بهترین و موثرترین راهکارهای خانگی و طبیعی برای از بین بردن عنکبوت

جای تعجب نیست که بسیاری از مردم به دنبال راهکارهای طبیعی و خانگی برای از بین بردن عنکبوت و خلاص شدن از شر آن در خانه خود هستند. عنکبوت ها می توانند در داخل و اطراف خانه شما آزاردهنده باشند. عنکبوت ها ممکن است مانند برخی آفات، آسیب ساختاری به خانه شما وارد نکنند، یا بیماری را گسترش ندهند، اما می توانند آزاردهنده و حتی خطرناک باشند. گزش برخی از عنکبوت ها سمی است و می تواند واکنش های شدیدی ایجاد کند. این واکنش ها معمولاً در کودکان یا افراد مسن یا افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند شدیدتر است.

شکل عنکبوت

شکل عنکبوت
شکل عنکبوت

عنکبوت‌ها معمولاً هشت چشم و هشت پا دارند، در حالی که حشرات دیگر شش پا دارند. پای عنکبوت از هفت قسمت تشکیل شده است. عنکبوت‌ها قادر به جویدن غذای خود نیستند، بنابراین قسمتی از دهانشان شبیه یک نی کوتاه است که برای مکیدن مایع طعمه‌شان استفاده می‌کنند. عنکبوت ها آنتن ندارند. عنکبوت هایی که تار می تنند، معمولاً سه پنجه دارند که پنجه وسط آن ها کوچکتر است. از آنجایی که عنکبوت ها آنتن ندارند، از ست های تخصصی و حساس روی پاهای خود برای دریافت بو، صداها، ارتعاشات و جریان هوا استفاده می کنند.
همه عنکبوت ها قادر به تولید انواع ابریشم هستندکه بسیاری از گونه ها از آن برای ساختن تار برای به دام انداختن طعمه استفاده می کنند. بیشتر عنکبوت ها دارای سم هستند که از طریق دندان های نیش به طعمه و یا به صورت دفاعی، زمانی که احساس خطر می کنند، آن را تزریق می کنند.

چرخه زندگی عنکبوت

چرخه زندگی عنکبوت
چرخه زندگی عنکبوت

به طور کلی، فصل جفت گیری عنکبوت ها نسبتاً کوتاه است و در ماه های پاییز اتفاق می افتد. پس از جفت گیری، بچه عنکبوت ها در اوایل بهار شروع به بیرون آمدن از کیسه های تخم خود می کنند. عنکبوت ها وقتی از تخم بیرون می آیند به گوشه و کنار فرش، مبل، قرنیز و دیوارها می چسبند و مراحل رشد خود را در خفا کامل می کنند. پس مراقب باشید، در همین مراحل آن ها را از بین ببرید.

تار عنکبوت

تار عنکبوت
تار عنکبوت

عنکبوت ها ابریشم را از طریق غدد نخ ریسی خود که در نوک شکمشان قرار دارد تولید می کنند. هر غده، نخ را برای هدف خاصی تولید می کند. به عنوان مثال: ابریشم چسبنده برای به دام انداختن طعمه یا ابریشم غیر چسبنده برای بسته بندی طعمه. عنکبوت ها از انواع غدد مختلف برای تولید ابریشم های مختلف استفاده می کنند و برخی از عنکبوت ها قادرند تا هشت ابریشم متفاوت را در طول زندگی خود تولید کنند.

قطع منابع تغذیه و سرپناه عنکبوت

قطع منابع تغذیه و سرپناه عنکبوت
قطع منابع تغذیه و سرپناه عنکبوت

یک خانه کثیف، پر از گرد و خاک و شلوغ مکان مناسبی برای عنکبوت ها می باشد. چون هم شانس بیشتری برای پنهان شدن و تنیدن تار خواهند داشت و هم غذای کافی برای خوردن. یک خانه تمیز نه تنها مکان های کمتری برای پنهان شدن دارد، بلکه غذای کمتری نیز در آن برای عنکبوت ها یافت می شود. عنکبوت ها برای ادامه بقا به حشرات که منبع تغذیه آن ها به شمار می رود، متکی هستند. پس برای قطع منابع تغذیه و سرپناه آن ها اقدامات زیر را می توانید انجام دهید:

  • بهترین کاری که می توانید انجام دهید این است که مراقب تمیز نگه داشتن خانه خود باشید. عنکبوت ها دوست دارند جایی برای پنهان شدن داشته باشند، بنابراین خانه خود را تمیز و مرتب نگه دارید تا از ایجاد آشفتگی جلوگیری کنید.
  • مرتباً جاروبرقی بکشید. گوشه‌ها، شکاف‌ها، زیرزمین، گاراژ، پنجره‌هایتان، پشت جعبه‌های مقوایی، اتاق‌های آشغال و هر جای دیگری که فکر می‌کنید امن هستند را تمیز کنید.
  • غذاهای حیوانات خانگی را بپوشانید.
  • تمیز کردن بیرون از خانه به همان اندازه مهم است. مکان‌های بیرون مانند چراغ‌های بیرون، طاقچه‌ها، انباشته‌های چوب و همه نقاط ورودی را تمیز و بررسی کنید.
  • وسایل بازیافتی را از منزل خود بیرون بیاورید یا آن را به فضای باز انتقال دهید.
  • از مگس میوه جلوگیری کنید. چون منبع تغذیه اصلی عنکبوت، مگس است.
  • ظروف نگهداری پلاستیکی بهتر از جعبه های مقوایی هستند زیرا خزیدن در آنها برای عنکبوت ها سخت تر است.
  • حتما گرد و غبار را با جاروبرقی تمیز کنید تا خانه خود را از شر تارهای ناخواسته خلاص کنید.
  • به اطراف نگاهی بیندازید، اغلب می توانید تارهای عنکیوت را در گوشه های سقف پیدا کنید. آن ها را با جاروبرقی بمکید یا حداقل با یک گردگیر بلند از بین ببرد.

بدون منبع غذایی قابل اعتماد، و با نقاط پنهان کمتر، ماندن برای عنکبوت ها دشوار خواهد بود. پس موثرترین استراتژی برای خلاص شدن از شر عنکبوت ها شامل حذف زیستگاه های جذب کننده از اطراف خانه، تمیز کردن کامل، قرار دادن مواد دافع طبیعی و سپس اطمینان از مهر و موم شدن خانه است. اگر این مراحل را انجام دهید، آنها به سرعت خانه شما را به عنوان یک مکان بدون سرپناه و بدون منبع تغذیه برای ادامه زندگی شناسایی می کنند و شما می توانید از یک خانه بدون عنکبوت لذت ببرید.

جلوگیری از ورود عنکبوت

جلوگیری از ورود عنکبوت
جلوگیری از ورود عنکبوت

یک روش موثر و کارآمد برای جلوگیری از ورود عنکبوت ها به خانه این است که در وهله اول مطمئن شوید که هر آنچه که باعث جذب عنکبوت ها می شود را از خانه خود دور کرده اید. آنها اغلب خانه های خود را در بیرون، در میان گیاهان، انبوهی از برگ ها و چوب ها ، یا مکان های تاریک و دست نخورده مانند لاستیک های قدیمی یا سطل ها می سازند. وجود این وسایل درست در کنار خانه شما، احتمال ورود این موجودات را بیشتر می کند. پس سعی کنید موارد ذکر شده را از دیوارهای بیرونی خانه خود دور نگه دارید.

شناسایی و مهر و موم کردن نقاط ورود احتمالی نیز برای دور نگه داشتن عنکبوت ها مهم است. این کار می تواند شامل مهر و موم کردن سوراخ های کوچک، قرنیزها یا ترک ها با درزگیری باشد. همچنین اطمینان حاصل کنید که درها و پنجره ها بدون هیچ شکافی، محکم بسته شوند. قبل از اینکه شکافی را ببندید، تار عنکبوت های قدیمی را تمیز کنید و از یک دافع عنکبوت استفاده کنید.

تمیز و مرتب کردن زیرزمین و محل های ذخیره سازی برای از بین بردن عنکبوت

تمیز و مرتب کردن زیرزمین و محل های ذخیره سازی برای از بین بردن عنکبوت
تمیز و مرتب کردن زیرزمین و محل های ذخیره سازی برای از بین بردن عنکبوت

زیرزمین شما مکان مناسبی برای مخفی شدن عنکبوت های خانگی است .عنکبوت ها ترجیح می دهند بیرون در یک محیط ایده آل زندگی کنند، اما در بسیاری از شرایط، در جستجوی غذا و سرپناه به زیرزمین شما راه پیدا می کنند. آنها مناطق خنک و تاریک را دوست دارند و در مکان هایی که حاوی گرد و غبار و بهم ریختگی است، بیشتر احساس آرامش می کنند، جایی که می توانند به راحتی از شکارچیان پناه بگیرند.
حشرات نیز به زیرزمین ها علاقه دارند و در نتیجه به عنکبوت ها منبع غذایی فراوانی ارائه می دهند. آنها همچنین جذب مکان های حاوی رطوبت، مانند: اطراف آبگرمکن، پنجره و زهکشی ها می شوند، بنابراین اگر تارهای عنکبوت را در اطراف منافذ دیدید تعجب نکنید. پس برای از بین بردن عنکبوت ها به صورت مرتب زیر زمین و انبار خانه خود را تمیز و مرتب و خشک نگه دارید.

سرکه برای دفع عنکبوت

عنکبوت ها از سرکه بیزارند. می توانید از مخلوط سرکه سفید و آب در یک بطری اسپری برای مناطقی مانند گاراژ یا فضای باز استفاده کنید. این راهکار می تواند موثر باشد اما نیاز به استفاده مکرردارد. سرکه عنکبوت ها را خیلی زود از محل دفع می کند.

روغن های طبیعی برای از بین بردن عنکبوت

روغن های طبیعی برای از بین بردن عنکبوت
روغن های طبیعی برای از بین بردن عنکبوت

روغن های طبیعی مانند: اکالیپتوس، علف لیمو،نعناع فلفلی، سیترونلا و رزماری یک گزینه مناسب برای از بین بردن عنکبوت ها می باشند. عنکبوت ها اندام های حسی روی پاهای خود دارند ، به این معنی که آنها در واقع با پاهای خود مزه و بو می کنند. با راه رفتن روی سطوحی که با رایحه اسانس‌های قوی پوشانده شده‌اند، طعم آن‌ها را چشیده و در نهایت از بین می روند.

اسانس این روغن ها را می توانید به همراه مقداری آب در یک بطری پلاستیکی مخلوط کنید و ترکیب مورد نظر را به صورت مکرر در گوشه ها، انبارها و هر جای دیگری که متوجه عنکبوت یا تار آن ها شده اید اسپری کنید. باید این کار را هر روز تکرار کنید به این صورت رایحه این گیاهان همیشه ماندگار می ماند و نه تنها عنکبوت های موجود را از بین می برد، بلکه از بازگشت دوباره آن ها نیز جلوگیری می کند.

عطر اسانس ها برای از بین بردن عنکبوت

با انتشار بویی که عنکبوت ها دوست ندارند، اما برای انسان خوشایند است، از ماندن عنکبوت ها در خانه خود جلوگیری کنید. این یک گام مهم برای خلاص شدن از شر این آفات و از بین بردن آن ها و همچنین پیشگیری از بازگشت دوباره آنها در آینده است.
بسیاری از گونه های عنکبوت شبگرد هستند، بنابراین در طول روز زیاد حرکت نمی کنند و پیدا کردن آنها دشوار است. آنها ترجیح می دهند در مکان های تاریک و بدون مزاحمت پنهان شوند، بنابراین ممکن است برای یافتن آنها کمی جستجو لازم باشد. شما با پخش عطر اسانس هایی همچون: لیمو و اکالیپتوس در کل خانه، به خصوص در نزدیکی تارهای عنکبوت می توانید آن ها را از محل های مخفی شان بیرون بکشید و از شر آن ها خلاص شوید.

ترکیبی از گیاهان طبیعی برای دفع عنکبوت

ترکیبی از گیاهان طبیعی برای دفع عنکبوت
ترکیبی از گیاهان طبیعی برای دفع عنکبوت

ساده ترین روش برای دفع عنکبوت ها از مناطق آلوده و جلوگیری از بازگشت آنها استفاده از ترکیبات گیاهی و و طبیعی است. یکی از این ترکیبات گیاهی سریع الاثر ترکیب روغن رزماری، لیموترش و سیترونلا همراه با الیاف گیاهی است. این ترکیب موثر می تواند عنکبوت ها را به راحتی دفع کند.شما می توانید ترکیبی از این روغن ها را به همراه آب در یک بطری مخلوط کرده و در تمام اطراف و گوشه و کنار منزل خود اسپری کنید. همچنین به سادگی یک کیسه از این گیاهان ترکیبی را در هر جایی که تارها یا عنکبوت ها مشاهده می شوند، قرار دهید تا آن ها را از محل فراری دهید.

ارتعاشات برای از بین بردن عنکبوت

ارتعاش صداها، واقعا عنکبوت ها را آزار می دهد. ارتعاشات مداوم آنها را تحریک می کند. صداهای بلند مداوم، مانند موسیقی، می تواند توانایی آنها را در تشخیص طعمه از بین ببرد، و آنها ممکن است فکر کنند ارتعاشات از شکارچیان می آید. برای ایمن بودن، در نهایت از ترس فرار می کنند و یا از گرسنگی از بین می روند.
عنکبوت ها تمایل دارند خانه های خود را در مناطق آرام و کم تردد، مانند اتاق زیر شیروانی، زیرزمین، سوله و انباری بسازند. لذت بردن از موسیقی در سرتاسر خانه نه تنها حال و هوای گرمی به منزل شما می بخشد، بلکه به این آفات سیگنال می دهد که از خانه خارج شوند.

تله عنکبوت

تله عنکبوت
تله عنکبوت

تله های عنکبوت فقط زمانی موثر هستند که آنها را در مناطقی که در حال رفت و آمد هستند قرار دهید. فقط عنکبوت هایی که از تله چسب عبور می کند گرفتار می شود و بقیه که از آن دوری می کنند، باقی می مانند. تله ها معمولا موثرترین روش کنترل آفات نیستند.گذاشتن تله در اطراف خانه شما عنکبوت ها را با عطری خوشایند فریب می دهد که برای آنها خوشایند است اما ممکن است برای انسان یا حیوانات خانگی خوشایند نباشد. همچنین باید وقتی از تله ها استفاده کردید، آن‌ها را دور بریزید، این کار اغلب ناخوشایند است زیرا ممکن است پر از عنکبوت‌های مرده باشد. تله ها معمولاً مشکل شما را به طور کامل از بین نمی برند، زیرا حاوی هیچ گونه حشره کش یا دافعی نیستند.

عنکبوت گیر

عنکبوت گیر
عنکبوت گیر

عنکبوت گیر یک جاروبرقی هوشمند است که با باتری کار می‌کند و به وسیله آن می توانید به آرامی عنکبوت ها را بگیرید تا بتوانید بدون آسیب رساندن، آنها را بیرون ببرید.

دارچین برای دفع عنکبوت

دارچین برای دفع عنکبوت
دارچین برای دفع عنکبوت

عنکبوت ها بوی دارچین را دوست ندارند. این ادویه گرم به اشکال مختلف از جمله چوب های خشک شده ، روغن های معطر و شمع های معطر موجود است. دارچین با رایحه غنی و زمستانی خود گزینه خوبی برای دور نگه داشتن عنکبوت ها و دفع آن ها می باشد.

کاشت اکالیپتوس برای دفع عنکبوت

کاشت اکالیپتوس برای دفع عنکبوت
کاشت اکالیپتوس برای دفع عنکبوت

این درخت به نگهداری کمی نیاز دارد و بوی فوق‌العاده‌ای دارد، با این مزیت اضافه که رایحه دارویی قوی برگ‌ها نیز عنکبوت‌ها را دفع می‌کند. اگر جایی برای یک درخت کامل ندارید، نعناع یا اسطوخودوس را در زیر یا نزدیک پنجره بکارید، زیرا بوی آن به دور کردن عنکبوت ها کمک می کند.

مرکبات برای دفع عنکبوت

مرکبات برای دفع عنکبوت
مرکبات برای دفع عنکبوت

ظاهراً عنکبوت‌ها از همه عطرهای مرکبات متنفرند، بنابراین می توانید پوست پرتقال یا لیمو را روی تخته‌های موجود در خانه،، طاقچه‌ها و قفسه‌های کتاب بمالید. از پاک کننده های معطر لیمو استفاده کنید.شمع های سیترونلا را هم در داخل و هم در خارج از خانه خود بسوزانید. به این وسیله و با استفاده از عطر مرکبات به راحتی می توانید عنکبوت ها را دفع کنید.

خاموش کردن چراغ ها برای دفع عنکبوت

خاموش کردن چراغ ها برای دفع عنکبوت
خاموش کردن چراغ ها برای دفع عنکبوت

نور به خودی خود عنکبوت ها را جذب نمی کند، اما حشراتی را که منبع تغذیه عنکبوت ها به شمار می روند را جذب می کند. چراغ‌های بیرون را در مواقعی که لازم نیست خاموش کنید و با استفاده از پرده‌ها و سایه‌های مات از تابش لامپ‌های داخل پنجره‌ها جلوگیری کنید.اگر نیاز دارید آنها را روشن نگه دارید، از چراغ های بخار سدیم زرد استفاده کنید ، زیرا این چراغ ها کمتر حشرات را جذب می کنند.

درخت سرو برای دفع عنکبوت

درخت سرو برای دفع عنکبوت
درخت سرو برای دفع عنکبوت

یکی دیگر از عطرهایی که عنکبوت ها از آن متنفرند، عطر درخت سرو است. برای این کار شما می توانید تکه هایی از چوب درخت سرو را داخل کمدها و گوشه کنارهای خانه خود قرار دهید. عنکبوت ها از بوی سرو بیزارند و در نتیجه از محیط دفع می شوند.

میخک برای از بین بردن عنکبوت

میخک برای از بین بردن عنکبوت
میخک برای از بین بردن عنکبوت

بسته به میزان بویی که می توانید با آن کنار بیایید، میخک های کامل یا له شده را در یک بطری اسپری پر از آب قرار دهید و از آن برای خوشبو کردن گوشه ها، کف و تخته های حاشیه اتاق هایی که مستعد مهمانان ناخواسته هستند استفاده کنید. بوی تند میخک عنکبوت ها را از بین می برد.

بستن ترک دیوارها

بستن ترک دیوارها
بستن ترک دیوارها

این کار از ورود آفات ناخواسته به خانه شما جلوگیری می کند و در عین حال به گرم نگه داشتن خانه نیزکمک می کند. ترک ها در دیوارهای خارجی و اطراف لبه های درب و پنجره ها را بررسی کنید و همه آن ها را ببندید، تا از ورود عنکبوت ها جلوگیری کنید.

خالی کردن جعبه های بازیافتی

خالی کردن جعبه های بازیافتی
خالی کردن جعبه های بازیافتی

باقیمانده غذا یا نوشیدنی های شیرین در بسته بندی های دور ریخته شده، مگس ها و به نوبه خود عنکبوت ها را جذب می کند. بطری‌ها و قوطی‌های خالی نیز خانه‌های خوبی برای عنکبوت ها می باشد. بنابراین جعبه زباله های بازیافتی خود را به طور مرتب خالی کنید تا از شر حشرات موذی و همچنین عنکبوت ها خلاص شوید.

تمیز کردن سطل زباله

تمیز کردن سطل زباله
تمیز کردن سطل زباله

عنکبوت ها جذب مگس ها و مگس ها جذب سطل های زباله می شوند. اطمینان حاصل کنید که سطل های زباله تا حد امکان از خانه شما دور باشند، حداقل دور از پنجره ها و درها. درب سطل را نیز همیشه بسته نگه دارید.

چک کردن ظرف میوه برای دفع عنکبوت

چک کردن ظرف میوه برای دفع عنکبوت
چک کردن ظرف میوه برای دفع عنکبوت

مگس میوه یک میان وعده خوشمزه برای عنکبوت ها می باشد. کاسه میوه خود را به طور منظم برای یافتن مواد غذایی از بین رفته که ممکن است، مگس ها و در نتیجه عنکبوت ها را جذب کند بررسی کنید. همچنین می توانید روی ظروف میوه و مواد غذایی را بپوشانید تا از جذب مگس ها و حشرات و در نتیجه عنکبوت ها، جلوگیری کنید.

سخن آخر
بیشتر عنکبوت ها سمی هستند و در هنگام بروز خطر نیش می زنند و نیش آن ها ممکن است خطرناک باشد. پس در مواجه با این حشرات هشت پا باید مراقب باشید. احتمالاً در پاییز و زمستان، زمانی که روزها کوتاه‌تر، تاریک‌تر و دمای هوا سردتر می شود، مهاجرت عنکبوت ها از باغ‌ها به داخل خانه‌ها بیشتر می شود. اما در هیچ زمانی از سال ورود آن ها به درون خانه غیرعادی نیست. در این مقاله بهترین و موثرترین راهکارهای خانگی و طبیعی برای از بین بردن عنکبوت ها را به شما معرفی کردیم. شما می توانید با بهره گیری از این راهکارها برای همیشه از شر عنکبوت ها خلاص شوید.


سوالات متداول

آیا عنکبوت ها سمی هستند؟
برخی از عنکبوت ها سمی هستند و سم آن ها می تواند خطرناک نیز باشد.

آیا می توان عنکبوت ها را به روش های طبیعی و خانگی از بین برد؟
بله. با استفاده از روش های طبیعی ذکر شده در این مقاله می توانید برای همیشه از شر آن ها خلاص شوید.

آیا عنکبوت ها باعث انتقال بیماری می شوند؟
خیر. عنکبوت ها بیماری را انتقال نمی دهند.

.

خرید سم حشرات
مقالات مرتبط

نظرات شما

photo-Ant
عکس مورچه قهوه ای رنگ
photo-Bedbug
عکس حشره ساس تخت خواب
photo-Centipede
عکس هزار پا روی سنگ
photo-Cockroach
سوسک کابینتی، شایعترین است
photo-Flea
همه کک ها خونخوار هستند
photo-Fly
تصویر مگس روی انگشت انسان
photo-Gecko
عکسی از مارمولک قهوه ای
photo-Grassshopper
تصویری از ملخ سبز مزرعه
photo-Lice
عکس شپش در ساقه مو
photo-Mite
عکس کنه - مایت - کنه قرمز
photo-Mosquito
عکس نیش پشه
photo-Mouse
موش ها - ناقلان بیماری هستند
photo-Scorpion
عقرب زرد - سمی ترین عقرب
photo-Snake
مار جعفری - خطرناکترین مار ایران
photo-Spider
عنکبوت بیوه - سمی مهلک دارد
photo-Tarantula
تصویر رتیل قهوه ای خطرناک
photo-Termite
عکس حشره موریانه چوبخوار
photo-Wasp
عکس زنبور زرد وحشی
پخش ویدیو
زنبور های سمی را بشناسید - زنبور گاوی خطرناک
پخش ویدیو
راه های پیشگیری از ورود موریانه های خانه خراب کن
پخش ویدیو
یک رتیل بزرگ، موش را شکار میکند و میخورد
پخش ویدیو
فیلم جالب از عنکبوت های جهنده و پرش کننده
پخش ویدیو
لخته شدن خون انسان توسط زهر سمی مار
پخش ویدیو
ویدیو لحظه نیش زدن سمی ترین عقرب جهان
پخش ویدیو
در تله موش کش چه طعمه هایی قرار دهیم؟
پخش ویدیو
نابودی پشه های خون خوار با چند روش ساده
پخش ویدیو
آیا حشره کنه خطرناک است؟ راه از بین بردن کنه
پخش ویدیو
آیا مارمولک ها تخم میگذارند؟ ویدیو کامل را ببینید
پخش ویدیو
بهترین روش از بین بردن شپش سر و محیط
پخش ویدیو
با ملخ های خطرناک ایران آشنا شوید
پخش ویدیو
چگونه مگس ها باعث انتقال آلودگی میشوند؟
پخش ویدیو
چگونه با روش های خانگی کک را از بین ببریم؟
پخش ویدیو
سوسک ها چگونه به وجود می آیند؟
پخش ویدیو
حشره هزار پا را بشناسید - تفاوت آن با صد پا چیست؟
پخش ویدیو
آموزش درمان جای نیش ساس تخت خوابی
پخش ویدیو
ارزانترین راه برای مقابله با مورچه ها در خانه
سفارش سم از طریق:
تلگرام
واتساپ
تماس