بهترین و موثرترین راهکارهای خانگی و طبیعی برای از بین بردن کنه

کنه ها انگل‌های تحریک‌کننده‌ای هستند که از خون تغذیه می کنند و باعث انتقال بیماری هایی همچون بیماری لایم یا تب خالدار کوه راکی می شوند. آن ها می توانند هم شما و هم حیوانات خانگی‌تان را آزار دهند.کنه ها به قدری کوچک هستند که تشخیص و پیدا کردن آن ها مقداری دشوار می باشد و با این حال می توانند بسیار دردسر ساز باشند. پس با ما همراه باشید تا بهترین و موثرترین راهکارهای خانگی و طبیعی برای از بین بردن کنه را به شما معرفی کنیم.

شکل کنه

شکل کنه
شکل کنه

کنه ها دارای هشت پا هستند. بدن آنها صاف و بیضی شکل است که هنگام خوردن غذا متورم می شود. رنگ آن ها معمولا قهوه ای یا قهوه ای مایل به قرمز است. کنه ها بسیار کوچک هستند، به طوری که حتی کنه های بالغ فقط به اندازه یک دانه سیب هستند. به همبن علت هم هست که تشخیص آنها بسیار سخت است. کنه ها دو نوع هستند: کنه سخت و کنه نرم.
کنه‌های سخت علاوه بر داشتن یک سپر سخت بر روی سطوح پشتی خود که به نام اسکاتوم شناخته می‌شود، ساختاری منقار مانند در قسمت جلویی بدن دارند که حاوی قطعات دهانی است، در حالی که کنه‌های نرم قسمت‌های دهانی خود را در قسمت زیرین بدن خود دارند. کنه ها با حس کردن بو، گرمای بدن، رطوبت و یا ارتعاشات محیط، میزبان های بالقوه خود را شناسایی می کنند.

چرخه زندگی کنه

چرخه زندگی کنه
چرخه زندگی کنه

کنه ها چهار مرحله در چرخه زندگی خود دارند که عبارتند از تخم، لارو، پوره و کنه بالغ. کنه ‌های لارو با شش پا از تخم بیرون می‌آیند، دو پای دیگر را پس از یک وعده غذایی خون به دست می‌آورند و در مرحله پوره، پوست اندازی می کنند. در مرحله پورگی و بالغ شدن، کنه ها دارای هشت پا هستند که هر کدام دارای هفت قسمت است.

تخم‌هایی که کنه ها در محیط می گذارند، به صورت لارو بیرون می‌آیند، که بلافاصله به دنبال میزبانی می‌گردند تا به آن بچسبند و تغذیه کنند. لاروهای تغذیه شده به پوره های تغذیه نشده تبدیل می شوند و روی میزبان باقی می مانند. پوره ها پس از جذب خون میزبان، پوسته پوسته می شوند و به بزرگسالان بالغ جنسی تبدیل می شوند که برای تغذیه و جفت گیری روی میزبان باقی می مانند. هنگامی که یک ماده هم تغذیه می شود و هم آماده تخم گذاری می شود، میزبان را ترک می کند تا به دنبال منطقه ای مناسب برای تخم گذاری بگردد.

زیستگاه کنه

زیستگاه کنه
زیستگاه کنه

گونه های کنه به طور گسترده در سراسر جهان پراکنده هستند. آن ها بیشتر در آب و هوای گرم و مرطوب و جنگلی شکوفا می شوند. کنه ها معمولا در لابه لای علف ها و چمن های بلند و بیش از حد رشد کرده، چوب های انباشته شده و حتی تغذیه پرندگان، پنهان می شوند تا میزبان مناسب را بیابند. کنه ها روی چمن ها و بوته های بلند می خزند و منتظر می مانند تا میزبانی مانند حیوان خانگی شما از آنجا بگذرد و به آن بچسبند.
کنه ها می توانند یک سال بدون تغذیه صبرکنند.کنه ها همچنین می توانند در داخل خانه شما نیز زندگی کرده و تولید مثل کنند. نقاط مخفی مورد علاقه کنه ها شامل ترک ها، پرده ها، زیر فرش ها و مبلمان و پشت رادیاتورها است.

تغذیه کنه

تغذیه کنه
تغذیه کنه

کنه ها انگل های خارجی هستند که با تغذیه از خون انسان ها، پستانداران، پرندگان و گاهی خزندگان و دوزیستان زندگی می کنند. برخی از کنه ها به سرعت به میزبان خود می چسبند، در حالی که برخی دیگر در جستجوی پوست نازک تر، مانند پوست پشت گوش پستانداران، سرگردان هستند. بسته به گونه و مرحله زندگی، آماده سازی برای تغذیه می تواند از ده دقیقه تا دو ساعت طول بکشد.
با پیدا کردن یک نقطه تغذیه مناسب، کنه پوست میزبان را گرفته و سطح را برش می دهد و خون را با ایجاد سوراخی در اپیدرم میزبان ، که هیپوستوم خود را در آن وارد می‌کند، استخراج می‌کند و با دفع یک ضد انعقاد یا مهارکننده تجمع پلاکتی، از لخته شدن خون جلوگیری می‌کند.

چگونه به کنه آلوده می شوید؟

چگونه به کنه آلوده می شوید؟
چگونه به کنه آلوده می شوید؟

کنه ها اغلب از طریق حیوانات خانگی همچون: پرندگان، گربه ها و سگ ها به انسان منتقل می شوند. سگ ها به احتمال زیاد هنگام راه رفتن در جنگل یا علف های مرتفع از بهار تا پاییز، کنه ها را می گیرند. گربه ها نیز در بیرون از خانه می توانند کنه ها را به همین ترتیب بگیرند. سپس از طریق دست زدن و در آغوش کشیدن حیوان خانگی خود، کنه به شما منتقل می شود. کنه ها در آب و هوای گرم و برخی مناطق جنگلی بیشتر دیده می شوند.

نمک برای از بین بردن کنه

نمک برای از بین بردن کنه
نمک برای از بین بردن کنه

نمک خوراکی معمولی می تواند لارو و تخم کنه ها را کم آب کند و از بین ببرد. شما می توانید با پاشیدن نمک روی زمین، مبلمان و فرش های خانه خود کنه ها را نابود کنید. یک لایه نمک روی زمین و فرش و مبلمان بریزید، و فردا صبح جارو بکشید. به این صورت کنه ها را در خانه خود بکشید.

اسید بوریک یا بوراکس برای از بین بردن کنه

اسید بوریک
اسید بوریک

می توانید بوراکس را برای از بین بردن کنه ها روی فرش های خود بپاشید. البته اسید بوریک به تنهایی فقط می تواند لاروهایی را که در فرش یا قالیچه زندگی می کنند، را بکشد و روی کنه های بالغ تاثیری ندارد، زیرا آنها فقط از خون تغذیه می کنند و روی بدن میزبان زندگی می کنند.

روغن اکالیپتوس برای نابود کردن کنه

روغن اکالیپتوس برای از بین بردن کنه
روغن اکالیپتوس برای از بین بردن کنه

روغن اکالیپتوس به عنوان قاتل کنه و همچنین دافع کنه عمل می کند. محلولی از چهار واحد، آب خالص یا مقطر را با بیست قطره روغن اکالیپتوس تهیه کنید و روی خود و حیوانات خانگی تان  اسپری کنید تا بدون دردسر همه کنه ها را نابود کنید.

سفید کننده برای کشتن کنه

سفید کننده حاوی مواد شیمیایی قوی است که می تواند فورا کنه ها را از بین ببرد. می توانید کنه ها را در یک ظرف کوچک حاوی سفید کننده قرار دهید.

الکل برای از بین بردن کنه

مالیدن الکل می تواند کنه ها را برای همیشه از بین ببرد. هنگامی که کنه را جدا کردید، آن را در یک فنجان الکل بریزید و روی آن را با درب بپوشانید تا از فرار کنه جلوگیری شود.

مواد شوینده برای از بین بردن کنه

مواد شوینده برای از بین بردن کنه
مواد شوینده برای از بین بردن کنه

می توانید کنه های حیوان خانگی خود را با هر نوع مواد شوینده ای بکشید. مقدار زیادی صابون را روی حیوان خانگی خود بمالید، بیشتر از یک حمام معمولی. اجازه دهید حیوان خانگی شما پانزده الی سی دقیقه در محلول صابون بماند. سپس حیوان خانگی خود را کاملاً بشویید و اجازه دهید، خشک شود. به خاطر داشته باشید که این ممکن است پوست حیوان خانگی شما را تحریک کند و لارو یا تخم کنه را از بین نبرد.

کوتاه کردن چمن ها برای نابود کردن کنه

کنه ها در محیط های گرم و خشک رشد می کنند، به همین دلیل است که آنها را می توان در علف های ضخیم و مناطق پر درخت یافت. علف های بیرون از خانه خود را بچینید تا تعداد کنه های موجود در حیاط خانه خود را کاهش دهید تا نتوانند میزبانی را در شما یا حیوانات خانگی شما پیدا کنند. چمن های خود را کوتاه کنید و به درستی آبیاری کنید تا از شر کنه ها خلاص شوید.

روغن های طبیعی

روغن های طبیعی
روغن های طبیعی

روغن‌های طبیعی نه تنها بوی خوبی دارند، بلکه دافع طبیعی کنه‌ها نیز هستند. کنه ها از بوی لیمو، پرتقال، سدر، دارچین، اسطوخودوس، نعناع فلفلی و گل شمعدانی بیزار هستند و از چسبیدن به هر چیزی که بوی آنها را می دهد اجتناب می کنند. با استفاده از هر ترکیبی از این روغن ها می توانید اسپری درست کنید. و روی بدن خود و اعضای خانواده و کل فضای خانه بپاشید.

روغن چریش

روغن چریش
روغن چریش

روغن چریش به عنوان دافع کنه و عامل حذف کننده طبیعی کنه استفاده می شود. چند قطره روغن چریش را در کف دست خود بریزید و روی هر قسمتی از بدن که در معرض کنه قرار دارد ماساژ دهید. همچنین می توانید آن را رقیق کنید و با روغن بادام یا هر روغن حامل ملایم دیگر ترکیب کنید. استفاده از یک یا دو قطره روغن چریش مستقیماً روی کنه باعث جدا شدن سریع آن از پوست می شود.

مراحل ایمن جداسازی کنه از پوست

مراحل ایمن جداسازی کنه از پوست
مراحل ایمن جداسازی کنه از پوست

کنه ها برای مکیدن خون بدن میزبان خود، سر خود را تقریبا در پوست میزبان فرو می کنند و جداسازی آن ها دشوار است. برای اینکه بتوانید به صورتی کاملا صحیح و ایمن عملیات جداسازی را انجام دهید، مراحل زیر را دنبال کنید:

  • قبل از هر کاری از دستکش یا دستمال برای پوشاندن دستان خود استفاده کنید.
  • کنه را با موچین از کنار، کنار سر، نزدیک به پوست بگیرید.
  • سپس مستقیم به بالا بکشید، اما نپیچانید.
  • شکم پف کرده کنه را فشار ندهید.
  • بعد از جداسازی، محل گزش و دستان خود را بشویید.
  • مواظب باشید سر کنه در پوست باقی نماند.

لیمو ترش برای نابود کردن کنه

می توانید وقتی کنه ها در اطراف شما هستند از لیمو استفاده کنید. کنه ها از لیمو بیزارند. درکل تمامی آفات خانگی از آب مرکبات بیزارند. بنابراین استفاده از آن به عنوان یک دافع طبیعی موثر است. می توانید از آب آن به عنوان اسپری برای کنه ها استفاده کنید. آب لیمو ترش را زمانی که کنه ها در اطراف یا در مناطقی که مشکوک به وجود آفت هستند استفاده کنید. جدا از اسپری کردن، می توانید از آب لیمو به عنوان مالش برای حیوانات خانگی خود استفاده کنید. اگر سگ‌های شما هجوم شدید کنه‌ها را دارند، باید سریعاً آنها را درمان کنید تا از خطرات سلامتی آن ها جلوگیری کنید. آب لیمو را روی خز حیوان خانگی خود بمالید و به این صورت کنه ها به سرعت خارج می شوند و می خزند.

خاک دیاتومه برای نابود کردن کنه

خاک دیاتومه برای نابود کردن کنه
خاک دیاتومه برای نابود کردن کنه

اگر کنه ها در برابر اسانس یا آب لیمویی که استفاده کردید مقاوم بودند، شاید به خاک دیاتومه نیاز داشته باشید. خاک دیاتومه یکی از بهترین راه حل های توصیه شده برای کنه ها به شمار می رود. زیرا اثرات بسیار خوبی در کنترل آفات دارد. خاک دیاتومه در از بین بردن کنه ها عالی است. مقدار مناسبی از خاک دیاتومه را در مناطقی که کنه وجود دارد یا مستقیماً روی آفت پخش کنید تا آنها را نابود کنید.
خاک دیاتومه اسکلت بیرونی کنه ها را از بین می برد و آفت را خشک می کند که در نهایت منجر به مرگ آن می شود. با انجام منظم این کار، می توانید از هجوم بیشتر آفت جلوگیری کنید، زیرا قبل از ایجاد مشکل می میرند. مطمئن شوید که پس از سه روز خانه خود را با جاروبرقی تمیز کنید تا کنه ها و پودرهای مرده مکیده شوند.

تمیز کردن خانه برای از بین بردن کنه

تمیز کردن خانه می تواند تاثیر زیادی در نابود کردن کنه ها داشته باشد. خانه خود را مرتب و تمیز نگه دارید. هر روز کل خانه اعم از: تمام گوشه وکنار، مبلمان، روی فرش ها و زیر آن ها و تمام سوراخ ها و شکاف ها را با جاروبرقی تمیز کنید؛ و اگر کنه در لباس شما وجود دارد، باید آن را با آب داغ بشویید تا آفت از بین برود.

استفاده از غلتک پرز برای از بین بردن کنه

استفاده از غلتک پرز برای از بین بردن کنه
استفاده از غلتک پرز برای از بین بردن کنه

تشخیص کنه ها در خانه یا زمانی که بیرون هستید کار آسانی نخواهد بود، بنابراین باید یک غلتک پرز برای کندن و از بین بردن کنه ها، همراه خود داشته باشید. غلتک به چیدن کنه ها از خانه به خصوص روی لباس شما کمک می کند. غلتک پرزدار سطحی چسبناک دارد که به راحتی روی اثاثیه یا لوازم داخلی، تشک، فرش، لباس و غیره شما تیک می زند. شما همچنین می توانید از غلتک روی پوست خود استفاده کنید، به خصوص زمانی که کنه ها به بدن چسبیده اند.
اگر اجازه دهید کنه آلوده روی پوست شما گاز بگیرد، ممکن است به بیماری هایی مبتلا شوید که می تواند برای سلامتی شما خطرناک باشد. بنابراین، هر جا که بیرون می روید یا حتی در خانه می مانید، همیشه یک غلتک پرزدار در کنار خود داشته باشید که می توانید در زمان نزدیک شدن کنه ها یا فصل آفت از آن برای نابود کردن کنه ها استفاده کنید.

بررسی حیوانات خانگی

بررسی حیوانات خانگی
بررسی حیوانات خانگی

کنه ها به دنبال حیوانات خانگی شما هستند زیرا برای زنده ماندن از آنها تغذیه می کنند. اگر سگ یا گربه در خانه دارید، اگر مشکوک به وجود کنه هستید، مطمئن شوید که دوستان پشمالوی خود را مرتب چک کنید. حیوانات خانگی شما می توانند به انتشار آفت در اطراف خانه شما کمک کنند، به خصوص اگر به دوستان پنجه دارخود اجازه دهید به راحتی از اثاثیه یا لوازم داخلی، مبلمان و موارد دیگر شما استفاده کنند. شما باید مرتب بدن حیوانات خانگی خود را بررسی کنید.
اگر برجستگی های قرمز رنگی را مشاهده کردید، می تواند نشانه این باشد که کنه در پوست خود دارند. برای از بین بردن این آفت از حیوانات خانگی خود، از موچین استفاده کنید زیرا می توانید به طور موثری از شر آفت بدون شکستن بدن خلاص شوید. فوراً نواحی گاز گرفته شده را ضدعفونی کنید تا از عفونت در امان بمانید. و کنه را در یک کاسه حاوی سفید کننده بیاندازید تا نابود شود. اگر سگ یا گربه شما عاری از کنه باشد، خانه شما نیز مسلما بدون کنه خواهد بود.

سخن آخر

کنه ها آفاتی خونخوار هستند که تنها از خون بدن انسان ها و حیوانات تغذیه می کنند. کنه ها معمولا از طریق حیوانات خانگی به انسان ها منتقل می شوند. کنه ها می توانند هم برای شما و اعضای خانواده شما و حیوانات خانگی تان دردسرساز باشند و باعث انتقال بیماری های خطرناکی چون: لایم و تب خال دار کوه راکی شوند. در صورت مشاهده کنه ها باید هر چه سریعتر به فکر نابودی آن ها باشید وگرنه با مشکلات زیادی مواجه می شوید. ما در این مقاله بهترین و موثرترین راهکارهای خانگی و طبیعی برای از بین بردن کنه ها را به شما آموزش داده ایم .


سوالات متداول
کنه ها چه چیزی می خورند؟
کنه ها خونخوارند و تنها از خون تغذیه می کنند. آن ها برای ادامه زندگی به یک میزبان نیاز دارند.

آیا برای جداسازی کنه ها می توان از بنزین، لاک ناخن، وازلین، الکل یا کبریت داغ استفاده کرد؟
خیر . در عملیات جداسازی کنه به هیچ عنوان از موارد گفته استفاده نکنید. چون این روش ها می توانند مایعات عفونی را به داخل محل گزش وارد کنند.

آیا به روش های طبیعی می توان کنه ها را از بین برد؟
بله . به روش های طبیعی مثل استفاده از روغن های گیاهی، خاک دیاتومه، لیموترش و… می توان کنه ها را از بین برد.

آیا کنه می توانند ناقل بیماری باشند؟
بله. کنه ها بیماری هایی چون: تب خال دار کوه راکی و لایم را به حیوانات و انسان ها منتقل می کنند.

آیا می توان کنه حیوانات خانگی را با مواد شوینده از بین برد؟
بله می توانید با برخی مواد شوینده مناسب کنه حیوانات را از بین برد، اما امکان دارد تخم و لاروی کنه باقی بماند، که باید به طور مرتب آن ها را بررسی کنید و از موارد دیگر نیز برای نابودی کنه استفاده کرد.

خرید سم حشرات
مقالات مرتبط

نظرات شما

photo-Ant
عکس مورچه قهوه ای رنگ
photo-Bedbug
عکس حشره ساس تخت خواب
photo-Centipede
عکس هزار پا روی سنگ
photo-Cockroach
سوسک کابینتی، شایعترین است
photo-Flea
همه کک ها خونخوار هستند
photo-Fly
تصویر مگس روی انگشت انسان
photo-Gecko
عکسی از مارمولک قهوه ای
photo-Grassshopper
تصویری از ملخ سبز مزرعه
photo-Lice
عکس شپش در ساقه مو
photo-Mite
عکس کنه - مایت - کنه قرمز
photo-Mosquito
عکس نیش پشه
photo-Mouse
موش ها - ناقلان بیماری هستند
photo-Scorpion
عقرب زرد - سمی ترین عقرب
photo-Snake
مار جعفری - خطرناکترین مار ایران
photo-Spider
عنکبوت بیوه - سمی مهلک دارد
photo-Tarantula
تصویر رتیل قهوه ای خطرناک
photo-Termite
عکس حشره موریانه چوبخوار
photo-Wasp
عکس زنبور زرد وحشی
پخش ویدیو
زنبور های سمی را بشناسید - زنبور گاوی خطرناک
پخش ویدیو
راه های پیشگیری از ورود موریانه های خانه خراب کن
پخش ویدیو
یک رتیل بزرگ، موش را شکار میکند و میخورد
پخش ویدیو
فیلم جالب از عنکبوت های جهنده و پرش کننده
پخش ویدیو
لخته شدن خون انسان توسط زهر سمی مار
پخش ویدیو
ویدیو لحظه نیش زدن سمی ترین عقرب جهان
پخش ویدیو
در تله موش کش چه طعمه هایی قرار دهیم؟
پخش ویدیو
نابودی پشه های خون خوار با چند روش ساده
پخش ویدیو
آیا حشره کنه خطرناک است؟ راه از بین بردن کنه
پخش ویدیو
آیا مارمولک ها تخم میگذارند؟ ویدیو کامل را ببینید
پخش ویدیو
بهترین روش از بین بردن شپش سر و محیط
پخش ویدیو
با ملخ های خطرناک ایران آشنا شوید
پخش ویدیو
چگونه مگس ها باعث انتقال آلودگی میشوند؟
پخش ویدیو
چگونه با روش های خانگی کک را از بین ببریم؟
پخش ویدیو
سوسک ها چگونه به وجود می آیند؟
پخش ویدیو
حشره هزار پا را بشناسید - تفاوت آن با صد پا چیست؟
پخش ویدیو
آموزش درمان جای نیش ساس تخت خوابی
پخش ویدیو
ارزانترین راه برای مقابله با مورچه ها در خانه
سفارش سم از طریق:
تلگرام
واتساپ
تماس