بهترین راهکارهای خانگی برای از بین بردن مگس

از بین بردن مگس ها یکی از دغدغه های همه ما می باشد. زمانی که مگس روی غذا می نشیند، ما فکر میکنیم مثل انسان شروع به خوردن غذا می کند، اما این طور نیست. مگس برای اینکه قسمتی از غذا را بخورد،باید اسید معده خود را روی آن بریزد، تا کمی نرم شود و بتواند آن را بخورد. همانطور که می دانید مگس ها عاشق زباله و مواد غذایی فاسد هستند؛ و همین باعث می شود که داخل معده آن ها پر از باکتری و میکروب باشد. بنابراین اگر دیدید مگس روی غذای شما، بیشتر از چهار،پنج ثانیه نشسته است، آن قسمت از غذا را جدا کنید. چون بعد از مصرف غذا به احتمال زیاد مریض می شوید. پس با ما همراه باشید تابا بهترین راهکارهای خانگی و طبیعی برای از بین بردن مگس ها آشنا شوید.

مگس ها حشراتی بال دار و مزاحم هستند، که بیشتر در مکان های گرم و مرطوب و کثیف زندگی می کنند. در حال حاضر بیش از ۳۵۰۰۰۰ گونه مگس در سراسر جهان وجود دارد. اما در این میان بیشتر، گونه مگس خانگی، مگس آبزی و مگس میوه در اطراف ما یافت می شود. مگس ها عاشق زباله و مواد فاسد هستند و به همین علت حامل انواع باکتری و ویروس هستند.  این حشرات موذی به سرعت رشدکرده و تکثیر می یابند. برای جلوگیری از تکثیر بی شمار مگس ها، باید از بهترین و ایمن ترین روش های ممکن برای دفع آن ها استفاده کنید.

 

شکل ظاهری مگس

شکل مگس
شکل مگس

 

مگس مرده
مگس مرده

 

مگس ها حشراتی بال دار، بدون استخوان، ریه و دندان هستند. بدن آن ها از سه قسمت: سر، تنه و سینه تشکیل شده است. مگس ها سه جفت پای پرزدار و سوپاپ دار دارند که به وسیله آن ها می توانند روی شیشه و سقف اتاق به آسانی راه بروند. مگس ها یک جفت چشم قرمز مرکب دارند که با آن ها می توانند همه چیز را در دور و اطراف خود ببینند. تمام بدن آن ها پرزدار است و به کمک پاهای خود کل بدنشان را تمیز می کنند.

چرخه زندگی مگس

چرخه زندگی مگس
چرخه زندگی مگس

مگس بالغ در حالت معمول حدود دو هفته و نیم عمر می کند. اما در دماهای پایین تر امکان دارد تا سه ماه نیز زنده بماند. مگس ماده معمولاً از مگس نر بزرگ تر است. هر مگس ماده در طول عمر کوتاه خود تنها یک بار جفت گیری می کند، اما چندین بار تخم گذاری می کند و حدود ۳۵۰ تا ۹۰۰ تخم می گذارد. این تعداد گاهی اوقات ممکن است به ۲۰۰۰ عدد نیز برسد. چرخه زندگی مگس به صورت زیر می باشد.

 1. تخم
 2. لارو
 3. شفیره
 4. مگس بالغ

زیستگاه مگس

زیستگاه مگس
زیستگاه مگس

مگس ها عاشق زباله، مواد فاسد، مدفوع، فرآورده های گوشتی و پسماند مواد غذایی هستند. مگس ها حس بویایی و بینایی بسیار قوی دارند. آن ها جذب بوی مواد غذایی و زباله ها و همچنین نور زیاد می شوند. مگس ها بیشتر در میان زباله ها، مدفوع حیوانات، کودهای کشاورزی، انواع کپک، ضایعات چوبی و مواد پوسیده و فاسد زندگی می کنند و تخم های خود را نیز در همین مکان ها می گذارند.

راهکارهای خانگی برای از بین بردن مگس خانگی

مگس ها به سرعت تکثیر می یابند و تعدادشان بسیار زیاد می شود به طوری که آرامش و آسایش انسان را مختل می کنند. نوزاد مگس تنها پس از ۲۴ ساعت از تخم بیرون آمده و خیلی سریع رشد می کند. به طوری که در عرض ۶ روز به یک مگس بالغ تبدیل می شود. مگس ها چون همیشه در میان زباله و آشغال هستند، حامل انواع باکتری، ویروس، میکروب و در نتیجه انواع بیماری های مختلف هستند. بنابراین هم باید از ورود مگس و هم از تکثیر آن جلوگیری کنید. در صورت ورود مگس ها به محل زندگی خود در اولین فرصت ممکن دست به کار شوید و مگس ها را از بین ببرید. بهترین و مؤثرترین راهکارهای خانگی و طبیعی برای نابود کردن مگس ها در زیر آمده است:

از بین بردن مگس با تمیز نگه داشتن خانه

دفع مگس با تمیز کردن خانه
تمیز نگه داشتن خانه

مگس ها به شدت به خرده ریزها و پسماندهای غذایی جذب می شوند. پس قبل از هر چیز سعی کنید خانه خود را همیشه تمیز نگه دارید:

 • هر روز جارو برقی بکشید و تمام گوشه کنارها را تمیز کنید.
 • بعد از هر وعده غذایی فوراً ظرف ها را بشویید و زیر و روی پیشخوان کابینت و اپن را تمیز کنید.
 • اگر حیوان خانگی یا پرنده دارید، زود به زود قفس و ظرف غذای آن ها را تمیز کنید. چون مگس ها علاقه زیادی به مدفوع و پسماند غذایی حیوانات و پرندگان دارند.
 • همه مواد غذایی موجود در آشپزخانه مخصوصاً: چربی ها، شیرینی ها و میوه ها را در ظرف های در بسته و تمیز و حتی الامکان در یخچال نگه داری کنید.
 • سطل زباله را هر روز خالی کنید؛ و آن را با آب و شوینده مناسب بشویید و کیسه های زباله را گره بزنید و از خانه بیرون ببرید.
 • کیسه های زباله را در جایی دور از خانه قرار دهید تا مگس ها را از خود دور نگه دارید.

دفع مگس با انسداد راه های ورودی

انسداد راه های ورودی مگس
انسداد راه های ورودی مگس

اگرچه مگس ها بیشتر جذب کثیفی ها می شوند، ولی بیشتر اوقات هم به علت های زیر جذب خانه و زندگی شما می شوند:

 • مگس ها به شدت به نور علاقه مندند و جذب آن می شوند. پس اگر با هجوم مگس ها روبرو شدید اول از همه نور خانه را کم کنید تا از شما دور شوند.
 • مگس ها از گرما و سرمای زیاد بیزارند. دمای مطلوب آن ها ۲۸ درجه سانتی گراد می باشد. به همین علت آن ها در تابستان و در پاییز که دمای هوای بیرون سردتر و گرم تر از دمای مور نیاز آن هاست از هر راهی برای ورود به خانه شما استفاده می کنند تا به دمای مطلوب خود برسند.

پس برای جلوگیری از ورود مگس ها قبل از هر کاری ، سعی کنید چراغ های اضافی خانه را خاموش کنید، درها و پنجره ها را ببندید و تمام درزها و شکاف ها را بگیرید تا مگس ها نتوانند وارد خانه شما شوند.اگر به هر علتی مجبور شدید در یا پنجره ای را باز بگذارید، از تورهای مخصوص در و پنجره استفاده کنید و با این روش راه ورودی مگس ها را مسدود کنید.

از بین بردن مگس با قطع منبع تغذیه 

مگس ها چون دندان ندارند، بیشتر جذب مایعات می شوند و با خرطوم خود آن را می مکند. برای خوردن جامدات هم یا بزاق خود را روی آن می ریزند و نرم می کنند، یا روی آن استفراغ می کنند تا قابل خوردن شود. چون مگس ها با انواع آلودگی  و کثیفی در تماس هستند،  پاهایشان آلوده می شود و با خوردن زباله باعث انتقال انواع بیماری ها همچون: سل، اسهال خونی، حصبه، عفونت چشمی، مسمومیت غذایی و آلرژی می شوند. پس برای اینکه از انواع آلودگی و بیماری دور شده و از شر مگس ها خلاص شوید باید منبع تغذیه آن ها را قطع کنید. برای این کار حتماً باید:

 • مواد غذایی به خصوص شیرینی جات، چربی ها، میوه ها و فرآورده های گوشتی را در ظرف های دربسته و در صورت امکان در یخچال نگه داری کنید.
 • بعد از هر بار سرو غذا، پسماند غذا و خرده ریزهای روی میز و کف زمین را جمع کنید. نوشیدنی های ریخته شده را تمیز کرده و دستمال بکشید.
 • از تجمع زباله و انباشته شدن ظرف های کثیف در پیشخوان و محیط آشپزخانه خودداری کنید.

روغن کاج برای نابودی مگس

از بین بردن مگس با روغن کاج
روغن کاج

مگس ها چون حس بویایی قوی دارند، خیلی زود به بوها واکنش نشان می دهند. شما می توانید از این مورد به نفع خود استفاده کنید و با انتشار برخی بوها، مگس ها را از خانه و محل زندگی خود دفع کنید. مگس ها از رایحه کاج به شدت بیزارند. برای این کار شما می توانید:

روغن کاج و آب را به نسبت یک به یک مخلوط کنید و در یک بطری پلاستیکی تمیز بریزید.سپس روی تمام سطوح خانه مانند: میز ناهارخوری، صندلی ها، پیشخوان کابینت و اپن و…. اسپری کرده و با یک دستمال پاکیزه، تمیز کنید. به این صورت تمام مگس ها از خانه شما دفع می شوند.

میخک و سیب برای دفع مگس

دفع مگس با سیب و میخک
سیب و میخک برای دفع مگس

یک سیب را از وسط نصف کنید و ده تا دوازده عدد میخک را در آن فرو کنید و در قسمت هایی از خانه که مگس ها جمع شده اند، قرار دهید. به این صورت مگس ها از آن محل فراری می شوند و شما از شر آن ها خلاص می شوید.

ریحان برای از بین بردن مگس

از بین بردن مگس با ریحان
ریحان

برای این کار می توانید ریحان را در چندین گلدان مجزا بکارید و در تراس، جلو پنجره ها و نزدیک در ورودی بگذارید تا از ورود مگس ها به خانه خود جلوگیری کنید. اگر خانه شما حیاط دار است، می توانید در حیاط خانه ریحان بکارید که کلاً مگس ها به خانه شما نزدیک نشوند.

روغن های طبیعی برای خلاص شدن از شر مگس

فراری دادن مگس با روغن طبیعی
روغن طبیعی

یک روش بسیار مؤثر و کارآمد برای دفع مگس ها استفاده از روغن های طبیعی مثل: اکالیپتوس، اسطوخودوس، نعناع فلفلی و علف لیمو می باشد. هر یک از این روغن ها را می توانید به مقدار چندین قطره با یک لیوان آب یا الکل مخلوط کنید و محلول به دست آمده را در یک بطری اسپری تمیز بریزید. محلول را در تمام قسمت های خانه، مخصوصاً جاهایی که مگس هست، اسپری کنید. با این کار هم رایحه ای خوشبو در منزل شما پخش می شود و هم مگس ها از بین می روند.

پوست پرتقال برای دفع مگس

دفع مگس با پوست پرتقال
دفع مگس با پوست پرتقال

در این روش شما می توانید مقداری پوست پرتقال را در چند تکه پارچه تمیز بگذارید و در چندین قسمت از آشپزخانه آویزان کنید. مگس ها از بوی پرتقال بیزارند و سریعاً محل را ترک می کنند و دفع می شوند.

زنجبیل برای خلاص شدن از شر مگس

یک قاشق غذاخوری پودر زنجبیل خشک را در یک لیوان آب مخلوط کنید. مخلوط به دست آمده را در یک بطری اسپری تمیز بریزید و در محل هایی که مگس ها حضور دارند، بپاشید. خودتان مشاهده خواهید کرد که به چه سرعتی مگس ها از آن جا دفع می شوند.

نمک و فلفل برای از بین بردن مگس

یک قاشق غذاخوری فلفل و یک قاشق غذاخوری نمک را در یک لیوان آب جوش حل کنید. محلول حاصل را بعد از خنک شدن در یک بطری پلاستیکی تمیز بریزید و روی مگس ها اسپری کنید. این محلول به سرعت مگس ها را نابود می کند.

نمک و زردچوبه برای دفع مگس

از بین بردن مگس با نمک و زردچوبه
نمک و زردچوبه

مقداری نمک و زردچوبه را با هم مخلوط کنید و روی پیشخوان کابینت بریزید. به این صورت هیچ مگسی به آشپزخانه شما وارد نمی شوند.

تله سرکه و صابون ظرف شویی برای از بین بردن مگس 

کشتن مگس با تله سرکه و صابون لباسشویی
کشتن مگس با تله سرکه و صابون لباسشویی

در این روش شما می توانید کاسه ای نسبتاً بزرگ را تا نصف پر از سرکه کنید و یک قاشق غذاخوری شکر به آن اضافه کنید. سپس مقداری صابون لباسشویی در آن بریزید و کاسه را به صورت رو باز در محیط خانه قرار دهید. مگس ها جذب سرکه و شکر شده به کاسه نزدیک می شوند. سپس در محلول سرکه و صابون غرق شده و به خاطر وجود صابون خفه شده، می میرند.

تله پرواز برای از بین بردن مگس 

وجود مگس ها فقط در داخل خانه نیست که آزاردهنده است، بلکه وجود آن ها در بیرون از خانه مثل: خانه باغ، حیاط خانه، تالارهای بزرگ، رستوران ها و حتی در پیک نیک ها نیز می تواند آزاردهنده باشد.قبل از هر چیز سعی کنید منابع تغذیه آن ها را پیدا کنید و از بین ببرید. منابع تغذیه مگس ها بیشتر آشغال ها، فضولات حیوانی، میوه های پوسیده، پسماند مواد غذایی و مواد فاسد هستند. پس قبل از اینکه تعداد زیادی از آن ها به محل جذب شوند، دست به کار شوید و کل محیط را از موارد گفته شده تمیز کنید.

تله پرواز یک روش بسیار مؤثر برای نابود کردن مگس ها در محیط های باز می باشد. روش کار به این صورت است که چند جعبه نسبتاً بزرگ پلاستیکی تهیه کنید. برای این کار می توانید از بطری های بزرگ مایع ظرف شویی و دستشویی استفاده کنید. به این صورت که قسمت بالایی بطری ها را برش بزنید و داخل آن یک لیوان سرکه و مقداری مواد فاسد به همراه مقداری صابون لباسشویی بریزید و در چندین قسمت از ملک خود، آویزان کنید.مگس های محیط جذب سرکه و مواد فاسد، شده، به بطری ها نزدیک می شوند و در سرکه و صابون گیر کرده و از بین می روند.

کاشت گیاهان معطر برای دفع مگس

دفع مگس با کاشت گیاهان معطر
دفع مگس با کاشت گیاهان معطر

برای دفع مگس ها در محیط های باز، می توانید انواع گیاهان معطر مانند: ریحان، نعناع، علف لیمو و اسطوخودوس را در باغچه یا در گلدان های بزرگ بکارید. مگس ها از رایحه این گیاهان بیزارند و با وجود این گل ها در ملک شما، به آن جا نزدیک نمی شوند. اگر هم در محیط باشند، از آن جا فراری می شوند.

دفع مگس در رستوران و تالار

در محیط های بزرگ و سربسته مانند: رستوران ها و تالارها، هجوم مگس ها می تواند یک معضل بزرگ باشد. راهکارهای مناسب و مؤثر برای از بین بردن مگس در محیط رستورانی بدین صورت است:

تمیز کردن محیط

بعد از هر بار سرو غذا، باید روی میز و زیر آن را حتماً تمیز کنید، خرده ریزهای غذا و نوشیدنی های ریخته شده روی زمین را حتماً باید جمع کنید. پیشخوان ها و سطح زمین را هر روز بعد از اتمام ساعات کاری تمیز کنید و در صورت امکان کف آن جا را بشویید.

تمیز کردن آشپزخانه

دقت داشته باشید آشپزخانه رستوران و تالار از اهمیت زیادی برخوردار است. برای دفع مگس و هر نوع آفت دیگر از محیط آشپزخانه، سعی کنید از تجمع زباله و انباشته شدن ظرف های کثیف در محیط، خودداری کنید و از پوشیدن پیش بند، کلاه و لباس کثیف و روغنی در محیط کار خود امنتاع کنید.

گل های معطر

دور کردن مگس ها با گل های معطر
دور کردن مگس ها با گل های معطر

برای دفع مگس ها از محیط می توانید گلدان هایی از گل های معطر همچون: ریحان، نعناع، اسطوخودوس، زنجبیل و آویشن را در محیط مورد نظر قرار دهید. این گیاهان هم عطر و بوی خوبی در محیط دارند و هم باعث دفع صد در صدی مگس ها می شوند.

اسانس طبیعی

استفاده از اسانس گیاهان طبیعی و معطر مانند: لاوندر، زنیان، ریحان، نعناع و…یک راه حل مناسب برای دفع مگس ها می باشد. به این صورت که چند قطره از اسانس را همراه با یک لیوان آب در یک بطری پلاستیکی تمیز بریزید و هر روز در کل محیط اسپری کنید. به این وسیله هم بوی خوش در محیط می پیچد و هم مگس ها دفع می شوند.

شمع حشره کش طبیعی

شمع حشره کش طبیعی
شمع حشره کش طبیعی

شمع های حشره کش طبیعی که با استفاده از موادی مانند روغن های اسانسی و عصاره های گیاهی تهیه شده اند، می توانند به عنوان یک راه حل سریع برای دفع مگس ها در محیط های رستورانی باشند.

 

دفع مگس در مرغداری و گاوداری

دفع مگس گاوداری و مرغداری
دفع مگس گاوداری و مرغداری

صاحبان مرغداری و گاوداری و کارکنان آن ها هر روز شاهد هجوم بسیار زیاد مگس ها به محیط کارشان هستند. به علت وجود منابع تغذیه مورد علاقه مگس ها ، این مکان ها، گزینه خوبی برای جذب مگس  می باشند . وجود مگس ها در چنین مکان هایی یک معضل بزرگ به شمار می رود. برای از بین بردن مگس در مرغداری و گاوداری می توانید روش های زیر را به کار گیرید

حفظ بهداشت محیط: حفظ بهداشت و تمیزی محیط مرغداری و گاوداری به طور منظم و دقیق از جمله: تخلیه منظم کود، تخلیه زباله ها و شستشوی منظم تجهیزات، می تواند به کاهش جمعیت مگس ها کمک کند.

کاهش رطوبت محیط: کلید اصلی کنترل مگس در مرغداری و گاوداری کنترل رطوبت و خشک نگه داشتن بستر محیط است.

استفاده از تهویه مناسب:اطمینان از وجود تهویه مناسب در محیط مرغداری و گاوداری می تواند از انباشت گرما و رطوبت که مگس ها را جذب می کند، جلوگیری کند.

تهویه مناسب در مرغداری و گاوداری
تهویه مناسب در مرغداری و گاوداری

استفاده از شبکه توری حفاظتی: با نصب شبکه های توری مناسب برای درهای ورودی و پنجره های مرغداری و گاوداری، تا حد زیادی می توان از محیط در مقابل هجوم مگس ها محافظت کرد.

دفع مگس با تور حفاظتی
دفع مگس با تور حفاظتی

 

استفاده از گیاهان با بوی تند: با قرار دادن گیاهانی مانند نعناع، لیموترش، زنیان و آویشن در گاوداری و مرغداری، می توانید تا حد زیادی از ورود مگس ها جلوگیری کنید. چون این گیاهان معمولا بوی تندی دارند و باعث دفع مگس ها می شوند.

 دفع مگس در پیک نیک

دفع مگس در پیک نیک
دفع مگس در پیک نیک

پیدا شدن مگس ها در پیک نیک، می تواند بسیار آزاردهنده و ناخوشایند باشد. برای دفع مگس ها در چنین شرایطی می توانید این کارها را انجام دهید:

حفظ بهداشت : باحفظ نظم و تمیزی در محیط پیک نیک و جلوگیری از تراکم زباله و مواد غذایی باقیمانده به خصوص فرآورده های گوشتی و میوه ها می توانید از جذب مگس ها جلوگیری کنید.

گیاهان طبیعی: گیاهانی همانند نعناع، لیموترش،سیر، زنجبیل و آویشن بوی تندی دارند و با قرار دادن آن ها در نزدیکی محل پیک نیک می توانید مگس ها را از خود دور نگه دارید.

پوست مرکبات: با قرار دادن پوست مرکباتی همچون پرتقال و لیموترش در اطراف محل پیک نیک می توانید مگس ها را دفع کنید.

سخن آخر…

مگس ها حشراتی موذی و مزاحم هستند که باعث اذیت و آزار می شوند و بیماری های زیادی را منتقل می کنند. آن ها با گذاشتن تخم و مدفوع خود روی مواد غذایی، آن ها را آلوده کرده و باعث کثیفی و مسمومیت های غذایی می شوند. در نتیجه باید هر چه سریع تر اقدامات لازم برای از بین بردن آن ها را انجام دهیم. با استفاده از بهترین روش های خانگی و طبیعی که برای از بین بردن مگس ها به شما معرفی کردیم، به راحتی می توانید از شر آن ها خلاص شوید.


سؤالات متداول

آیا مگس ها با سرکه از بین می روند؟

خیر. مگس ها از سرکه خوششان می آید و جذب آن می شوند.

آیا مگس ها باعث انتقال بیماری می شوند؟

بله. چون مگس ها در محیط های آلوده زندگی می کنند، پاها و دهانشان همیشه آلوده است. در نتیجه باعث انتقال انواع بیماری می شوند.

آیا مگس ها محیط را کثیف می کنند؟

بله. مگس ها به محض نشستن روی هر مکان یا هر ماده غذایی، تخم، مدفوع یا بزاق دهانشان را جا می گذارند.

منبع تغذیه مگس ها کدام اند؟

منبع تغذیه مگس ها زباله ها، پسماند مواد غذایی، مواد پوسیده و فاسد و مدفوع حیوانات و انسان ها می باشد.

مگس ها از چه چیزهای بیزارند؟

مگس ها بیشتر از رایحه گیاهانی معطر چون: اسطوخودوس، ریحان، اکالیپتوس، علف لیمو و…. بیزارند.

آیا می توان مگس ها را نابود کرد؟

بله. بهترین و مؤثرترین روش های ایمن و بی خطر برای نابودی مگس ها را در بالا به شما معرفی کرده ایم  .

خرید سم حشرات
مقالات مرتبط

نظرات شما

سفارش سم از طریق:
تلگرام
واتساپ
تماس