرب به خانه جلوگیری کنیم؟
نقاط ورود به خانه خود را ببندید، مانند ترک دیوارها، شکاف زیر درها و سوراخ های کف.

آیا روغن نعناع و اسطوخودوس دافع خوبی برای عقرب هستند؟
بله. روغن نعناع و اسطوخودوس و همچنین سدر و دارچین دافع خوبی برای جلوگیری از ورود عقرب هستند.

خرید سم حشرات
مقالات مرتبط

نظرات شما

photo-Ant
عکس مورچه قهوه ای رنگ
photo-Bedbug
عکس حشره ساس تخت خواب
photo-Centipede
عکس هزار پا روی سنگ
photo-Cockroach
سوسک کابینتی، شایعترین است
photo-Flea
همه کک ها خونخوار هستند
photo-Fly
تصویر مگس روی انگشت انسان
photo-Gecko
عکسی از مارمولک قهوه ای
photo-Grassshopper
تصویری از ملخ سبز مزرعه
photo-Lice
عکس شپش در ساقه مو
photo-Mite
عکس کنه - مایت - کنه قرمز
photo-Mosquito
عکس نیش پشه
photo-Mouse
موش ها - ناقلان بیماری هستند
photo-Scorpion
عقرب زرد - سمی ترین عقرب
photo-Snake
مار جعفری - خطرناکترین مار ایران
photo-Spider
عنکبوت بیوه - سمی مهلک دارد
photo-Tarantula
تصویر رتیل قهوه ای خطرناک
photo-Termite
عکس حشره موریانه چوبخوار
photo-Wasp
عکس زنبور زرد وحشی
پخش ویدیو
زنبور های سمی را بشناسید - زنبور گاوی خطرناک
پخش ویدیو
راه های پیشگیری از ورود موریانه های خانه خراب کن
پخش ویدیو
یک رتیل بزرگ، موش را شکار میکند و میخورد
پخش ویدیو
فیلم جالب از عنکبوت های جهنده و پرش کننده
پخش ویدیو
لخته شدن خون انسان توسط زهر سمی مار
پخش ویدیو
ویدیو لحظه نیش زدن سمی ترین عقرب جهان
پخش ویدیو
در تله موش کش چه طعمه هایی قرار دهیم؟
پخش ویدیو
نابودی پشه های خون خوار با چند روش ساده
پخش ویدیو
آیا حشره کنه خطرناک است؟ راه از بین بردن کنه
پخش ویدیو
آیا مارمولک ها تخم میگذارند؟ ویدیو کامل را ببینید
پخش ویدیو
بهترین روش از بین بردن شپش سر و محیط
پخش ویدیو
با ملخ های خطرناک ایران آشنا شوید
پخش ویدیو
چگونه مگس ها باعث انتقال آلودگی میشوند؟
پخش ویدیو
چگونه با روش های خانگی کک را از بین ببریم؟
پخش ویدیو
سوسک ها چگونه به وجود می آیند؟
پخش ویدیو
حشره هزار پا را بشناسید - تفاوت آن با صد پا چیست؟
پخش ویدیو
آموزش درمان جای نیش ساس تخت خوابی
پخش ویدیو
ارزانترین راه برای مقابله با مورچه ها در خانه
سفارش سم از طریق:
تلگرام
واتساپ
تماس