8 راهکار خانگی برای از بین بردن ساس

ساس ها موجوداتی کوچک و بدون بال هستند؛ که معمولا در مکان هایی مانند تخت خواب، زیر و روی مبلمان، لای پرده ها و لباس ها و شکاف دیوارها دیده می شوند. این موجودات موذی که به سرعت تکثیر می یابند از خون انسان تغذیه می کنند. نیش ساس ها باعث خارش، سوزش و تورم در محل گزیدگی می شود. وجود ساس ها در خانه موجب به هم خوردن خواب و آرامش اعضای خانواده می شود. در این مقاله به بررسی موثرترین روش های خانگی برای از بین بردن ساس ها می پردازیم.

ساس چیست؟

شکل حشره ساس
شکل حشره ساس

 

ساس ها حشراتی کوچک و صاف هستند که اندازه آن‌ها معمولاً بین ۴ تا ۷ میلیمتر است. شکل بدن آن‌ها بیضی شکل و مسطح می‌باشد و بدون بال هستند. ساس ها خون خوارند و از خون بدن انسان ها و حیوانات تغذیه می کنند. بعد از غذاخوردن، ساس‌ها به طور موقت بزرگ تر و متورم می‌شوند. ساس‌ها معمولاً دارای رنگ قهوه‌ای تیره یا قرمز هستند. این حشرات خونخوار در طول روز خود را پنهان کرده و شب هنگام سراغ میزبان خود می روند.

چرخه زندگی ساس

چرخه ی زندگی ساس
چرخه ی زندگی ساس

ساس های ماده اغلب شب ها تخم گذاری می کنند. آن ها تخم‌های سفید رنگ خود را در دسته‌های ۱۰ تا ۵۰ تایی در شکاف دیوارها، درز ملحفه ها، زیر مبل ها، لای لباس ها و حتی روی پوست میزبانشان می‌گذارند. در شرایط مساعد یک ماده بالغ می تواند در طول زندگی خود تا ۴۵۰ تخم بگذارد. ساس نوزاد تقریبا بعد از ۱۰ روز از تخم خارج می شود و از قسمت های منقار مانند دهان خود برای تغذیه از میزبان استفاده می کند. ۱ تا ۲ ماه طول می کشد تا نوزادها بالغ شوند. ساس بالغ می تواند یک سال یا بیشتر عمر کند (بیشتر آنها حدود ۱۰ تا ۱۱ ماه عمر می کنند) و ممکن است در طول یک سال سه یا چهار نسل از ساس ها در کنار هم زیست کنند.

نشانه های حضور ساس در خانه

تخم ساس روی مبلمان
تخم ساس روی مبلمان

بدون شک وجود هر موجود مزاحمی در خانه نشانه هایی با خود به همراه دارد. وجود ساس ها هم در خانه نشانه هایی خواهد داشت ازجمله:

 1. مهم ترین و واضح ترین نشانه وجود ساس ها در خانه دیدن جای گزیدگی قرمز رنگ و متورم همراه با خارش زیاد روی پوست اعضای خانواده می باشد.
 2. نشانه دیگر وجود پوسته های خالی به جا مانده از بدن ساس ها در گوشه و کنار خانه می باشد.
 3. نشانه بعدی دیدن لکه های قهوه ای یا سیاه رنگ روی ملافه ها و رو تختی ها هستند که به احتمال زیاد مدفوع ساس ها می باشند.

روش های خانگی برای از بین بردن ساس

ساس ها موجوداتی مزاحم و پایدار هستند که به صورت تصاعدی رشد می کنند و در هر بار تولید مثل نزدیک به 50 تخم می گذارند که این تخم ها نیز به سرعت رشد کرده و بزرگ می شوند پس با دیدن اولین ساس و یا کوچکترین نشانه از حضور آن ها در خانه باید به سرعت در فکر نابودی و کشتن آن ها باشید. در این مقاله با ما همراه باشید تا به بررسی 8 راهکار خانگی و موثر برای از بین بردن ساس ها بپردازیم.

از بین بردن ساس با جارو برقی

از بین بردن ساس با جاروبرقی
از بین بردن ساس با جاروبرقی

آسان ترین و در دسترس ترین روش برای خلاص شدن از دست ساس ها جارو کشیدن می باشد. به این صورت که کل خانه از جمله زیر و روی مبلمان، فرش و تخت و خواب، لای پرده ها و حتی شکاف دیوارها را جارو بکشید و کیسه جارو را در یک کیسه پلاستیکی خالی کرده خوب گره بزنید و دور بیندازید. هر روز این کار را تکرار کنید و سعی کنید تمام گوشه و کنار خانه و مهم تر از همه اتاق خواب و دوروبر تختتان را خوب تمیز کنید. این کار کمک زیادی به پاک سازی خانه و نابودی ساس ها می کند.

کشتن ساس با شستشو

شستشو یک روش عالی برای از بین بردن ساس ها می باشد. شما می توانید تمامی لباس ها، ملافه ها، روبالشی ها، پرده ها و هر آنچه قابل شستشو می باشد را با آب داغ و شوینده شستشو دهید و هر آنچه را که قابل شستشو نمی باشد را در خشک کن با درجه حرارت بالا قرار دهید. در ضمن لباس ها و وسایل شسته شده و خشک شده در فضای آزاد را حتی الامکان درون ظرف های بزرگ درب دار نگهداری کنید تا از ورود مجدد ساس ها به درون آن ها جلوگیری کنید. در آخر تا جایی که برایتان امکان پذیر است مبلمان و وسایلی که ساس زیادی دارند و به خوبی قابل شستشو نیستند و شما با هیچ روش خانگی دیگر قادر نیستید ساس ها ی آن را از بین ببرید یا با سم ساس کش آن ها را سمپاشی کنید یا دور بیندازید.

نابودی ساس با درجه حرارت بالای سشوار و بخارشوی

قسمت هایی از خانه که مشکوک هستید ساس در آن قرار دارد؛ مانند شکاف دیوار، پشت کاغذ دیواری شل شده، لابه لای مبلمان، لابه‌ لای تشک تخت و خواب را می توانید با درجه حرارت بالای سشوار، سشوار بکشید و برای چند دقیقه دمای گرم سشوار را در آن قسمت نگه دارید. چون ساس ها به شدت به گرمای زیاد حساسند و اگر در معرض گرمای شدید قرار بگیرند می میرند. و همچنین در قسمت هایی از خانه مانند روی مبل و فرش و پارکت را می توانید با بخار شوی تمییز کنید که یک کشنده بسیار عالی ساس می باشد.

از بین بردن ساس با روغن های گیاهی

از بین بردن ساس با روغن گیاهی
روغن گیاهی

روغن های گیاهی یک گزینه بسیار مناسب و بی خطر برای از بین بردن ساس می باشند. در این روش شما می توانید 5 قطره از روغن درخت چای، یک قاشق غذاخوری روغن فندق، 5 قطره روغن ترنج، 5 قطره روغن چوب سدر، 5 قطره اسطوخودوس و یک فنجان آب را با هم مخلوط کنید و در یک آب پاش بریزید و روی قسمت های مشکوک منزل خود اسپری کنید.ساس ها در تماس با این مخلوط گیاهی خفه شده و می میرند.

استفاده ازروکش تشک ضد ساس برای کشتن ساس

استفاده از روکش تشک ضد ساس و زیپ دار یک گزینه بسیار مناسب برای دور نگه داشتن ساس هااز تخت خواب شما و همچنین به دام انداختن آن ها است. بعد از استفاده از روکش تشک ضد ساس هیچ ساس جدیدی به تخت و خواب شما نزدیک نخواهد شد و اگر هم تعدادی ساس در زیر تخت باقی مانده باشند در نهایت بدون تغذیه می مانند و بدون اینکه تولید مثل کنند خواهند مرد. همچنین اگر تعدادی از آن ها زیر روکش تخت باشند در آنجا به دام افتاده و در نهایت خواهند مرد.

استفاده از وایتکس برای نابود کردن ساس

وایتکس ماده ای بسیار قوی و کشنده می باشد؛ که در کمترین زمان ممکن نه تنها ساس ها بلکه بسیاری از حشرات ریز مانند مورچه ها و عنکبوت ها را هم از پا در می آورد. برای این کار می توانید تمامی سطوح قابل شستشو مانند کف خانه و پنجره ها را با آب گرم و وایتکس شستشو دهید و تا حد زیادی از دست ساس های آن قسمت از منزل خود خلاص شوید.

به کار گرفتن جوش شیرین برای از بین بردن ساس

جوش شیرین یک ماده بی خطر و در دسترس می باشد که نه تنها برای انسان مضر نیست؛ بلکه حتی خوراکی هم می باشد و در برخی نان ها و شیرینی ها هم استفاده می شود جوش شیرین را به نسبت یک یا دو قاشق غذاخوری با یک لیوان آب مخلوط کرده و در محل های مشکوک به وجود ساس اسپری کنید ساس ها در تماس با جوش شیرین خفه شده و می میرند.

گرفتن شکاف دیوارها برای نابودی ساس

جلوگیری از ورود ساس با گرفتن شکاف دیوار
گرفتن شکاف دیوار

تا جایی که می توانید تمامی سوراخ ها و درز و شکاف دیوارها را در اولین فرصت با گچ بگیرید؛ چون شکاف دیوارها تاریک و دور از دسترس هستند مکان های مناسبی برای پنهان شدن ساس ها می باشند و با پوشاندن آن ها باعث از بین رفتن تعداد زیادی ساس خواهید شد.

اطمینان از ریشه کن شدن ساس

بعد از اینکه اقدام به نابودی ساس ها کردید و حتی بعد از اینکه احساس کردید دیگر هیچ آثاری از آن ها در خانه و تخت شما باقی نمانده است باز هم تا یکی دو ماه اقدامات لازم و احتمالی برای ریشه کن کردن آن ها را فراموش نکنید؛ چون ساس ها در کل موجوداتی پایدار هستند و گاهی پیش آمده حتی 400 روز بدون غذا زنده مانده اند و همچنین امکان دارد خود ساس ها نابود شده باشند؛ ولی تخم های آن ها زنده مانده باشند و بعد از یکی دو ماه دیگر سر از تخم بیرون آورند. جهت اطمینان از نابودی ساس ها به طور کامل اقدامات زیر را انجام دهید.
هر روز کل خانه و درز و شکاف در و دیوار را جارو بکشید.

هر هفت روز یک بار تمام مکان هایی که قبلا آلوده به ساس بودند و یا مکان هایی که احساس می کنید امکان وجود ساس در آنجا هست را چک کنید. اگر حتی کوچکترین نشانه ای از ساس دیدید یا تخم آن ها و یا حتی یک ساس زنده را مشاهده کردید در اسرع وقت و بلا فاصله اقدامات لازم برای نابودی آن ها را انجام دهید.

استفاده از سم های ساس کش

نابودی ساس با سم ساس کش
سم ساس کش

پیشنهاد ما به شما این است که بعد از اینکه تمام راهکارهای خانگی برای از بین بردن ساس ها را امتحان کردید و به نتیجه نرسیدید. به سراغ سم های ساس کش بروید یک ویژگی خوب سم ها این است که شما زودتر و بهتر به نتیجه می رسید و احتمال از بین رفتن ساس ها با سم بسیار بیشتر است؛ چون راهکارهای خانگی احتمال دارد در بعضی شرایط و مکان ها جوابگو نباشند و اما سم های ساس کش با اثر بخشی بالا و ماندگاری خوبی که دارند به شما این اطمینان را می دهند که دیگر نگران وجود ساس در خانه و تخت خود نباشید. سم ها نیز به چندین دسته تقسیم می شوند:

 • سم های ساس کش کاملا شیمیایی که هم برای انسان و حیوانات و هم برای محیط زیست مضر هستند و به هیچ عنوان پیشنهاد نمی شوند.
 • دسته دیگر سم های با در صد شیمیایی کمتر و سازگار با محیط زیست و بی خطر برای انسان ها و حیوانات هستند.

ویژگی های یک سم ساس کش خوب

یک سم خوب و کارآمد باید چندین ویژگی داشته باشد تا هم بتواند ساس ها را نابود کند وهم اینکه بتواند ساس ها را به کلی از آن مکان ریشه کن کند و این اطمینان را به مشتری بدهد که بعد از استفاده از آن سم دیگر اثری از ساس در خانه اش باقی نماند.
چندین ویژگی یک سم خوب این است که:

 • سازگار با محیط زیست باشد.
 • برای انسان ها و حیوانات خانگی بی ضرر باشد.
 • بدون بو باشد.
 • بعد از سم پاشی اثر آن بر روی مبل،تخت و اشیای خانه باقی نماند.
 • مقرون به صرفه باشد.
 • در دسترس باشد طوری که به راحتی بتوان از آن محصول خریداری کرد.
 • یک برند خوب و مورد اعتماد باشد.

بهترین سم برای از بین بردن ساس

بهترین سم برای نابودی ساس
سم ساس

بهترین سم برای نابودی ساس ها سمی است که در کمترین زمان ممکن ساس ها را نابود کند و تا چندین ماه اثر آن باقی بماند تا به طور قطع بتواند ساس ها را ریشه کن کند بدون بو و عوارض جانبی بوده و در عین حال مقرون به صرفه و اقتصادی باشد. در ایران سم های ساس کش بسیار متنوع و متفاوتی با برند های مختلف موجود می باشد و همچنین برندهای ایرانی و خارجی نیز در بازار موجود است که البته برندهای خارجی اثربخشی و ماندگاری بیشتری نسبت به برندهای ایرانی دارند.البته باید اطمینان حاصل کنید که از یک فروشنده قابل اعتماد و مطمئن خرید کنید.

 

سخن آخر…

با توجه به مطالب گفته شده در بالا در صورت مشاهده ساس در منزل خود در وهله اول به سراغ کم خطرترین و در دسترس ترین امکانات موجود برای از بین بردن ساس ها بروید که آن هم قطعا روش های موثر و بی خطر خانگی می باشد. اگر همه راه ها را امتحان کردید و باز هم نتیجه نداد وقت آن رسیده است که به سراغ سم های ساس کش بروید تا از شیوع بیش از پیش ساس ها جلوگیری کنید.

 

سوالات متداول

1.آیا ساس ها باعث انتقال بیماری می شوند؟
بله در موارد کمی باعث انتقال بیماری های عفونی می شوند.

2. آیا ساس ها به سرعت تولید مثل می کنند؟
بله ساس ها به سرعت تولید مثل می کنند و رشدی تصاعدی دارند.

3.آیا ساس ها باعث کم خونی می شوند؟
خیر ساس ها باعث کم خونی نمی شوند چون آن ها فقط خون کثیف و خیلی کمی می مکند.

4.آیا ساس ها غیر از خون تغذیه دیگری هم دارند؟
خیر ساس های تخت همه از خون تغذیه می کنند حتی نوزادانشان.

5.آیا ساس ها با روش های خانگی از بین می روند؟
بله به احتمال زیاد بتوان ساس ها را با روش های خانگی از بین برد. اما استفاده از سم ها یک روش سریع تر و مطمئن تر می باشد.

6.آیا این احتمال وجود دارد که ساس ها در مکان های خیلی گرم یا خیلی سرد دوام بیاورند؟
خیر ساس ها در همچنین مکان هایی نه قابلیت تولید مثل دارند و نه می توانند زنده بمانند.

خرید سم حشرات
مقالات مرتبط

نظرات شما

photo-Ant
عکس مورچه قهوه ای رنگ
photo-Bedbug
عکس حشره ساس تخت خواب
photo-Centipede
عکس هزار پا روی سنگ
photo-Cockroach
سوسک کابینتی، شایعترین است
photo-Flea
همه کک ها خونخوار هستند
photo-Fly
تصویر مگس روی انگشت انسان
photo-Gecko
عکسی از مارمولک قهوه ای
photo-Grassshopper
تصویری از ملخ سبز مزرعه
photo-Lice
عکس شپش در ساقه مو
photo-Mite
عکس کنه - مایت - کنه قرمز
photo-Mosquito
عکس نیش پشه
photo-Mouse
موش ها - ناقلان بیماری هستند
photo-Scorpion
عقرب زرد - سمی ترین عقرب
photo-Snake
مار جعفری - خطرناکترین مار ایران
photo-Spider
عنکبوت بیوه - سمی مهلک دارد
photo-Tarantula
تصویر رتیل قهوه ای خطرناک
photo-Termite
عکس حشره موریانه چوبخوار
photo-Wasp
عکس زنبور زرد وحشی
پخش ویدیو
زنبور های سمی را بشناسید - زنبور گاوی خطرناک
پخش ویدیو
راه های پیشگیری از ورود موریانه های خانه خراب کن
پخش ویدیو
یک رتیل بزرگ، موش را شکار میکند و میخورد
پخش ویدیو
فیلم جالب از عنکبوت های جهنده و پرش کننده
پخش ویدیو
لخته شدن خون انسان توسط زهر سمی مار
پخش ویدیو
ویدیو لحظه نیش زدن سمی ترین عقرب جهان
پخش ویدیو
در تله موش کش چه طعمه هایی قرار دهیم؟
پخش ویدیو
نابودی پشه های خون خوار با چند روش ساده
پخش ویدیو
آیا حشره کنه خطرناک است؟ راه از بین بردن کنه
پخش ویدیو
آیا مارمولک ها تخم میگذارند؟ ویدیو کامل را ببینید
پخش ویدیو
بهترین روش از بین بردن شپش سر و محیط
پخش ویدیو
با ملخ های خطرناک ایران آشنا شوید
پخش ویدیو
چگونه مگس ها باعث انتقال آلودگی میشوند؟
پخش ویدیو
چگونه با روش های خانگی کک را از بین ببریم؟
پخش ویدیو
سوسک ها چگونه به وجود می آیند؟
پخش ویدیو
حشره هزار پا را بشناسید - تفاوت آن با صد پا چیست؟
پخش ویدیو
آموزش درمان جای نیش ساس تخت خوابی
پخش ویدیو
ارزانترین راه برای مقابله با مورچه ها در خانه
سفارش سم از طریق:
تلگرام
واتساپ
تماس