بهترین راهکارهای خانگی برای خلاص شدن از شر زنبور

افرادی وجود دارند که به زنبورها حساسیت دارند به حدی که ممکن است در اثر نیش زنبوری ساده بمیرند. پس طبیعی است که در فکر خلاص شدن از شر زنبورها باشیم. اگر فردی در خانواده شما به زنبور آلرژی دارد، ضروری است هر کاری که می توانید انجام دهید تا مطمئن شوید که زنبوری در اطراف خانه شما وجود نداشته باشد. اکثر ما حداقل یک بار در زندگی خود توسط یک زنبور گزیده شده ایم. همه ما می توانیم قبول کنیم که نیش زنبور صدمه می زند. در این مقاله، به بررسی بهترین راهکارهای خانگی برای خلاص شدن از شر زنبورها می‌پردازیم. روش‌هایی که در اینجا ارائه می‌شود، نه تنها برای زنبورها بی‌ضرر هستند، بلکه به حفظ محیط زیست نیز کمک می‌کنند. با استفاده از این راهکارهای ساده و کاربردی، می‌توانید به طور مؤثر زنبورها را از خانه و حیاط خود دور کنید و از گزند نیش آن‌ها در امان بمانید.

شکل زنبور

شکل زنبور
شکل زنبور

زنبورها حشراتی پرنده هستند که بدنی بلند و باریک دارند. زنبورها معمولاً زرد و نارنجی روشن هستند. آنها دارای دو جفت بال و سه جفت پا هستند. سر آنها بزرگ و گرد است و دارای آنتن های بلند و باریک هستند. دهان آنها برای مکیدن مناسب است و چشمان بزرگی دارند که به آنها کمک می کند تا اشیا و البته گل ها را خیلی واضحتر و بهتر از بقیه جانداران ببینند.
آنها همچنین نوارهای سیاه و زرد یا قهوه ای روی بدن خود دارند که به آنها کمک می کند تا از خود در برابر شکارچیان محافظت کنند.

انواع زنبور

انواع زنبور، زنبور عسل و زنبور بی عسل
انواع زنبور، زنبور عسل و زنبور بی عسل

زنبورها تنوع زیادی در شکل و رنگ و اندازه دارند. در کل دو نوع زنبور اصلی داریم: زنبور عسل و زنبور بی عسل یا همان زنبور وحشی. بیش از 16000 گونه زنبور عسل و 20000 گونه زنبور بی‌عسل در سراسر کره زمین یافت می‌شوند. زنبورهای عسل و زنبورهای بی‌عسل نقش مهمی در اکوسیستم ایفا می کنند. آنها مسئول گرده افشانی بسیاری از گیاهان هستند. زنبورهای بی‌عسل همچنین به کنترل جمعیت آفات کمک می‌کنند و منبع غذایی برای بسیاری از حیوانات دیگر هستند.
برخی از گونه های رایج تر زنبور بی عسل مانند: زنبور بنفش، زنبور ارکیده، زنبور خاک رس و زنبورچوب، زنبور ژاکت زرد،زنبور کاغذی، زنبور هورنت صورت طاس و زنبور داوبر گلی
برخی از گونه های رایج تر زنبور عسل مانند: زنبور بامبل، زنبور میسون و زنبور عسل. البته اینها تعدا کمی از هزاران گونه متنوع زنبورها هستند.

زنبورهای کاغذی

زنبور کاغذی
زنبور کاغذی

زنبورهای کاغذی مانند ضایعات گلی دارای رنگ قهوه ای هستند، اگرچه ممکن است برخی از آنها با نوارهای قرمز نیز دیده شوند. لانه های کاغذی آنها به شکل چتر است و روی شاخه های درختان، سقف ایوان ها، چهارچوب درها و پنجره ها دیده می شود.

زنبورهای ژاکت زرد

زنبورهای ژاکت زرد
زنبورهای ژاکت زرد

ژاکت های زرد با بدن زرد و نشانه های سیاه خود یکی از رایج ترین و تهاجمی ترین انواع زنبور هستند. آن‌ها به‌طور باورنکردنی منطقه‌ای هستند و عادت دارند که در صورت تهدید مکرراً نیش بزنند.

زنبورهای داوبرگلی

زنبورهای داوبرگلی
زنبورهای داوبرگلی

این نوع زنبورها نسبت به بقیه تهاجم کمتری دارند. آنها را با بدن بلند و باریک و بال های سیاهشان مشخص کنید. رنگ آنها معمولاً قهوه ای یا سیاه است، اگرچه برخی ممکن است راه راه های زرد داشته باشند. اگرچه معمولاً روی ساختمان ها و خانه ها لانه می سازند، اما به ندرت نیش می زنند.

زنبورهای هورنت صورت طاس

زنبورهای هورنت صورت طاس
زنبورهای هورنت صورت طاس

نوع تهاجمی دیگر، هورنت های صورت طاس، بزرگ، عمدتا سیاه، و دارای نشانه های سفید یا عاج هستند. آنها زندگی در مستعمرات بزرگ را دوست دارند و آنها را به یکی از حشرات اجتماعی تبدیل می کند. لانه های گرد و کاغذی آنها معمولا در درختان و بوته ها یافت می شود، بنابراین در باغ خود مراقب باشید.

نیش زنبور

نیش زنبور
نیش زنبور

نیش زنبور، اندامی تیز و خاردار است که در انتهای شکم زنبور قرار دارد. این سلاحی است که زنبور از آن برای تزریق سم به شکار یا دفاع از خود در برابر شکارچیان استفاده می کند.نیش زنبور از دو بخش اصلی تشکیل شده است: استیله و غلاف. استیله نوک تیز نیش است و برای سوراخ کردن پوست شکارچی استفاده می شود. غلاف، روکش سختی است که استیله را پوشانده و از آن محافظت می کند.
زهر زنبور از طریق مجرای داخل استیله تزریق می شود. سم مخلوطی از پروتئین ها و سایر مواد شیمیایی است که می تواند درد، تورم و قرمزی ایجاد کند. در برخی افراد، نیش زنبور می تواند منجر به یک واکنش آلرژیک شدید به نام آنافیلاکسی شود که می تواند کشنده باشد.
بهترین راه برای جلوگیری از نیش زنبور، اجتناب از تماس با آنها است. با این حال، اگر توسط زنبور نیش زده شدید، چند راهکار وجود دارد که می توانید برای کاهش درد و تورم انجام دهید. ناحیه را با صابون و آب بشویید، یک کمپرس سرد روی آن قرار دهید و داروهای بدون نسخه مانند ایبوپروفن یا استامینوفن مصرف کنید. اگر دچار واکنش آلرژیک شدید، فوراً به دنبال مراقبت های پزشکی باشید.

قطع منابع تغذیه زنبور

قطع منابع تغذیه زنبور
قطع منابع تغذیه زنبور

 

 

نه تنها زنبورها بلکه هر آفت دیگری قبل از هر چیز جذب منابع غذایی موجود در محل مورد حمله می شود. پس قبل از اقدامی برای دفع زنبورها، مطمئن شوید که هیچ منبع غذایی مانند: میوه های افتاده، سطل زباله باز، غذای حیوانات خانگی و به خصوص شهد و شیرینی و نوشیدنی های شیرین در اطراف خانه شما وجود ندارد.

پیدا کردن لانه زنبور

پیدا کردن لانه زنبور
پیدا کردن لانه زنبور

به محض دیدن چند عددی از زنبورها به دنبال لانه آن ها در اطراف خانه خود باشید، به خصوص در مکان های تاریک و دور از دسترس مانند زیر سایبان ها، درختان و بوته ها. سعی کنید قبل از اینکه تعدادشان زیاد و غیر قابل کنترل شود، با استفاده از روش های طبیعی آن ها را از محل زندگی خود دفع کنید. همچنین هرگونه شکاف یا سوراخی که زنبورها می توانند از طریق آن وارد خانه شما شوند را مهر و موم کنید.

سرکه برای خلاص شدن از شر زنبور

اسپری سرکه یک راهکار طبیعی و عالی برای بیرون کردن زنبورها از حیاط شماست. این محصول علاوه بر اینکه به راحتی در دسترس است، سازگار با محیط زیست نیز می باشد.در یک بطری اسپری، مقدار مساوی آب و سرکه را با هم ترکیب کنید، سپس در مجاورت کندو اسپری کنید. حتماً روی ایوان یا طاقچه‌های پنجره‌تان هم بپاشید. زنبورها سرکه را دوست ندارند و خیلی زود محل را ترک می کنند. به یاد داشته باشید که اگر با تعداد زیادی زنبور سر و کار دارید، این راه حل ممکن است کمتر موثر باشد.

گیاهان دافع زنبور

گیاهان دافع زنبور، اکالیپتوس و نعنا
گیاهان دافع زنبور، اکالیپتوس و نعنا

اگر باربیکیوهای حیاط خلوت شما همیشه توسط زنبورها پر می شود، ممکن است بخواهید نگاهی به محوطه سازی خود بیندازید. کاشت گل‌ها و گیاهان معطر ممکن است زنبورها را به خود جذب کند، بنابراین باید در مورد آنچه که می خواهید در حیاط و باغچه خود ‌بکارید، تجدید نظر کنید.
یک راه عالی برای دور نگه داشتن زنبورها از خانه و حیاط خود بدون نیاز به کشتن یا حذف آنها، پرورش گیاهان دافع زنبور عسل در اطراف خانه شما است.چریش، نعناع، سیترونلا، اکالیپتوس و میخک رایج ترین و موثرترین گیاهان برای دفع زنبورها هستند. آنها به راحتی در گلدان رشد می کنند و نیازی به مراقبت زیادی ندارند. همچنین گل های دافع زنبور عسل مانند گل همیشه بهار و ژرمانیوم نیز می توانند راهکار بسیار موثری برای دور نگه داشتن زنبورها باشند.

دارچین برای دفع زنبور

دارچین برای دفع زنبور
دارچین برای دفع زنبور

یک راهکار طبیعی و موثر برای دفع زنبورها استفاده از دارچین است. اگر کندویی از زنبورهای عسل پیدا کردید و می‌خواهید خانه جدیدی پیدا کنند، بدون اینکه آسیبی به آن‌ها وارد شود، حدود یک هفته در اطراف کندوی آن‌ها دارچین بپاشید. بوی دارچین آنها را متقاعد می کند که محل زندگی خود را تغییر دهند.

اسانس اکالیپتوس و چوب سدر برای دفع زنبور

اسانس اکالیپتوس و چوب سدر برای دفع زنبور
اسانس اکالیپتوس و چوب سدر برای دفع زنبور

این اسانس ها کنترل کامل آفات را برای انواع حشرات مزاحم از جمله زنبورها تضمین می کنند و زنبورها را از اطراف هر منطقه ای که روی آن اسپری کنید بدون اینکه آنها را بکشد دفع می کند.به سادگی یک بطری اسپری را با اسانس اکالیپتوس و اسانس چوب سدر پر کنید تا یک حشره کش طبیعی دریافت کنید. سپس آن را د ر اطراف کندوی زنبورها  و در باغچه حیاط خود به طور مرتب بپاشید. علاوه بر این، می توانید با اسپری کردن آن در داخل کمدها یا اطراف پنجره ها و درها، از این مخلوط برای خلاص شدن از شر زنبورهای داخل خانه استفاده کنید. اطمینان حاصل کنید که این مخلوط را روی غذا یا نزدیک چشم خود اسپری نکنید. همچنین نباید از این اسانس ها بر روی پوست خود استفاده کنید.

اسانس نعنا برای دفع زنبور

اسانس نعنا برای دفع زنبور
اسانس نعنا برای دفع زنبور

شما می توانید یک اسپری دافع زنبور عسل طبیعی با استفاده از اسانس نعناع تهیه کنید. در یک بطری اسپری، دو الی سه قاشق چایخوری صابون مایع را با آب ترکیب کنید و سپس چند قطره روغن نعناع را اضافه کنید. این مخلوط صابونی است، بنابراین می توانید آن را روی اکثر وسایل خانه اسپری کنید. برای استفاده در فضای باز، از صابون بیشتری استفاده کنید تا در زیر باران بماند. آب تبخیر می شود و بوی نعناع را به عنوان یک دافع زنبور طبیعی باقی می گذارد. این محلول را حتی می توان روی گیاهان اسپری کرد و به راحتی زنبورها را دفع کرد.

مخلوط روغن میخک، شمعدانی و علف لیمو برای دفع زنبور

 ترکیبی از اسانس میخک، شمعدانی و علف لیمو با موفقیت زنبورها را دفع می کند. چند قطره از هر روغن را با آب و صابون ظرفشویی در یک بطری اسپری مخلوط کنید و قسمت‌هایی از بیرون خانه را که زنبورها دوست دارند لانه بسازند، بپوشانید: زیر لبه‌ها، سقف ایوان و سایر لبه‌ها و شکاف‌ها. حتی می توانید محلول را روی گیاهان خود اسپری کنید، زیرا این مخلوط برای آنها مضر نیست. از آنجایی که پوشاندن کامل همه مناطق با روغن‌های ضروری غیرعملی است، نقاطی را که در گذشته لانه‌های قدیمی پیدا کرده‌اید، هدف قرار دهید، زیرا زنبورهای کاغذی تمایل دارند در همان مکان‌ها لانه‌های جدیدی بسازند.

شمعدانی برای خلاص شدن از شر زنبور

شمعدانی برای خلاص شدن از شر زنبور
شمعدانی برای خلاص شدن از شر زنبور

این گل‌های رنگارنگ، به‌ویژه گونه‌های قرمز آن، دافع فوق‌العاده زنبورها هستند. شمعدانی ها شما را از شر زنبورها خلاص می کنند و آنها را از شما دور نگه می دارند. اگرچه ممکن است به نظر غیرقابل تصور باشد که یک گل، زنبورها را دفع کند، اما شمعدانی ها چون حاوی گرده کمی هستند و بویی دارند که زنبورها از آن خوششان نمی آید، یک دافع طبیعی برای زنبورها به شمار می روند.

افسنطین برای خلاص شدن از شر زنبور

افسنطین برای خلاص شدن از شر زنبور 
افسنطین برای خلاص شدن از شر زنبور

افسنطین حاوی ماده ای به نام ابسنت است که برای حشرات سمی است. رایحه تند آن زنبورها را از خطر بالقوه آگاه می کند، بنابراین این حشرات معمولاً از کنترل خارج می شوند و خیلی سریع محل را ترک می کنند. در واقع، افسنطین یکی از معدود گیاهانی است که مخصوصا برای جلوگیری از زنبورها و خلاص شدن از شر آن ها شناخته شده است.
آنچه باید بدانید: افسنطین می تواند گیاهان دیگر را در نزدیکی خود از بین ببرد، بنابراین در قرار دادن آنها در نزدیکی دیگر گیاهان احتیاط کنید. این گیاه مقاوم به خشکی است و به نور مستقیم خورشید و خاک با زهکشی خوب نیاز دارد.

گلوله های کنجدی برای دفع زنبور

گلوله های کنجدی برای دفع زنبور
گلوله های کنجدی برای دفع زنبور

برخی بوها را زنبورها دوست ندارند، و یکی از آنها بوی گلوله‌های کنجد است. برای استفاده از این روش، می توانید گلوله های کنجد را در اطراف ملک خود آویزان کنید و کلیه محیط فضای باز را بدون زنبور نگه دارید. به علاوه، می‌توانید گلوله‌های کنجد را نزدیک لانه‌های زنبور قرار دهید و به این ترتیب مانع بازگشت دوباره آن ها شوید.

جاروبرقی برای خلاص شدن از شر زنبور

یکی از بهترین روش ها برای خلاص شدن از شر زنبورها این است که آنها را با جاروبرقی بمکید . این روش آسان و سریع است و خطر نیش زدن شما بسیار کم است. به سادگی سر جاروبرقی را بردارید، آنها را با لوله قدرتمند مکیده و سپس جاروبرقی خود را خاموش کنید. زنبورهای به دام افتاده را می توان نزد زنبوردار محلی برد یا به جنگل آورد. هر کاری می توانید انجام دهید تا این حشرات را به طبیعت بازگردانید.

خیار برای خلاص از شر زنبور

خیار برای خلاص از شر زنبور
خیار برای خلاص از شر زنبور

پوست خیار یک دافع طبیعی و ایده آل برای خلاص شدن از شر زنبورها است. یک خیار تازه را ورقه‌ای برش دهید و پوست‌ها را به صورت یک لایه روی یک بشقاب آلومینیومی بچینید. خیار و آلومینیوم واکنش می دهند و بوی شیمیایی تولید می کنند که زنبورها نمی توانند آن را تحمل کنند.

خلاص شدن از شر زنبور با استفاده از سیر

سیر بوی تند و ناخوشایندی دارد که زنبورها آن را دوست ندارند. بنابراین، می توانید از آن را برای دفع زنبورها استفاده کنید. سیر یک ماده در دسترس است که تقریبا د رهر خانه ای یافت می شود. برای این کار می توانید اقدامات زیر را انجام دهید:

• برای ایجاد یک دافع قوی با سیر، به دو سر سیر و نصف فنجان آب جوشیده نیاز دارید.
• آن را ریز خرد کرده یا له کنید و در آب داغ قرار دهید و کمی بجوشانید.
• یک شب به آن فرصت دهید تا مخلوط تراوش کرده و خنک شود.
• مخلوط را از یک صافی عبور دهید تا تکه های بزرگ سیر را جدا کنید.
• مخلوط را در یک بطری بریزید و روی گیاهان گلدار اسپری کنید تا از شر منابع غذایی زنبورها و در نتیجه خود آن ها خلاص شوید. همچنین می توانید با پوشیدن لباس محافظ، به طور مستقیم به کندو اسپری کنید.

تله زنبور

تله زنبور
تله زنبور

تله زنبورها با فریب دادن حشرات در داخل ظرف با مقداری غذای وسوسه انگیز مانند آب قند و سپس جلوگیری از فرار آنها کار می کنند. می‌توانید با اره کردن قسمت بالایی از یک بطری دو لیتری و برعکس کردن آن در قسمت پایین، یا ایجاد کردن یک سوراخ در قسمت بالای آن، یک تله دستی  را خودتان در حدود پنج دقیقه درست کنید . تله خود را به شاخه های درختی که زنبورها دوست دارند در آنجا جمع شوند آویزان کنید. همچنین می توانید از تله های زنبور تجاری استفاده کنید. می توانید آن ها را از بازار تهیه کنید و از آنها برای جذب زنبورها استفاده کنید. سپس زنبورها را به جنگل یا کوه ببرید و با احتیاط آزاد کنید. اگر امکان این کار را نداشتید می توانید با پاشیدن آب صابون روی زنبورها، آن ها را از بین ببرید.

آب و صابون برای از بین بردن زنبور خطرناک

 می‌توانید لانه‌های زنبور آویزان کوچک را با مخلوطی از دو قاشق غذاخوری صابون ظرفشویی در یک بطری اسپری پر از آب، خالی از زنبور کنید. صابون منافذ تنفسی  زنبورها را می‌بندد و زنبورهای مهاجم را از بین می برد.

حفاظت و احتیاط

حفاظت و احتیاط، لباس ایمنی زنبور
حفاظت و احتیاط، لباس ایمنی زنبور

هنگام استفاده از تمام تکنیک های بالا برای خلاص شدن از شر لانه زنبورها و خود زنبورها، مطمئن شوید که تمام اقدامات حافظتی را رعایت کنید. زنبورها در هنگام دفاع از خود و کندویشان بسیار تهاجمی می شوند و به طور خطرناکی به شما حمله می‌کنند. بنابراین، توصیه می شود قبل از استفاده از هر روشی از لباس محافظ شامل: دستکش، پیراهن آستین بلند، شلوار بلند و توری های مخصوص پوشاندن صورت استفاده کنید.

سخن آخر

درست است که در برخی افراد، نیش زنبور می تواند منجر به یک واکنش آلرژیک شدید به نام آنافیلاکسی شود که می تواند کشنده باشد و بیشتر ما به فکر خلاص شدن از شر زنبورها هستیم اما جالب است بدانید که: زنبورها موجوداتی مفید و ارزشمند در طبیعت هستند. آنها با گرده افشانی گیاهان به حفظ تعادل اکوسیستم کمک می‌کنند و نقش مهمی در تولید غذا دارند. با این حال، گاهی اوقات حضور آن‌ها در اطراف خانه و حیاط شما می‌تواند آزاردهنده باشد. نیش زنبور برای افراد حساس می‌تواند خطرناک باشد و لانه سازی آن‌ها در مکان‌های نامناسب می‌تواند مشکلاتی ایجاد کند. با استفاده از راهکارهای خانگی و طبیعی که در این مقاله برای خلاص شدن از شر زنبورها به شما ارایه دادیم، به راحتی می توانید آن ها را دفع کنید.


سوالات متداول

آیا نیش همه زنبورها خطرناک است؟
نیش زنبور در کل خیلی خطرناک نیست. اما برای افرادی که آلرژی دارند، می تواند خطرناک و حتی کشنده باشد.
آیا نیش زنبور باعث آنافیلاکسی می شود؟
بله. در برخی افراد، نیش زنبور می تواند منجر به یک واکنش آلرژیک شدید به نام آنافیلاکسی شود که می تواند کشنده باشد.
چه زمانی زنبورها تهاجمی عمل می کنند؟
زمانی که احساس خطر کنند، برای دفاع از خود یا کندویشان تهاجمی می شوند.
آیا می توان به صورت طبیعی از شر زنبورها خلاص شویم؟
بله. به روش های طبیعی مانند: استفاده از دارچین، سیر و یا کاشت گیاهان طبیعی همچون: اکالیپوس و نعنا می توانید به روش های کاملا طبیعی از شر زنبورها خلاص شوید.

خرید سم حشرات
مقالات مرتبط

نظرات شما

photo-Ant
عکس مورچه قهوه ای رنگ
photo-Bedbug
عکس حشره ساس تخت خواب
photo-Centipede
عکس هزار پا روی سنگ
photo-Cockroach
سوسک کابینتی، شایعترین است
photo-Flea
همه کک ها خونخوار هستند
photo-Fly
تصویر مگس روی انگشت انسان
photo-Gecko
عکسی از مارمولک قهوه ای
photo-Grassshopper
تصویری از ملخ سبز مزرعه
photo-Lice
عکس شپش در ساقه مو
photo-Mite
عکس کنه - مایت - کنه قرمز
photo-Mosquito
عکس نیش پشه
photo-Mouse
موش ها - ناقلان بیماری هستند
photo-Scorpion
عقرب زرد - سمی ترین عقرب
photo-Snake
مار جعفری - خطرناکترین مار ایران
photo-Spider
عنکبوت بیوه - سمی مهلک دارد
photo-Tarantula
تصویر رتیل قهوه ای خطرناک
photo-Termite
عکس حشره موریانه چوبخوار
photo-Wasp
عکس زنبور زرد وحشی
پخش ویدیو
زنبور های سمی را بشناسید - زنبور گاوی خطرناک
پخش ویدیو
راه های پیشگیری از ورود موریانه های خانه خراب کن
پخش ویدیو
یک رتیل بزرگ، موش را شکار میکند و میخورد
پخش ویدیو
فیلم جالب از عنکبوت های جهنده و پرش کننده
پخش ویدیو
لخته شدن خون انسان توسط زهر سمی مار
پخش ویدیو
ویدیو لحظه نیش زدن سمی ترین عقرب جهان
پخش ویدیو
در تله موش کش چه طعمه هایی قرار دهیم؟
پخش ویدیو
نابودی پشه های خون خوار با چند روش ساده
پخش ویدیو
آیا حشره کنه خطرناک است؟ راه از بین بردن کنه
پخش ویدیو
آیا مارمولک ها تخم میگذارند؟ ویدیو کامل را ببینید
پخش ویدیو
بهترین روش از بین بردن شپش سر و محیط
پخش ویدیو
با ملخ های خطرناک ایران آشنا شوید
پخش ویدیو
چگونه مگس ها باعث انتقال آلودگی میشوند؟
پخش ویدیو
چگونه با روش های خانگی کک را از بین ببریم؟
پخش ویدیو
سوسک ها چگونه به وجود می آیند؟
پخش ویدیو
حشره هزار پا را بشناسید - تفاوت آن با صد پا چیست؟
پخش ویدیو
آموزش درمان جای نیش ساس تخت خوابی
پخش ویدیو
ارزانترین راه برای مقابله با مورچه ها در خانه
سفارش سم از طریق:
تلگرام
واتساپ
تماس