راهکارهای خانگی برای ازبین بردن پشه

پشه‌ها ناقل بیماری‌های کشنده مانند مالاریا، ویروس نیل غربی، تب دنگی، چیکونگونیا و زیکا هستند. سالانه میلیون‌ها نفر در اثر بیماری‌های منتقله از پشه جان خود را از دست می‌دهند. به همین علت از بین بردن پشه ها به یک معضل جهانی تبدیل شده است.
نیش پشه ها باعث خارش و سوزش شدید می شود. پشه حشره‌ای ریز و موذی از راسته دوبالان است که در آب‌های راکد یا کم‌جریان تخم‌گذاری و رشد می‌کند. در صورت عدم کنترل به موقع جمعیت آن ها، پشه ها به سرعت تکثیر می یابند و همه جا را فرا می گیرند. پس با ما همراه باشید تا شما را با بهترین راهکارهای خانگی برای از بین بردن پشه ها آشنا کنیم.

شکل پشه

شکل پشه
شکل پشه

پشه‌ها دارای بدنی کشیده با سه بخش سر، سینه و شکم هستند. سر آنها دارای یک جفت شاخک، یک جفت چشم مرکب و سه جفت پای بلند است. رنگ پشه‌ها معمولاً قهوه‌ای یا خاکستری است، اما برخی از گونه‌ها ممکن است سیاه، سفید یا رنگارنگ باشند. طول پشه‌ها بین 3 تا 10 میلی‌متر متغیر است. پشه ها در آب‌های راکد یا کم‌جریان تخم‌گذاری و رشد می‌کند و برای تولید مثل به آب وابسته هستند.

چرخه زندگی پشه

چرخه زندگی پشه
چرخه زندگی پشه

پشه‌ها دارای دگردیسی کامل هستند و مراحل تخم، لارو، شفیره و حشره کامل را طی می‌کنند. پشه‌ها تخم‌های خود را در آب راکد یا کم‌جریان می‌گذارند. تخم‌ها در عرض چند روز تا چند هفته بسته به گونه و شرایط محیطی رشد می‌کنند. لاروها که به کرم خزنده معروف هستند، در آب زندگی می‌کنند و از جلبک‌ها و مواد آلی تغذیه می‌کنند.
لاروها بسته به گونه، 4 تا 14 روز طول می‌کشد تا به مرحله شفیره تبدیل شوند.شفیره‌ها بی‌حرکت هستند و در آب زندگی می‌کنند. مرحله شفیره حدود 2 تا 3 روز طول می‌کشد تا پشه بالغ از آن خارج شود. پشه‌های بالغ به دنبال جفت و خون می‌گردند. ماده‌ها پس از خونخواری تخم می‌گذارند و نرها پس از جفت‌گیری می‌میرند.

طول عمر پشه

طول عمر پشه‌ها به طور قابل توجهی بین گونه‌ها و شرایط محیطی متفاوت است. به طور کلی، طول عمر یک پشه بالغ ماده بین 2 تا 3 هفته است. برخی از گونه‌های پشه‌ مانند پشه مالاریا می‌توانند تا چند ماه در شرایط ایده‌آل زنده بمانند. در مقابل، برخی پشه ها هستند که به پشه‌های یک روزه معروف هستند و فقط چند ساعت یا حداکثر 1 روز عمر می‌کنند. پشه‌های ماده به طور کلی عمر طولانی‌تری نسبت به نرها دارند. دسترسی به غذا، آب و پناهگاه می‌تواند به طور قابل توجهی بر طول عمر پشه‌ها تأثیر بگذارد. پشه‌ها در دمای گرمتر و رطوبت بالاتر فعال‌تر هستند و متابولیسم آنها افزایش می‌یابد، که منجر به کوتاه شدن عمر آنها می‌شود.

تغذیه پشه

تغذیه پشه
تغذیه پشه

فقط جنس ماده پشه‌ها خونخوار هستند و از خون پستانداران، پرندگان، خزندگان و دوزیستان برای تغذیه استفاده می‌کنند. نرها خونخوار نیستند و از شهد گیاهان تغذیه می‌کنند.

دشمنان طبیعی پشه

پرندگان یکی از دشمنان طبیعی پشه
پرندگان یکی از دشمنان طبیعی پشه

پشه‌ها منبع غذایی برای بسیاری از حیوانات مانند پرندگان، خفاش‌ها، ماهی‌ها و دوزیستان هستند. پس برای از بین بردن پشه ها می توانید از حضور این حیوانات در حیاط و باغ خود بهره بگیرید.

اقدامات اولیه برای جلوگیری از افزایش جمعیت پشه

آب‌های راکد را از بین ببرید
آب‌های راکد را از بین ببرید

پشه ها برای تولید مثل فقط به چند قطره آب نیاز دارند. اگر مشکل دائمی با پشه دارید، به دنبال مناطقی با آب راکد در خانه باشید. گیاهان، گلدان‌های گل، حمام و دستشویی خود را از نظر آب راکد که ممکن است نسل بعدی پشه‌ها را در خود جای داده باشند، بررسی کنید. برای مناطقی که آب لازم است، مانند گلدان گل یا ظرف حیوانات خانگی ، آب آن ها را روزانه به طور کامل عوض کنید. اجازه ندهید پشه ها رشد کنند.برای این منظور می توانید اقدامات زیر را انجام دهید:

آب‌های راکد را از بین ببرید: پشه‌ها در آب راکد تخم‌گذاری می‌کنند. از بین بردن ظروف کهنه، لاستیک‌ها، حفره ها و هر چیزی که ممکن است، آب راکد در آن جمع شود، به کاهش جمعیت پشه‌ها کمک می‌کند.
گلدان‌ها را به طور مرتب زهکشی کنید: از تجمع آب در زیر گلدان‌ها جلوگیری کنید.
ازحفاظ‌های توری استفاده کنید: درها و پنجره‌ها را با توری‌های ضد پشه بپوشانید تا از ورود پشه‌ها به داخل خانه جلوگیری کنید.
نورپردازی خود را تنظیم کنید: پشه‌ها به سمت نور جذب می‌شوند. از لامپ‌های کم‌مصرف یا لامپ‌های LED با رنگ‌های گرمتر استفاده کنید که کمتر پشه‌ها را جذب می‌کنند.

پیشگیری از ورود پشه

جمع کردن اشغال برای جلوگیر ی از ورود پشه
جمع کردن اشغال برای جلوگیر ی از ورود پشه

به عنوان یک راه حل پیشگیرانه ، در وهله اول جلوگیری از ورود پشه مهم است. با تمیز کردن خانه به صورت مرتب، جمع کردن آشغال ها، جلوگیری از جمع شدن آب های راکد و قطع منابع تغذیه می توانید تا حد زیادی پشه ها را از خود دور کنید. اینها باید اولین قدم شما برای کنترل جمعیت پشه در خانه و حیاط شما باشد.

کافور برای دفع پشه

کافور برای دفع پشه
کافور برای دفع پشه

کافور یکی از بهترین دافع پشه های طبیعی است. بنابراین می توانید از آن برای بیرون راندن پشه ها استفاده کنید. یک قرص کافور را در یک کاسه کوچک آب بریزید و آن را در اتاق قرار دهید. پشه ها به دلیل بوی کافور از اتاق خارج می شوند. کافور را هر 2 تا 3 روز یکبار تعویض کنید تا پشه ها را از خود دورکنید. همچنین می توانید چند قرص کافور را خرد کرده و با هر روغنی مخلوط کنید. سپس آن را بسوزانید تا پشه ها را از خود دور نگه دارید. کافور علاوه بر دفع پشه، بوی بسیار خوبی هم دارد و خانه شما را معطر می کند.

خاموش کردن چراغ ها برای دفع پشه

چراغ‌های ایوان و چراغ‌های درب، پشه‌ها را جذب می‌کنند و وقتی در باز می‌شود، می‌توانند به سرعت وارد خانه شوند. با خاموش یا کم نور نگه داشتن چراغ ها یا جایگزینی نورهای سفید با نورهای زرد از جذب آنها خودداری کنید.

سیترونلا برای از بین بردن پشه

سیترونلا برای از بین بردن پشه
سیترونلا برای از بین بردن پشه

روغن سیترونلا یک دافع پشه طبیعی است و آنها را از خانه شما بیرون می کند و یا از بین می برد. به دنبال شمع های سیترونلا باشید یا از اسانس سیترونلا در بخارساز یا پخش کننده روغن خود استفاده کنید. بسیاری از روغن‌های ضروری، پشه‌ها را دفع می‌کنند و شمع‌هایی که حاوی این رایحه‌ها هستند، راهی کارآمد برای دور نگه داشتن پشه‌ها از خانه شما هستند. پیدا کردن شمع در فروشگاه ها یا ساختن شمع های دست ساز با استفاده از اسانس های موجود برای شما آسان است. رایحه های مختلف شمع را امتحان کنید تا پشه ها را از خانه خود دور نگه دارید.

ریحان مقدس برای دفع پشه

ریحان مقدس برای دفع پشه
ریحان مقدس برای دفع پشه

ریحان مقدس یا تولسی یک پشه کش و دافع مفید است. ریحان مقدس بوی تندی دارد که پشه‌ها از آن متنفر هستند. می‌توانید گیاه ریحان را در گلدان یا باغچه خود بکارید یا از روغن ریحان در اسپری استفاده کنید تا به آسانی پشه ها را از بین ببرید. همچنین می توانید روغن ریحان را به عنوان یک دافع پشه به پوست بدن خود بمالید.

نعناع برای از بین بردن پشه

نعناع برای برای از بین بردن پشه
نعناع برای برای از بین بردن پشه

گیاهان نعناع بوی آرامش بخشی دارند که پشه ها آن را دوست ندارند. می توانید با کاشت نعناع به نفع خود استفاده کنید یا از اسانس نعنا فلفلی در دستگاه بخارساز استفاده کنید تا اتاق را پر از عطر کنید و بدین وسیله پشه ها را از بین ببرید. همچنین می توانید روغن نعناع را به عنوان دافع پشه به بدن خود بمالید.

سیر برای از بین بردن پشه

سیر برای از بین بردن پشه
سیر برای از بین بردن پشه

سیر یک حشره کش طبیعی و دافع پشه است. بوی تند سیر از نیش زدن پشه ها نیز جلوگیری می کند و آنها را از خانه شما بیرون می کند. از سیر در غذاهای خود استفاده کنید و از مزایای مضاعف بهره مند شوید. بوی سیر هنگام آشپزی، پشه ها را از خانه شما بیرون می کند و خوردن سیر از نیش زدن پشه ها جلوگیری می کند.

تله پشه

تله پشه
تله پشه

یک تله پشه بسیار ساده می تواند مشکل پشه داخل خانه شما را به سرعت حل کند. پشه ها جذب آب می شوند. چون برای پرورش نسل بعدی به آب نیاز دارند. در حالی که به طور معمول باید از شر تمام آب های راکدی که ممکن است پشه ها را جذب کنند خلاص شوید، می توانید از آب برای به دام انداختن آنها نیز استفاده کنید.
برای ساختن تله پشه، یک لیوان آب را با پنج یا شش قطره صابون ظرفشویی مخلوط کنید و آن را در چند کاسه کوچک بریزید. هرکاسه آب صابون را در مکانی مجزا در هر اتاق قرار دهید. آب آنها را جذب می کند و صابون آنها را به دام می اندازد، آنها را غرق می کند و از رشد نسل بعدی آن ها جلوگیری می کند.

تله نوری برای از بین بردن پشه

تله نوری برای از بین بردن پشه
تله نوری برای از بین بردن پشه

برخی از تله‌های نوری پشه‌ها را به سمت خود جذب می‌کنند و می‌کشند. می توانید از این تله ها در گوشه و کنار حیاط، باغ، بالکن، تراس و پاسیو خود نصب کنید و به این وسیله پشه ها را به دام انداخته و از بین ببرید و از ورود آن ها به داخل خانه خود جلوگیری کنید.

خودداری از برخی عطرها برای دفع پشه

بسیاری از عطرها پشه ها را به سمت شما جذب می کنند. اگر به نظر می رسد که پشه ها شما را زنده زنده می خورند، ممکن است به خاطر عطر شما باشد. برای چند روز از پوشیدن لباسی که به آن عطر خاصی زده اید، خودداری کنید تا ببینید مفید است یا خیر. اگر مایل به زدن عطر هستید، ترکیبی از روغن‌های ضروری را امتحان کنید که حاوی گیاهان طبیعی باشدکه پشه‌ها از آن متنفرند، مانند اسطوخودوس.

استفاده از پشه بند

استفاده از پشه بند
استفاده از پشه بند

پشه بند یک راه حل قدیمی اما کاربردی برای مشکل پشه است. از پشه بند برای احاطه کردن تخت خود استفاده کنید و پشه ها را دور نگه دارید. فراموش نکنید که تخت کودک خود را نیز با پشه بند بپوشانید. توری راه حل خوبی در مناطقی است که جمعیت پشه زیاد است. تورها را از سقف یا سایبان تخت آویزان کنید و دور تخت را احاطه کنید. توری را بالا بیاورید تا به رختخواب بروید، سپس آن را با یک مانع محکم کنید. به طوری که هیچ درز و شکافی برای ورود پشه ها باقی نماند. همچنین از لباس‌های رنگ روشن استفاده کنید. چون پشه‌ها به سمت لباس‌های تیره جذب می‌شوند. و همچنین در زمان طلوع و غروب آفتاب احتیاط کنید. چون پشه‌ها در این زمان‌ها فعال‌تر هستند.

روغن چریش برای دفع پشه

روغن چریش برای دفع پشه
روغن چریش برای دفع پشه

روغن چریش یک حشره کش و دافع طبیعی است. در شکل غلیظ آن، می تواند باعث تحریک پوست در برخی افراد شود، بنابراین همیشه از آن به صورت رقیق شده با روغن نارگیل، روغن زیتون یا یک روغن حامل دیگر استفاده کنید. روغن چریش بوی قوی دارد که برخی افراد آن را ناخوشایند می‌دانند، به طوری که می‌توانید از روغن‌های ضروری دیگر در ترکیب آن برای عطر بهتر استفاده کنید.
برای این کار می توانید، بیست میلی لیتر روغن نارگیل را با بیست قطره روغن چریش و پنج الی ده قطره اسطوخودوس یا هر رایحه دلپذیر دیگر مخلوط کنید و در یک بطری سی میلی لیتری بریزید و هر 8 الی 12 ساعت درکل خانه و مخصوصا مناطق نشیمن اسپری کنید و به آسانی پشه ها را دفع کنید.

روغن درخت چای برای از بین بردن پشه

روغن درخت چای برای از بین بردن پشه
روغن درخت چای برای از بین بردن پشه

روغن درخت چای یک روغن بسیار متنوع است که فواید زیادی برای پوست شما دارد. روغن درخت چای یک ماده ضد قارچ و ضد باکتری قوی است. این روغن همچنین پشه ها را دفع می کند. می توانید چند قطره روغن درخت چای را داخل دستگاه بخور بریزید تا پشه ها را از بین ببرید. یا چند قطره از آن را روی پوست خود به عنوان دافع پشه استفاده کنید.

اسطوخودوس برای از بین بردن پشه

اسطوخودوس برای از بین بردن پشه
اسطوخودوس برای از بین بردن پشه

برخلاف بسیاری از مواد دافع پشه، اسطوخودوس بوی شیرینی دارد که آن را به انتخابی عالی برای استفاده منظم برای از بین بردن پشه ها تبدیل می کند. گزارش شده است که اسطوخودوس پشه ها را آزار می دهد و از نیش زدن آنها نیز جلوگیری می کند.
از روغن اسطوخودوس به عنوان خوشبو کننده اتاق و  برای دور نگه داشتن پشه ها استفاده کنید یا آن را روی پوست خود بمالید تا یک دافع پشه دلپذیر داشته باشید. یک یا دو قطره اسانس اسطوخودوس را با مرطوب کننده معمولی یا لوسیون بدن خود مخلوط کنید و طبق معمول از آن ها استفاده کنید و به این صورت پشه ها را از خود دور نگه دارید. اسطوخودوس علاوه بر دور کردن پشه‌ها، بوی آرامش‌بخشی نیز دارد. می‌توانید اسطوخودوس را به صورت خشک شده در کیسه‌ها قرار دهید یا از روغن اسطوخودوس در اسپری استفاده کنید و به این وسیله پشه ها را دفع کنید.

استفاده از فن برای دور کردن پشه

در حین استفاده ازپاسیو، یک پنکه نه تنها هوای خنکی را برای شما و مهمانانتان فراهم می کند، بلکه پشه ها را نیز دور نگه می دارد. حشرات در پرواز در هوای با سرعت در حال حرکت، مشکل دارند و باید مکان خود را تغییر دهند. در حالی که این راه حل موقتی است، می تواند به شما امکان دهد بیشتر اوقات از فضای بیرون خود لذت ببرید. برای بهترین نتیجه، از چند فن استفاده کنید، آن را روی ارتفاع قرار دهید و کل فضا را با نسیم خنکی بپوشانید.

استفاده از گیاهان دافع پشه در پاسیو

گلدان ها را با گیاهانی نظیر: گل همیشه بهار با کالاندولا، سیترنلا، مومیایی ، سیر، ریحان مقدس، اسطوخودوس، علف لیمو و رزماری پر کنید که به طور طبیعی پشه ها را دفع می کنند و آنها را از پاسیو و فضاهای داخلی شما دور نگه می دارد. گیاهان زیادی وجود دارند که پشه ها از آنها متنفرند، بنابراین می توانید گیاهانی را انتخاب کنید که به بهترین وجه با دکوراسیون شما مطابقت دارند.
قبلاً در مورد اسانس‌های برخی از این گیاهان صحبت کرده‌ایم، اما اگر انگشت شست سبز دارید، حتما از آن در پاسیوی خود استفاده کنید. چون پشه ها به شدت از آن بیزارند. برای گرفتن بهترین نتیجه از این گیاهان در اطراف پاسیو و درها یا داخل خانه استفاده کنید. آنها را در گلدان ها و سبدهای آویزان قرار دهید و در اطراف خانه و پاسیو از آن ها استفاده کنید.

لیمو و میخک برای دفع پشه

لیمو و میخک برای دفع پشه
لیمو و میخک برای دفع پشه

بوی مرکبات ب خصوص  لیمو می تواند به عنوان یک دافع پشه قوی عمل کند. پوست لیمو، پرتقال یا گریپ فروت را در مکان‌هایی که پشه‌ها زیاد هستند قرار دهید. پوست مرکبات را در آب بجوشانید و بگذارید سرد شود. سپس این محلول را در اسپری بریزید و به پوست خود یا مکان‌هایی که پشه‌ها زیاد هستند اسپری کنید تا پشه ها را دفع کنید. اگر مقداری میخک را داخل یک تکه لیمو فرو کنید و آن را در گوشه های مختلف خانه خود قرار دهید، جادوی آن دو برابر می شود و به آسانی می توانید پشه ها را از خود دور کنید.

استفاده از باد پنکه:

تفاله قهوه برای از بین بردن تخم پشه

تفاله قهوه برای از بین بردن تخم پشه
تفاله قهوه برای از بین بردن تخم پشه

می توانید با پاشیدن مقداری تفاله قهوه در گودال های اطراف خانه، از تولید پشه در آب راکد جلوگیری کنید. زنده ماندن تخم‌های پشه در آبی که تفاله قهوه در آن ریخته شده است، دشوار است. به این ترتیب تخم های پشه از بین می روند.

روغن اکالیپتوس برای دفع پشه

روغن اکالیپتوس برای دفع پشه
روغن اکالیپتوس برای دفع پشه

وقتی صحبت از دفع طبیعی پشه ها می شود، هیچ چیز نمی تواند با قدرت اسانس اکالیپتوس برابری کند. این همان ماده ای است که در بسیاری از کرم ها و رول های دافع پشه استفاده می شود. روغن اکالیپتوس را مستقیماً روی پوست بمالید تا پشه ها را از خود دور کنید و از نیش آن ها در امان باشید.

سرکه سیب برای دفع پشه

سرکه سیب برای دفع پشه
سرکه سیب برای دفع پشه

سرکه سیب را با آب به نسبت مساوی مخلوط کنید و در اسپری بریزید. این اسپری را به پوست خود یا مکان‌هایی که پشه‌ها زیاد هستند اسپری کنید تا پشه ها را از خود دور کنید.

روغن نارگیل برای دور کردن پشه

روغن نارگیل برای دور کردن پشه
روغن نارگیل برای دور کردن پشه

روغن نارگیل یک دافع عالی و در عین حال خوشبو است. روغن نارگیل را به پوست خود بمالید تا پشه‌ها را دور کنید. همچنین می توانید روغن نارگیل را در یک بطری با آب مخلوط کرده و به مرتب در خانه و دور و اطراف آن اسپری کنید.

صابون برای دفع پشه

چند تکه صابون معطر را در کیسه‌های توری قرار دهید و در مکان‌هایی که پشه‌ها زیاد هستند آویزان کنید. همچنین می توانید مقداری صابون را در آب حل کنید و در اسپری بریزید. این اسپری را به پوست خود یا مکان‌هایی که پشه‌ها زیاد هستند اسپری کنید. با این کار می توانید پشه ها را به سرعت دفع کنید.

سخن آخر
پشه‌ها ی ماده از خون تغذیه می کنند و حامل بیماری‌های خطرناکی مانند مالاریا، تب زرد، تب دنگی و ویروس زیکا هستند. پشه ها سریعترین حشرات دنیا هستند و بسیار موذی و آزاردهنده هستند که باید سعی کنید هر چه سریعتر از شر آن ها خلاص شوید. در هر مکانی که منبع تغذیه برای پشه ها و مقداری آب موجود باشد، پشه ها به آن جا هجوم آورده و بسیار دردسر ساز می شوند. در این مقاله بهترین روش های خانگی و طبیعی برای از بین بردن پشه را به شما معرفی کردیم تا بتوانید به اسانی آن ها را از خود دور کنید.


سوالات متداول

آیا پشه ها باعث انتقال بیماری می شوند؟
بله .پشه ها می توانند باعث انتقال بیماری های زیادی چون: مالاریا، تب زرد و ویروس زیکا شوند.
آیا می توان به روش های طبیعی پشه ها را از بین برد؟
بله. به روش های کاملا طبیعی و خانگی که در این مقاله ذکر کرده ایم می توانید پشه ها را از بین ببرید.
آیا می توان با الکل پشه ها را از بین برد؟
خیر. هیچ منبع علمی و سنتی ثابت نکرده است که الکل برای از بین بردن پشه مفید باشد.
برای از بین بردن پشه می توان از گیاهان طبیعی استفاده کرد؟
بله.با استفاده از گیاهانی همچون: گل همیشه بهار با کالاندولا، سیترنلا، مومیایی ، سیر، ریحان مقدس، اسطوخودوس، علف لیمو و رزماری می توان پشه ها را دفع کرد و از بین برد.

خرید سم حشرات
مقالات مرتبط

نظرات شما

photo-Ant
عکس مورچه قهوه ای رنگ
photo-Bedbug
عکس حشره ساس تخت خواب
photo-Centipede
عکس هزار پا روی سنگ
photo-Cockroach
سوسک کابینتی، شایعترین است
photo-Flea
همه کک ها خونخوار هستند
photo-Fly
تصویر مگس روی انگشت انسان
photo-Gecko
عکسی از مارمولک قهوه ای
photo-Grassshopper
تصویری از ملخ سبز مزرعه
photo-Lice
عکس شپش در ساقه مو
photo-Mite
عکس کنه - مایت - کنه قرمز
photo-Mosquito
عکس نیش پشه
photo-Mouse
موش ها - ناقلان بیماری هستند
photo-Scorpion
عقرب زرد - سمی ترین عقرب
photo-Snake
مار جعفری - خطرناکترین مار ایران
photo-Spider
عنکبوت بیوه - سمی مهلک دارد
photo-Tarantula
تصویر رتیل قهوه ای خطرناک
photo-Termite
عکس حشره موریانه چوبخوار
photo-Wasp
عکس زنبور زرد وحشی
پخش ویدیو
زنبور های سمی را بشناسید - زنبور گاوی خطرناک
پخش ویدیو
راه های پیشگیری از ورود موریانه های خانه خراب کن
پخش ویدیو
یک رتیل بزرگ، موش را شکار میکند و میخورد
پخش ویدیو
فیلم جالب از عنکبوت های جهنده و پرش کننده
پخش ویدیو
لخته شدن خون انسان توسط زهر سمی مار
پخش ویدیو
ویدیو لحظه نیش زدن سمی ترین عقرب جهان
پخش ویدیو
در تله موش کش چه طعمه هایی قرار دهیم؟
پخش ویدیو
نابودی پشه های خون خوار با چند روش ساده
پخش ویدیو
آیا حشره کنه خطرناک است؟ راه از بین بردن کنه
پخش ویدیو
آیا مارمولک ها تخم میگذارند؟ ویدیو کامل را ببینید
پخش ویدیو
بهترین روش از بین بردن شپش سر و محیط
پخش ویدیو
با ملخ های خطرناک ایران آشنا شوید
پخش ویدیو
چگونه مگس ها باعث انتقال آلودگی میشوند؟
پخش ویدیو
چگونه با روش های خانگی کک را از بین ببریم؟
پخش ویدیو
سوسک ها چگونه به وجود می آیند؟
پخش ویدیو
حشره هزار پا را بشناسید - تفاوت آن با صد پا چیست؟
پخش ویدیو
آموزش درمان جای نیش ساس تخت خوابی
پخش ویدیو
ارزانترین راه برای مقابله با مورچه ها در خانه
سفارش سم از طریق:
تلگرام
واتساپ
تماس