بهترین راهکارهای خانگی برای از بین بردن رتیل

رتیل ها دارای نیش های قدرتمندی هستند که از آنها برای تزریق زهر به طعمه خود استفاده می کنند. زهر رتیل حاوی ترکیباتی است که می تواند باعث درد، تورم، گرفتگی عضلات و حتی در موارد نادر، مرگ شود. بیش از 900 گونه رتیل با اندازه، رنگ و رفتار متنوع در سراسر جهان وجود دارد. اما نگران نباشید. شما می توانید با راهکارهای خانگی و طبیعی به سادگی رتیل ها را از بین ببرید و از شر آن ها خلاص شوید.
رتیل ها، با آن ظاهر ترسناک و نیش زهری شان، می‌توانند لرزه بر اندام هر کسی بیاندازند. رتیل ها، که به عنوان عنکبوت های غول پیکر نیز شناخته می‌شوند، بزرگترین راسته عنکبوتیان هستند. آنها با بدنی پشمالو، هشت پا و نیش های قدرتمند، در مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری سراسر جهان یافت می شوند. ما در این مقاله بهترین راهکارهای خانگی برای از بین بردن رتیل را به شما معرفی می کنیم.

شکل رتیل

شکل رتیل
شکل رتیل

رتیل ها بزرگترین عنکبوت های شناخته شده هستند. به طور متوسط طول آنها 7 تا 10 سانتی متر است. با این حال، ممکن است اندازه آن ها به بیش از 30 سانتی متر هم برسد. رتیل ها به خاطر موهای متراکم بدنشان از سایر عنکبوتیان متمایز می شوند. این موها که تمام بدن رتیل را پوشانده اند، به عنوان یک مکانیسم دفاعی در برابر شکارچیان عمل می کند.
رتیل ها هشت پا دارند و بسیار چابک هستند. نیش‌های رتیل که سم آزاد می‌کنند، در زیر چشم آن ها قرار دارند. پاها هفت بخش هستند و دارای پنجه های جمع شونده هستند که برای بالا رفتن استفاده می شود. موهای موجود روی پاها برای بالا رفتن از سطوح عمودی یا لغزنده مفید هستند.

رژیم غذایی رتیل

رژیم غذایی رتیل 
رژیم غذایی رتیل

اگرچه رتیل ها قابلیت تولید ابریشم دارند، اما اکثر رتیل ها تارهای هوایی برای به دام انداختن طعمه خود نمی بافند. در عوض، آنها از استراتژی های کمین استفاده می کنند یا در شب برای شکار می روند. بسته به گونه، بیشتر آنها در داخل لانه های خود پنهان می شوند تا طعمه را در حین عبور شکار کنند. رژیم غذایی رتیل ها شامل: سوسک ها، ملخ ها، پروانه ها، قورباغه ها و وزغ ها، مارمولک ها، موش ها، مارها و عنکبوت ها می شود.

زیستگاه رتیل

زیستگاه رتیل
زیستگاه رتیل

رتیل ها معمولا در مناطق خشک، نیمه بیابانی و در جنگل های بارانی استوایی زندگی می کنند. برخی از آن‌ها درختی هستند و در سوراخ‌های درختان، تارهای ابریشمی می‌بافند، در حالی که برخی دیگر زمینی هستند و در حفره‌ها زندگی می‌کنند. اما گاهی به دنبال غذا و سرپناه سر از خانه و کاشانه انسان ها در می آورند.

چرخه زندگی رتیل

چرخه زندگی رتیل
چرخه زندگی رتیل

چرخه زندگی رتیل با تخم گذاری آغاز می شود. رتیل های ماده کیسه ای ابریشمی به نام پیله تولید می کنند که حاوی 100 تا 200 تخم است. رتیل های ماده از پیله خود مراقبت می کنند تا زمانی که تخم ها به طور کامل جوجه کشی شوند.
پس از حدود 6 تا 8 هفته، نوزادان رتیل از تخم ها بیرون می آیند. نوزادان رتیل که به آنها نوزاد یا عنکبوت گفته می شود، بسیار کوچک و شکننده هستند. آنها به مدت چند هفته از مادر خود تغذیه می کنند و سپس به طور مستقل زندگی خود را آغاز می کنند. رتیل ها پس از چندین بار پوست اندازی به بلوغ می رسند. سن بلوغ در گونه های مختلف رتیل متفاوت است، اما به طور کلی بین 1 تا 2 سال طول می کشد. رتیل ها به طور متوسط 2 تا 10 سال عمر می کنند. طول عمر آنها به گونه، سلامتی و محیط زیست آنها بستگی دارد.

نیش رتیل

نیش رتیل
نیش رتیل

اثرات نیش رتیل بسته به نوع رتیل، مقدار زهر تزریق شده و حساسیت فرد می تواند متفاوت باشد. در بیشتر موارد، نیش رتیل مانند نیش زنبور دردناک است و علائم آن طی چند روز از بین می رود. زهر رتیل حاوی مخلوطی از ترکیبات مختلف است که می تواند اثرات متفاوتی بر روی انسان و حیوانات داشته باشد. زهر رتیل می تواند باعث ایجاد واکنش های آلرژیک مانند تورم، قرمزی، خارش و در موارد نادر، شوک آنافیلاکسی شود. همچنین باعث تحریک سیستم عصبی مرکزی و افزایش ضربان قلب، فشار خون و تنفس و انقباض عضلات و لرزش می شود.

اقدامات لازم پس از نیش رتیل

اقدامات لازم پس از نیش رتیل
اقدامات لازم پس از نیش رتیل

افراد مبتلا به آلرژی شدید ممکن است در اثر نیش رتیل دچار واکنش های آلرژیک جدی شوند که نیاز به مراقبت های پزشکی فوری دارند. همچنین، نیش برخی از رتیل ها، به ویژه رتیل های برزیلی، می تواند برای کودکان و افراد مسن خطرناک باشد. پس اگر توسط رتیل نیش زده شدید، فورا اقدامات زیر را انجام دهید:
• محل نیش را با آب و صابون بشویید.
• کمپرس سرد روی محل نیش قرار دهید.
• اگر درد شدید دارید، از مسکن های بدون نسخه مانند ایبوپروفن یا استامینوفن استفاده کنید.
• در صورت مشاهده هر گونه علائم آلرژیک مانند تورم صورت، مشکل در تنفس یا بثورات پوستی، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

جلوگیری از ورود رتیل

جلوگیری از ورود رتیل با تمیز کردن خانه
جلوگیری از ورود رتیل با تمیز کردن خانه

رتیل ها موجوداتی بزرگ و ترسناک هستند که می توانند با نیش خود زهر تزریق کنند. اگرچه نیش اکثر رتیل ها کشنده نیست، اما می تواند بسیار دردناک باشد و در افراد مبتلا به آلرژی، واکنش های جدی ایجاد کند. پس در وهله اول، سعی کنید اقدامات پیشگیرانه مناسب را برای جلوگیری از ورودشان به خانه خود انجام دهید:
محیط خانه را تمیز نگه دارید: رتیل ها به دنبال مکان های تاریک، گرد و غباری و شلوغ برای پنهان شدن هستند. محیط خانه خود را تمیز و مرتب نگه دارید و آشغال ها را جمع آوری کنید تا از پنهان شدن رتیل ها جلوگیری کنید. همچنین خانه را تمیز کنید و سعی کنید، عاری از هر کثیفی و آشغالی باشد تا از ورود حشرات و سوسک ها که منبع تغذیه رتیل ها محسوب می شوند، جلوگیری کنید.
درزها و شکاف ها را مسدود کنید: رتیل ها می توانند از طریق درزها و شکاف های کوچک وارد خانه شما شوند. تمام درزها و شکاف ها را در اطراف درها، پنجره ها و لوله ها با درزگیر سیلیکونی مسدود کنید.

 درها و پنجره هارا ببندید: درها و پنجره ها را به خصوص در شب بسته نگه دارید و از نصب توری ضد حشره بر روی آنها استفاده کنید.

اتاق زیر شیروانی، زیرزمین و انباری را بررسی کنید: رتیل ها مکان های سرد و تاریک و تاریک و پر از وسایل را ترجیح می دهند تا به آسانی خود را پنهان کنند. ازجمع شدن وسایل بازیافتی و به دردنخور در این مکان ها جلوگیری کنید و به صورت مرتب این مکان ها را بررسی کنید.

جاروبرقی برای از بین بردن رتیل

ساده ترین روش برای از بین بردن رتیل ها، استفاده از جاروبرقی است. یک جاروبرقی قدرتمند را برداشته و رتیل را مستقیماً جارو کنید. پس از جاروبرقی، کیسه جاروبرقی را در خارج از منزل دور بیندازید.

تله چسبی برای از بین بردن رتیل

تله چسبی برای از بین بردن رتیل
تله چسبی برای از بین بردن رتیل

تله های چسبی می توانند راه موثری برای به دام انداختن رتیل ها و از بین بردن آن ها باشند. تله های چسبی را در مکان هایی که احتمالاً رتیل ها را مشاهده می کنید، مانند گوشه های تاریک، زیر مبلمان و در امتداد لبه ها قرار دهید. رتیل ها با عبور از روی تله به دام میافتند.تله های حاوی رتیل را با احتیاط و با رعایت نکات ایمنی به خارج از منزل حمل کنید.

مخلوط آب و صابون برای از بین بردن رتیل

مخلوط آب و صابون برای از بین بردن رتیل
مخلوط آب و صابون برای از بین بردن رتیل

مخلوط آب و صابون، ساده ترین و در دسترس ترین روش برای از بین بردن رتیل است. یک ظرف کم عمق را با آب گرم و صابون پرکنید و در مکانی که معمولا رتیل را مشاهده می کنید قرار دهید. هنگامی که رتیل وارد مخلوط می شود، صابون کشش سطحی آب را کاهش می دهد و باعث می شود رتیل غرق شود. صابون همچنین باعث خفگی رتیل می شود. این روش برای رتیل های بزرگتر مناسب است.

سرکه سفید برای دفع رتیل

سرکه سفید برای دفع رتیل
سرکه سفید برای دفع رتیل

رتیل ها از بوی سرکه سفید متنفر هستند. یک محلول سرکه و آب، به نسبت مساوی را در یک بطری اسپری بریزید و آن را روی رتیل ها و مکان هایی که آنها را مشاهده می کنید، اسپری کنید. سرکه یک دافع عالی برای رتیل ها است و به سرعت آن ها را از محل دفع می کند.

روغن نعناع برای دفع رتیل

روغن نعناع برای دفع رتیل
روغن نعناع برای دفع رتیل

روغن نعناع یکی دیگر از دافع های طبیعی رتیل ها است. چند قطره روغن نعناع را در یک پد پنبه ای بریزید و آن را در مکان هایی که رتیل ها را مشاهده می کنید قرار دهید. رتیل ها از بوی نعناع بیزارند و به همین علت سریعا از محیط دفع می شوند.

روغن درخت چای برای دفع رتیل

روغن درخت چای برای دفع رتیل
روغن درخت چای برای دفع رتیل

روغن درخت چای نیز می تواند رتیل ها را دفع کند. چند قطره روغن درخت چای را در یک سطل آب بریزید و با آن زمین را با تی بشویید. به این صورت تمام رتیل های موجود در محیط دفع می شوند.

استفاده از توپ های نباتی برای دفع رتیل

توپ های نباتی حاوی موادی هستند که رتیل ها از آنها متنفر هستند. شما می توانید توپ های نباتی را در مکان هایی که رتیل ها را مشاهده می کنید قرار دهید تا آنها را دور کنید.

استفاده از نور uv برای از بین بردن رتیل

استفاده از نور uv برای از بین بردن رتیل
استفاده از نور uv برای از بین بردن رتیل

رتیل ها در تاریکی فعال هستند. شما می توانید از نور UV برای جذب و از بین بردن رتیل ها استفاده کنید. لامپ های UV را در شب روشن کنید تا رتیل ها را به سمت خود جذب کنید و سپس آنها را با روش های دیگر از بین ببرید.

یخ برای از بین بردن رتیل

یخ برای از بین بردن رتیل
یخ برای از بین بردن رتیل

شما می توانید از یخ برای از بین بردن رتیل ها استفاده کنید. یک تکه یخ را برداشته و آن را به طور مستقیم روی رتیل قرار دهید. سرما باعث فلج شدن و مرگ رتیل می شود. حتما نکلت ایمنی و حفاظتی را رعایت کنید.

حیوانات خانگی برای از بین بردن رتیل

برخی از حیوانات خانگی مانند گربه ها و جغدها شکارچی طبیعی رتیل ها هستند. اگر این حیوانات خانگی را در خانه خود دارید، می توانند به شما در خلاص شدن از شر رتیل ها کمک کنند.

قطع منابع غذایی برای دفع رتیل

رتیل ها به دنبال غذا می آیند، بنابراین از بین بردن منابع غذایی آنها می تواند به دور نگه داشتن آنها کمک کند. منابع غذایی رتیل ها شامل حشرات، عنکبوت های کوچکتر و سایر منابع غذایی بالقوه می باشد. محیط خانه خود را تمیز و مرتب نگه دارید و آشغال ها را جمع آوری کنید، تا از ورود حشرات و به دنبال آن از ورود رتیل ها جلوگیری کنید.

روش های سنتی برای از بین بردن رتیل

سوزاندن برگ بو برای از بین بردن رتیل
سوزاندن برگ بو برای از بین بردن رتیل

برخی از فرهنگ ها از روش های سنتی برای کشتن یا دور کردن رتیل ها استفاده می کنند. به عنوان مثال، در برخی از فرهنگ ها اعتقاد بر این است که سوزاندن برگ بو یا میخک رتیل ها را دور می کند.

از کشتن رتیل ها با دست خودداری کنید

نیش رتیل ها می تواند دردناک باشد و در افراد مبتلا به آلرژی، واکنش های جدی ایجاد کند. اگر رتیلی را در خانه خود مشاهده کردید، از روش های ذکر شده در بالا برای از بین بردن آن استفاده کنید.

سخن آخر

یک کیسه تخم رتیل صدها عنکبوت ریز را در خود جای می دهد و این بدان معناست که خانواده عنکبوت جدیدی در همان فضا با شما زندگی می کنند. رتیل های نر چندین سال و رتیل های ماده ده ها سال زندگی می کنند. هر چه بیشتر به آنها اجازه زاد و ولد دهید، جمعیت آن ها بیشتر و بیشتر می شود، تا جایی که از کنترل شما خارج شوند. پس برای اینکه از شر رتیل ها خلاص شوید، راهکارهای خانگی و موثر برای از بین بردن رتیل را که در این مقاله به شما معرفی کردیم، دنبال کنید.


سوالات متداول

آیا نیش رتیل ها خطرناک است؟
بله. نیش رتیل ها مخصوصا برای کودکان و سالمندان و افرادی که آلرژی دارند، می تواند خطرناک باشد.
آیا می توان با روش های طبیعی رتیل ها را از بین برد؟
بله. با راهکارهای طبیعی و خانگی که در این مقاله به شما معرفی کردیم، می توانید رتیل را از بین ببرید.
آیا همه رتیل ها نیش می زنند؟
بله . همه رتیل ها در شرایطی که احساس خطر کنند، نیش می زنند.

خرید سم حشرات
مقالات مرتبط

نظرات شما

photo-Ant
عکس مورچه قهوه ای رنگ
photo-Bedbug
عکس حشره ساس تخت خواب
photo-Centipede
عکس هزار پا روی سنگ
photo-Cockroach
سوسک کابینتی، شایعترین است
photo-Flea
همه کک ها خونخوار هستند
photo-Fly
تصویر مگس روی انگشت انسان
photo-Gecko
عکسی از مارمولک قهوه ای
photo-Grassshopper
تصویری از ملخ سبز مزرعه
photo-Lice
عکس شپش در ساقه مو
photo-Mite
عکس کنه - مایت - کنه قرمز
photo-Mosquito
عکس نیش پشه
photo-Mouse
موش ها - ناقلان بیماری هستند
photo-Scorpion
عقرب زرد - سمی ترین عقرب
photo-Snake
مار جعفری - خطرناکترین مار ایران
photo-Spider
عنکبوت بیوه - سمی مهلک دارد
photo-Tarantula
تصویر رتیل قهوه ای خطرناک
photo-Termite
عکس حشره موریانه چوبخوار
photo-Wasp
عکس زنبور زرد وحشی
پخش ویدیو
زنبور های سمی را بشناسید - زنبور گاوی خطرناک
پخش ویدیو
راه های پیشگیری از ورود موریانه های خانه خراب کن
پخش ویدیو
یک رتیل بزرگ، موش را شکار میکند و میخورد
پخش ویدیو
فیلم جالب از عنکبوت های جهنده و پرش کننده
پخش ویدیو
لخته شدن خون انسان توسط زهر سمی مار
پخش ویدیو
ویدیو لحظه نیش زدن سمی ترین عقرب جهان
پخش ویدیو
در تله موش کش چه طعمه هایی قرار دهیم؟
پخش ویدیو
نابودی پشه های خون خوار با چند روش ساده
پخش ویدیو
آیا حشره کنه خطرناک است؟ راه از بین بردن کنه
پخش ویدیو
آیا مارمولک ها تخم میگذارند؟ ویدیو کامل را ببینید
پخش ویدیو
بهترین روش از بین بردن شپش سر و محیط
پخش ویدیو
با ملخ های خطرناک ایران آشنا شوید
پخش ویدیو
چگونه مگس ها باعث انتقال آلودگی میشوند؟
پخش ویدیو
چگونه با روش های خانگی کک را از بین ببریم؟
پخش ویدیو
سوسک ها چگونه به وجود می آیند؟
پخش ویدیو
حشره هزار پا را بشناسید - تفاوت آن با صد پا چیست؟
پخش ویدیو
آموزش درمان جای نیش ساس تخت خوابی
پخش ویدیو
ارزانترین راه برای مقابله با مورچه ها در خانه
سفارش سم از طریق:
تلگرام
واتساپ
تماس