بهترین روش های خانگی برای از بین بردن هزارپا

هزارپا عموما موجودی است که به کندی حرکت می کند و از برگ های پوسیده و سایر مواد آلی تغذیه می کند. برخی از گونه های هزارپا در صورت تهدید می توانند مواد شیمیایی دفاعی از خود ترشح کنند. این مواد شیمیایی می تواند به انسان آسیب برساند، بنابراین لازم است در هنگام برخورد با هزارپا مراقب باشید. هزارپاها در زیستگاه های بسیار متنوعی در سراسر جهان یافت می شوند. هزارپا معمولا در محیط های بیرونی زندگی می کند،اما گاهی اوقات به داخل خانه ها نیز راه پیدا می کند. با دیدن هزارپا حسی ناخوشایند و چندش آور به انسان دست می دهد و قطعا هیچ کس دلش نمی خواهد در خانه خود همچنین موجوداتی را مشاهده کند. هزار پا باعث ایجاد ترس و رعب در اعضای خانواده به خصوص کودکان می شود. برای از بین بردن هزارپا در محیط خانه و زندگی خود می توانید از روش های طبیعی و خانگی موثر در این مقاله استفاده کنید.

 

شکل هزارپا
شکل هزارپا

هزارپا موجودی از راسته بندپایان است که در سراسر کره زمین به جز قطب جنوب یافت می شود. این بند پایان به شدت به محیط های مرطوب وابسته اند و تنها در مناطق نم دار، مرطوب و تاریک زندگی می کنند. آن ها از مناطق دارای نور و تابش مستقیم خورشید گریزان هستند. هزار پا در طول روز خود را پنهان می کند و تنها شب ها فعالیت می کند؛ و همین امر پیدا کردن و از بین بردن هزارپا را کمی دشوار می کند.

شکل هزارپا

شکل هزارپا
شکل هزارپا

 

هزارپا یکی از شایع ترین آفاتی است که معمولا پس از طوفان و باران بیشتر یافت می شود.هزارپاها دسته ای از حیوانات هستند که به نام بندپایان شناخته می شوند و با بدن دراز و تکه تکه مشخص می شوند. حدود ده هزار گونه هزارپا در سراسر جهان وجود دارد.پاهای هزارپا برای پیاده روی استفاده می شود و برای حفاری و شنا مناسب نیست. سر دارای یک جفت آنتن نسبتاً کوتاه است و بدنه معمولاً استوانه‌ای شکل است و فک پایین بزرگی دارند. هزارپاها عموما موجوداتی هستند که به کندی حرکت می کنند و از برگ های پوسیده و سایر مواد آلی تغذیه می کنند.

هزارپاها معمولا به رنگ قهوه ای مایل به زرد یا سیاه با بدن های تکه تکه و ده ها پا هستند. آن ها در هر بند از بدنشان دو جفت پا دارند. بدن هزارپا با یک اسکلت بیرونی سخت پوشیده شده است که از آن در برابر شکارچیان محافظت می کند و به حفظ رطوبت بدن کمک می کند. برخی از گونه های هزارپا می توانند تا بیش از سی سانتی متر رشد کنند، اگرچه اکثر آنها بسیار کوچکتر هستند.

محل زندگی هزارپا

محل زندگی هزارپا
محل زندگی هزارپا

از آنجایی که هزارپاها به دنبال رطوبت و محیط های مرطوب هستند، اغلب بیرون ازخانه و درحیاط شما یافت می شوند. آن ها از مواد گیاهی در حال پوسیدگی تغذیه می کنند و در محیط های مرطوب یافت می شوند، زیرا نمی توانند در شرایط خشک برای مدت طولانی زنده بمانند.
آنها همچنین در داخل خانه، نزدیک درهای ورودی، پنجره ها و زیرزمین ها پیدا می شوند. هزارپاها برای ادامه بقا به رطوبت و تاریکی نیاز دارند و در فضاهای روشن و پر نور خیلی به ندرت ظاهر می شوند. در طول روز زیر سنگ ها، زیر خاک، لای برگ های پوسیده و درختان فرسوده پنهان می شوند و شب هنگام بیرون می آیند.

تولید مثل هزارپا

تولید مثل هزارپا
تولید مثل هزارپا

یک هزارپای ماده می تواند تا سیصد تخم در خاک بگذارد که در عرض چند هفته از تخم بیرون می آیند. هزارپاها از تولد تا بزرگسالی هفت الی هشت مرحله چرخه زندگی را طی می کنند. هزارپاها در عرض دو الی پنج سال بالغ می شوند و چندین سال پس از بلوغ زنده می مانند.

تغذیه هزارپا

تغذیه هزارپا
تغذیه هزارپا

هزارپاها گیاهان و حشرات کوچک را می خورند. آنها معمولاً مواد پوسیده یا گیاهانی را می خورند که قبلاً مرده اند، بنابراین برای گیاهان سالم بی ضرر هستند. با این حال، گاهی نهال های جوان را نیز خواهند خورد و درگلخانه های بزرگ یک معضل به شمار می روند. هزارپاها گاز نمی گیرند، نیش نمی زنند یا بیماری را به انسان منتقل نمی کنند، اما در دفاع از خود یک ماده شیمیایی از خود ترشح می کنند که برای انسان مضر است.

خطرات وجود هزارپا

جای نیش هزارپا
جای نیش هزارپا

 

هزارپا خطرناک نیست و به ساختمان یا غذای شما آسیب نمی رساند. هنگامی که مزاحم می شوند گاز نمی گیرند، اما برخی از گونه ها مایع دفاعی ترشح می کنند که می تواند پوست را تحریک کند یا چشم ها را بسوزاند. مشاهده هزارپا در خانه می تواند چندش آور باشد و باعث ایجاد ترس و وحشت در اعضای خانواده به ویژه کودکان شود.

از بین بردن هزارپا با روش حذف دستی

یکی از ساده ترین و سریع ترین راه ها برای از بین بردن هزارپا ، حذف دستی آنهاست.سعی کنید فقط آن ها را با پا له نکنید. چون بویی بسیار بداز خود پخش می کنند که موجب آزار می شود. می توانید از جارو و خاک انداز استفاده کنید تا آنها را جارو کنید و در یک سطل آب صابون بیندازید تا آنها را از بین ببرید. یا می توانید آنها را با جاروبرقی یا جاروبرقی مغازه جارو بکشید و آنها را در بیرون از بین ببرید.

از بین بردن هزارپا با خاک دیاتومه

از بین بردن هزارپا با خاک دیاتومه
خاک دیاتومه

خاک دیاتومه یک ماده پودری کریستالی است که برای انواع آفات قابل استفاده است. کریستال های موجود در این محصول طبیعی، اسکلت بیرونی سخت هزار پا را سوراخ می کند و باعث ایجاد سوراخ های ریز در سراسر بدن آنها می شود. این امر باعث می شود آب بدن آن ها از بین برود و به مرور زمان ، نابود شوند. خاک دیاتومه را می توان در اطراف اتاق، زیر لوازم خانگی، زیر شکاف در ورودی، روی درهای شیشه ای کشویی، اطراف پایه ها، در خاک گیاهان آپارتمانی و زیر نرده ها پاشید. استفاده از این خاک برای انسان و محیط زیست بی خطر است.

اسید بوریک یا بوراکس برای نابود کردن هزارپا

نابود کردن هزارپا با اسید بوریک
اسید بوریک

اسید بوریک مشابه خاک دیاتومه است.اسید بوریک را می توانید در گوشه کنار خانه، نزدیک مناطق مرطوب،لای شکاف و درز دیوارها و نزدیک در ورودی و پنجره ها بپاشید. هزارپاها با خزیدن روی اسید بوریک، دچار کم آبی می شوند و از بین می روند. همچنین اسید بوریک سیستم گوارش هزارپاها را بر هم می زند و در واقع سریعتر از خاک دیاتومه کار می کند.اسید بوریک نباید در مناطقی که بچه ها یا حیوانات خانگی حضوردارند استفاده شود.

روغن درخت چای و نعناع برای نابود کردن هزارپا

روغن درخت چای و نعناع برای نابود کردن هزارپا
روغن درخت چای و نعناع

روغن ها و اسانس ها به جای حشره کش ها به عنوان دافع موثرتر هستند. روغن درخت چای و روغن نعناع دو مورد از رایج‌ترین روغن‌ها برای از نابود کردن هزارپا هستند. روغن های ضروری همیشه باید قبل از استفاده با آب رقیق شوند. مخلوط روغن را در اطراف نقاط ورودی مانند طاقچه ها، شکاف درها، زیرزمین ها، دریچه ها، شکاف های پایه و فضاهای مرطوب بمالید. همچنین می‌توانید آن‌ها را در فضای باز در هر منطقه‌ای که هزارپا ممکن است یافت شود، استفاده کنید، تا زمانی که از باران محافظت شود.

فلفل هندی برای از نابود کردن هزارپا

فلفل قرمز مانند روغن‌های ضروری، به جای حشره‌کش، به عنوان دافع عمل می‌کند. فلفل هندی علاوه بر هزارپا برای آفات دیگر نیز موثر است. می توانید فلفل هندی را کامل بخرید و خودتان آن را آسیاب کنید یا پودر آن را بخرید. فلفل را در مناطقی که فعالیت هزارپا مشاهده می شود بپاشید. همچنین می توانید آن را در اطراف پایه ها و نقاط ورودی خانه خود بپاشید. فلفل باعث از بین بردن هزارپاها می شود.

رفع نم و رطوبت برای از بین بردن هزارپا

از بین بردن هزارپا با رفع نم و رطوبت
دستگاه رفع نم و رطوبت

هزارپاها جذب رطوبت می شوند، بنابراین خشک نگه داشتن خانه شما به کاهش جذب هزارپا کمک زیادی می کند.

 • در آشپزخانه و حمام، رطوبت اضافی ناشی از شستن دست، ظروف و غیره را با حوله پاک کنید.
 • در صورت امکان از آب کمتری استفاده کنید و شیرها را در حالت انفجار کامل باز نکنید.
 • درب ظروف حاوی مایعات را ببندید.
 • در زیرزمین ها و گاراژها، رطوبت اضافی جمع شده را پاک کنید و سعی کنید فورا نشت آب را تمیز کنید.
 • ماشین ها، قایق ها، ابزار و تجهیزات را بیرون از گاراژها خشک کنید.
 • هرگونه تجهیزات مرطوب را در فضای باز نگهداری کنید و در صورت لزوم از رطوبت گیر استفاده کنید.
 • در بیرون از خانه، هر گونه گرفتگی ناودان را برطرف کنید یا محافظ های ناودانی را نصب کنید و آب را از پایه های خانه خود دور نگه دارید.
 • هرگونه زهکشی آسیب دیده، کاشی های شیب دار و زمین ناهموار را تعمیر کنید.
 • از آبیاری بیش از حد چمن خودداری کنید و سعی کنید صبح زود آبیاری کنید تا رطوبت قبل از شب خشک شود.
 • آبپاش های خود را برای جلوگیری از جمع شدن آب تنظیم کنید.

تمیز کردن حیاط خانه برای نابود کردن هزارپا

تمیز کردن حیاط خانه برای نابود کردن هزارپا
تمیز کردن حیاط
 • هر گونه برگ، چمن، بریده پرچین، تخته، هیزم، جعبه، سنگ و غیره را از اطراف خانه خود دور کنید. اگر نمی توانید آنها را حذف کنید، سعی کنید آنها را بالاتر از سطح زمین نگه داری کنید.
 • علف ها را درو و گیاهان را هرس کنید.
 • چمن های خود را بیش از حد کود ندهید.
 • زباله ها و آشغال ها را از حیاط جمع کنید.
 • کف حیاط را تمیز و خشک نگه دارید. با این کار منابع غذایی و آب را برای هزارپاها حذف می کنید.
 • هر گونه ترک یا شکاف در پایه ها و اطراف سیم کشی و لوله کشی را درزبندی کنید.
 • اطمینان حاصل کنید که لوله های آب و فاضلاب به خوبی تعمیر شده اند و محکم هستند.
 • اطراف درها و پنجره ها و درزها و شکاف های اتاق ها و دیوارهای بیرونی حیاط خانه را درزبندی کنید.

جوش شیرین برای دفع هزارپا

جوش شیرین برای دفع هزارپا
جوش شیرین

جوش شیرین یک روش موثر و پرکاربرد برای موارد مختلف از جمله به عنوان دافع هزارپا است. در قسمت هایی از خانه که فکر می کنید هزارپاها فعال هستند مقداری جوش شیرین بپاشید. هزارپاها از جوش شیرین متنفرند، بنابراین به سرعت دفع می شوند.

روغن چریش برای از بین بردن هزارپا

روغن چریش برای دفع هزارپا
روغن چریش

روغن چریش یکی دیگر از روش های طبیعی برای دفع هزارپا است. این روغن حاوی ترکیباتی است که هزارپاها به شدت از آن بیزارند. تنها کاری که باید انجام دهید این است که مقداری روغن چریش در اطراف خانه خود اسپری کنید. توجه ویژه ای به نقاط ورود به خانه خود، به ویژه درها و پنجره ها داشته باشید.

سرکه برای از نابود کردن هزارپا

سرکه یکی دیگر از روش های قدرتمند و طبیعی برای از نابود کردن هزارپا است. محتویات سرکه آنقدر قوی است که می تواند هزارپاها را در صورت تماس به سرعت از بین ببرد. می توانید از این روش به طور منظم استفاده کنید تا به نتایج مطلوب برسید. توجه داشته باشید که اگر لارو یا تخم‌های هزارپا زیاد باشد، سرکه روش درمانی موثری نخواهد بود.
از یک بطری اسپری استفاده کنید و یک قسمت سرکه و چهار قسمت آب را مخلوط کنید تا یک مخلوط موثر ضد هزارپا ایجاد کنید.سپس آن را در مناطقی که برای هزارپاها محبوب هستند مانند در، پنجره و زیرزمین اسپری کنید.

آب صابون برای از بین بردن هزارپا

آب صابون برای از بین بردن هزارپا
آب صابون

آب صابون یک روش بسیار موثر و مناسب برای نابود کردن هزارپا است. هزارپاها به هیچ عنوان مشتاق صابون نیستند. چون آب صابون هزارپاها را خفه و کم آب می کند و در نهایت آنها را می کشد. تنها چیزی که برای ایجاد یک مخلوط عالی نیاز دارید این است که یک قسمت صابون ظرفشویی را با چهار قسمت آب در یک بطری اسپری ترکیب کنید و آن را در تمام مناطق خانه خود که هزارپاها را می بینید، استفاده کنید.

سخن آخر

هزارپاها موجوداتی کند و دارای تعداد زیادی پا هستند که بیشتر در بیرون از خانه یافت می شوند اما گاهی اوقات به داخل خانه نیز راه پیدا می کنند. بسیاری از گونه های هزارپا در صورت تهدید می توانند مواد شیمیایی خطرناکی از خود آزاد کنند. این مواد شیمیایی می تواند به انسان آسیب برساند، بنابراین در هنگام مواجه با هزارپا باید خیلی مراقب باشید. در این مقاله بهترین روش های طبیعی و خانگی برای از بین بردن هزار پا را به شما معرفی می کنیم.

 


سوالات متداول

آیا آب صابون هزارپا را می کشد؟
بله. آب صابون به سرعت هزارپا را می کشد.

آیا باید از آفت کش ها برای از بین بردن هزارپا استفاده کرد؟
در مرحله اول باید از روش های طبیعی و خانگی استفاده کرد. اما در صورت وجود انبوه زیاد تخم و لارو و هزارپا به سراغ آفت کش های شیمیایی بروید.

آیا سرکه هزارپا را می کشد؟
بله. سرکه به سرعت هزارپا را نابود می کند.

چگونه از شر هزارپای بیرون خلاص شویم؟
برخی از روش‌های رایج برای دفع هزارپای بیرون عبارتند از: استفاده از اسید بوریک، فلفل قرمز یا خاک دیاتومه و استفاده از نور زرد در فضای باز.

خرید سم حشرات
مقالات مرتبط

نظرات شما

photo-Ant
عکس مورچه قهوه ای رنگ
photo-Bedbug
عکس حشره ساس تخت خواب
photo-Centipede
عکس هزار پا روی سنگ
photo-Cockroach
سوسک کابینتی، شایعترین است
photo-Flea
همه کک ها خونخوار هستند
photo-Fly
تصویر مگس روی انگشت انسان
photo-Gecko
عکسی از مارمولک قهوه ای
photo-Grassshopper
تصویری از ملخ سبز مزرعه
photo-Lice
عکس شپش در ساقه مو
photo-Mite
عکس کنه - مایت - کنه قرمز
photo-Mosquito
عکس نیش پشه
photo-Mouse
موش ها - ناقلان بیماری هستند
photo-Scorpion
عقرب زرد - سمی ترین عقرب
photo-Snake
مار جعفری - خطرناکترین مار ایران
photo-Spider
عنکبوت بیوه - سمی مهلک دارد
photo-Tarantula
تصویر رتیل قهوه ای خطرناک
photo-Termite
عکس حشره موریانه چوبخوار
photo-Wasp
عکس زنبور زرد وحشی
پخش ویدیو
زنبور های سمی را بشناسید - زنبور گاوی خطرناک
پخش ویدیو
راه های پیشگیری از ورود موریانه های خانه خراب کن
پخش ویدیو
یک رتیل بزرگ، موش را شکار میکند و میخورد
پخش ویدیو
فیلم جالب از عنکبوت های جهنده و پرش کننده
پخش ویدیو
لخته شدن خون انسان توسط زهر سمی مار
پخش ویدیو
ویدیو لحظه نیش زدن سمی ترین عقرب جهان
پخش ویدیو
در تله موش کش چه طعمه هایی قرار دهیم؟
پخش ویدیو
نابودی پشه های خون خوار با چند روش ساده
پخش ویدیو
آیا حشره کنه خطرناک است؟ راه از بین بردن کنه
پخش ویدیو
آیا مارمولک ها تخم میگذارند؟ ویدیو کامل را ببینید
پخش ویدیو
بهترین روش از بین بردن شپش سر و محیط
پخش ویدیو
با ملخ های خطرناک ایران آشنا شوید
پخش ویدیو
چگونه مگس ها باعث انتقال آلودگی میشوند؟
پخش ویدیو
چگونه با روش های خانگی کک را از بین ببریم؟
پخش ویدیو
سوسک ها چگونه به وجود می آیند؟
پخش ویدیو
حشره هزار پا را بشناسید - تفاوت آن با صد پا چیست؟
پخش ویدیو
آموزش درمان جای نیش ساس تخت خوابی
پخش ویدیو
ارزانترین راه برای مقابله با مورچه ها در خانه
سفارش سم از طریق:
تلگرام
واتساپ
تماس