بهترین راهکارهای خانگی برای از بین بردن شپش ها

شپش ها نوعی انگل اجباری هستند که برای زنده ماندن به وجود یک میزبان نیازمندند. شپش ها روی پوست سر و لا به لای موهای میزبان خود زندگی می کنند. آن ها به موهای سر چسبیده و از خون سر شخص تغذیه می کنند. وجود شپش در سر یا بدن انسان می تواند دردسری بزرگ و تجربه ای تلخ و ناراحت کننده باشد. رشد شپش ها بسیار سریع است و در مدت زمان اندکی تعدادشان بسیار زیاد می شود؛ و در نتیجه درمان سخت و وقت گیر می شود. ما در این مقاله سعی کرده ایم بهترین راهکارهای خانگی برای از بین بردن شپش ها را به شما معرفی کنیم تا هر چه زودتر از شر آن ها خلاص شوید.

شپش ها چه شکلی هستند؟

شکل شپش
شکل شپش

شپش ها حشراتی ریز، بدون بال و مکنده هستند. آن ها خونخوارند و جذب خون و حرارت بدن میزبان خود می شوند. میزبان شپش ها معمولاً پرندگان و پستانداران ازجمله انسان ها می باشند و نزدیک به ۳۰۰۰ گونه از آن ها در سراسر جهان وجود دارد. هر شپش ماده روزانه ده تخم می گذارد و این تخم ها خیلی سریع رشد می کنند. رنگ آن ها معمولاً سفید است و به مرور با مکیدن خون، به رنگ قهوه ای در می آیند و اندازه آن ها از نیم تا یک و نیم میلیمتر می باشد.شپش ها پاهای قلاب مانندی دارند که به وسیله آن ها به تارهای مو می چسبند؛ و به همین دلیل است، که خیلی سخت از موها جدا می شوند.

شپش های ماده تخم های سفید رنگ و ریز خود را همراه با یک ماده چسبنده روی تارهای مو می گذارند، که به شدت به مو چسبیده و جدا کردن آن ها سخت می باشد.

شپش ها کجا زندگی می کنند؟

شپش روی موها
شپش روی موها

شپش ها از خون تغذیه می کنند. پس وجود میزبان برای آن ها الزامی است. شپش ها دور از میزبان خود تنها ۲۴ ساعت می توانند زنده بمانند. در فاصله این چند ساعت اگر میزبان جدیدی پیدا نکنند، می میرند. شپش ها روی سر و لای موها، روی بدن و روی اندام جنسی زندگی می کنند. البته بیشتر انواع آن ها روی سر و مو یافت می شوند.

نشانه های وجود شپش در سر

اگرچه رعایت نکردن بهداشت باعث پیدایش شپش ها می شود، اما گاهی اوقات ممکن است، فردی کاملاً بهداشتی به علت تماس با فرد آلوده، به این عارضه دچار شود. شپش ها به محض ورود به سر میزبان جدید خود، تولید مثل می کنند و هر روز ده تخم می گذارند. شپش ها به سرعت تکثیر می یابند و با خود نشانه هایی به همراه دارند:

خارش بسیار شدید پوست سر
قرمزی و التهاب پوست سر بر اثر گزش و خارش
پوسته پوسته شدن سردر اثر مکش و خارش
وجود ضایعات سفید رنگ حاصل از نمو تخم ها
پیدا شدن تخم های ریز و سفید رنگ به نام رشک روی تارهای مو
پیدا شدن خود شپش ها لابه لای موها

در صورت پیدا شدن اولین نشانه ها فوراً دست به کار شوید و شپش ها را نابود کنید. چون روزبه روز بیشتر و بیشتر می شوند؛ و کار درمان برای شما سخت و زمان بر می شود.

بهترین راهکارهای خانگی برای از بین بردن شپش ها

از بین بردن شپش ها
از بین بردن شپش ها

همه انسان ها فارغ از اینکه در چه جا و مکانی  هستند و چه سبک زندگی دارند، امکان دارد تجربه تلخ آلوده شدن به شپش های چندش آور را داشته باشند. هر گاه شما متوجه وجود شپش ها در میان موهای سر خود می شوید، امکان دارد حس یاس و نا امیدی تمام وجودتان را فرا بگیرد. نگران نباشید ما در این مقاله بهترین و مؤثرترین راهکارهای خانگی را به شما آموزش می دهیم تا هر چه سریع تر خود را از این فاجعه بزرگ رهایی بخشید.

برای رهایی از دست شپش ها گاهی مجبور می شوید چندین راهکار را امتحان کنید تا به نتیجه مطلوب برسید. نگران نباشید با ما همراه باشید تا با بهترین روش های خانگی و طبیعی آشنا شوید:

سرکه و نمک مؤثرترین روش برای از بین بردن شپش ها

از بین بردن شپش با سرکه و نمک
سرکه و نمک

سرکه و نمک هر دو خاصیت خشک کنندگی دارند و رطوبت مو را می گیرند و شپش ها و تخم هایشان را از بین می برند. محلول سرکه و نمک یک ترکیب بسیار قوی و مؤثر برای نابودی شپش ها است. نحوه استفاده از این ترکیب بدین صورت است:

¼ فنجان نمک را با ¼ فنجان سرکه مخلوط کنید. محلول به دست آمده را در یک بطری پلاستیکی ریخته و روی پوست سر خود و تمام موها از ریشه تا نوک، اسپری کنید؛ و بگذارید یکی دو ساعت بماند و خشک شود. سپس با آب داغ پوست سر و موهای خود را بشویید.

همچنین می توانید بعد از اسپری کردن محلول، در حالی که موهایتان خیس هستند، در حمام موهایتان را با یک شانه دندانه ریز شانه بزنید و سپس موهایتان را ببندید و بعد از دو ساعت با آب داغ بشویید.

توجه: این کار را سه بار در هفته به مدت یک ماه انجام دهید.

روغن درخت چای برای نابودی شپش ها

نابودی شپش با روغن درخت چای
روغن درخت چای

در میان تمام روغن های ضروری، درخت چای یک روغن ضد باکتری و ضد شپش می باشد، که هم شپش ها و هم تخم های آن ها را از بین می برد. روش استفاده از آن به این صورت است:
مقداری روغن درخت چای را مستقیماً روی پوست سر خود بمالید و با انگشتان، خوب ماساژ دهید. بعد موهای خود را محکم ببندید و بگذارید دو تا سه ساعت بماند. سپس با آب داغ شستشو دهید.

توجه: این کار را هر هفته به مدت یک ماه انجام دهید.

روغن زیتون برای نابود کردن شپش ها

نابود کردن شپش با روغن زیتون
روغن زیتون

روغن زیتون یک روغن بسیار چرب و سنگین است؛ و گزینه خوبی برای کشتن شپش ها و تخم های آن ها می باشد. نحوه استفاده از این روغن به این صورت می باشد:

شب هنگام پوست سر و تمام موهای خود را از ریشه تا نوک به روغن زیتون آغشته کنید. سپس با یک کلاه کل موها را بپوشانید، و بگذارید تا صبح بماند. در طول شب شپش ها با روغن خفه شده و می میرند. تخم هایشان نیز غرق در روغن شده و دیگر باز نمی شوند.

صبح که از خواب بیدار شدید، موهای خود را از ریشه تا نوک با یک شانه دندانه ریز شانه بکشید تا شپش ها و تخم های مرده از موها جدا شوند. سپس موهای خود را با آب داغ و شامپوی مناسب شستشو دهید.

توجه: این کار را دو بار در هفته به مدت یک ماه تکرار کنید.

روغن و برگ چریش برای از بین بردن شپش ها

برگ و روغن چریش برای از بین بردن شپش
برگ و روغن چریش

چریش جزو آن دسته ازگیاهان است که خواص درمانی بی شماری دارد و در تمامی عطاری ها یافت می شود. چریش خاصیت ضد باکتری و ضد عفونی دارد و به دلیل داشتن ماده ای حشره کش به نام آزادیراکتین، شپش ها را نابود کرده و از تکثیر آن ها جلوگیری می کند. برگ چریش و روغن آن یک درمان فوق العاده مؤثر برای از بین بردن و ریشه کن کردن شپش ها می باشد. طریقه استفاده از آن به این صورت است:

یک فنجان برگ چریش را بجوشانید. سپس برگ و آب را با هم مخلوط کنید تا خمیری نرم به دست آید. سپس خمیر را روی پوست سر و موهای خود بمالید؛ و بعد از دو ساعت با آب داغ بشویید.

همچنین می توانید چند قاشق غذاخوری روغن چریش را روی پوست سرخود بمالید و خوب ماساژ دهید؛ و بگذارید ۲ الی ۳ ساعت بماند. سپس سر خود را با آب داغ بشویید.

توجه: این کار را یک بار در هفته به مدت یک ماه انجام دهید.

ترکیب قوی سرکه سیب و روغن نارگیل برای کشتن شپش ها

نابودی شپش ها با سرکه سیب و روغن نارگیل
سرکه سیب و روغن نارگیل

سرکه سیب به علت اسیدی بودن، مانع رشد و تکثیر شپش ها می شود و روغن نارگیل به علت غلیظ بودن و حالت چسبندگی که دارد، شپش ها را خفه می کند. طریقه استفاده:

چند قاشق غذاخوری سرکه سیب را روی پوست سر و تمام طول موها بمالید و بگذارید کاملاً خشک شود. سپس موهای خود را به روغن نارگیل آغشته کنید؛ و کل موها را با یک کلاه بپوشانید و بگذارید یک شب بماند. صبح که از خواب بلند شدید، با آب داغ و شامپوی مناسب بشویید.

توجه: این کار را یک بار در هفته به مدت یک ماه تکرار کنید.

سشوار کردن برای کشتن شپش

کشتن شپش ها با سشوار
کشتن شپش ها با سشوار

شپش ها گرچه جذب حرارت بدن می شوند و برای ادامه بقا به حرارت نیاز دارند. اما از مقدار زیاد آن بیزارند و گرمای بسیار شدید آن ها را از پا در می آورد. به یاد داشته باشید در حمام موهایتان را با آب داغ شستشو دهید و بعد از حمام آن ها را سشوار بکشید. به این صورت که:

سشوار را به سر خود نزدیک کنید و نازل آن را به سمت پوست سر هدایت کنید.
داغ ترین حالت سشوار را روشن کنید و روی سر خود حرکت دهید.
گرمای سشوار شپش های موجود روی ساقه مو را از بین می برد.
فراموش نکنید بعد از سشوار موها را شانه بکشید تا شپش های مرده را خارج کنید.

توجه: این کار را بعد از هر بار استحمام تکرار کنید.

روغن اسطوخودوس برای نابود کردن شپش

از بین بردن شپش با روغن اسطوخودوس
روغن اسطوخودوس

اسطوخودوس معطرترین اسانس موجود در بازار می باشد. این اسانس یک روش خانگی بسیار ایمن و مؤثر برای درمان شپش ها می باشد. طبق مطالعاتی که اخیراً انجام شده است، به این نکته پی برده اند که شپش ها از پوستی که با روغن اسطوخودوس و درخت چای درمان شده است، کم تر تغذیه می کنند. روش استفاده از آن به این صورت است:

چند قطره روغن اسطوخودوس را با یک روغن حامل مانند: روغن بادام یا روغن نارگیل مخلوط کنید و آن را به خوبی روی پوست خود ماساژ دهید و قبل از شستشو بگذارید ۲۰ الی ۳۰ دقیقه بماند.

توجه: این دارو را هر هفته یک بار استفاده کنید.

سیر برای از بین بردن شپش

سیر و لیمو برای از بین بردن شپش
سیر و لیمو

سیر یک ماده غذایی تند و تیز است که به راحتی در هر خانه ای پیدا می شود. سیر یک درمان بسیار مؤثر در نابودی شپش ها می باشد. چون خاصیت ضدعفونی کنندگی و بوی تند آن باعث خفه شدن شپش ها می شود. طریق استفاده از آن به صورت زیر است:

۱۰ حبه سیر را چرخ کرده با چند قطره آب لیموترش مخلوط کنید.
مخلوط را روی تمام سطح پوست سر خود بمالید.
بگذارید نیم ساعت روی پوست سر بماند. سپس شانه بزنید تا شپش های مرده جدا شوند.
در آخر با آب داغ و شوینده مناسب شستشو دهید.

توجه: این کار را هر هفته یک بار انجام دهید.

پیاز برای کشتن شپش

کشتن شپش ها با پیاز
کشتن شپش ها با پیاز

 

پیاز یک ماده غذایی مفید و در دسترس است. پیاز به دلیل خاصیت ضد باکتریایی و ضد قارچی که دارد، برای از بردن تخم شپش ها بسیار مفید است. پیاز همچنین یک ماده بسیار عالی برای رشد موها به حساب می آید. نحوه استفاده:

چندین پیاز بزرگ را خرد کنید و در مخلوط کن قرار دهید تا کاملاً مخلوط شوند.
سپس مخلوط به دست آمده را به صورت یکنواخت روی پوست سر خود بمالید.
اجازه دهید که پیازها به مدت ۳ الی ۴ ساعت روی سطح پوست بمانند.
بعد از چند ساعت موها را با آب داغ آبکشی کنید.
سپس کل موها را شانه بکشید تا شپش های کشته شده خارج شوند.

توجه: برای اینکه زودتر به نتیجه برسید، هر سه الی چهار روز یک بار این کار را تکرار کنید.

شانه ضد شپش

شانه ضد شپش
شانه ضد شپش

 

در بازار شانه های مخصوص داندانه ریزی موجود هستند، که به آن ها شانه ضد شپش می گویند. شما میتوانید بعد از هر بار استحمام و هر بار استفاده از روغن های گفته شده در بالا، موهای خود را به چندین قسمت تقسیم کنید. سپس هر قسمت را به دقت از بالا به پایین با آن شانه کنید. بدین وسیله می توانید هم شپش های مرده، هم شپش های زنده و تخم هایشان را از موهایتان جدا کنید.

برای پیشگیری از مبتلا شدن به شپش چه کار کنیم؟

استفاده از وسایل شخصی مختص به خود برای جلوگیری از مبتلا شدن به شپش
استفاده از وسایل شخصی مختص به خود برای جلوگیری از مبتلا شدن به شپش

برای جلوگیری از مبتلا شدن به شپش باید کارهای زیر را انجام دهید

از به اشتراک گذاشتن حوله، شانه، کلاه، هدفون، ملحفه و بالش خود با دیگران خودداری کنید.
از مرطوب نگه داشتن موهای خود برای مدت طولانی خودداری کنید.
از به اشتراک گذاشتن لوازم جانبی مو مانند بند مو و روسری خودداری کنید.
موهایتان را کثیف نگه ندارید، حداقل هفته ای یکبار آن ها را بشویید.

سخن آخر

شپش ها موجودات مزاحمی هستند که خیلی سریع از شخصی به شخص دیگر منتقل می شوند و کلی دردسر با خود به همراه دارند. آن ها از خون انسان تغذیه می کنند و باعث سوزش، خارش و اذیت و آزار زیادی می شوند. در صورت عدم درمان زود هنگام به شدت تکثیر می یابند. این عارضه بیشتر در میان بچه ها، در محیط مهدکودک و مدرسه شیوع پیدا می کند. به خصوص دختر بچه ها چون تراکم موهای آن ها بیشتر است.

شپش ها بیشتر در میان موهای پرپشت و متراکم رشد می کنند. بنابراین بیشتر از آقایان، خانم ها با این مسئله درگیر می شوند. شما ممکن است برای اینکه به یک نتیجه مطلوب برسید، مجبور باشید از چندین راهکار استفاده کنید. مبتلا شدن به شپش ها اگرچه سخت و ناراحت کننده است، اما نگران نباشید با راهکارهای خانگی که برای از بین بردن آن ها به شما معرفی کردیم، به راحتی می توانید از شر آن ها خلاص شوید.

سؤالات متداول

آیا با الکل می توانیم از شر شپش ها خلاص شویم؟
خیر. استفاده از الکل هیچ کمکی به خلاص شدن از شر شپش نمی کند.

آیا شپش ها باعث انتقال بیماری می شوند؟

بله. شپش ها باعث بیماری هایی چون : تیفوس می شوند. همچنین خاراندن بیش از حد سر در اثر گزش شپش ها، باعث زخم می شود؛ و در نهایت ممکن است باعث عفونت شود.

آیا شامپو باعث از بین رفتن شپش ها می شود؟

خیر. شستشوی سر با شامپوی معمولی و آب تاثیر چندانی در نابودی شپش ها ندارد.

چگونه بفهمیم شپش سر داریم؟
از شایع ترین علائم شپش سر عبارت اند از: خارش شدید سر و احساس خفیف چیزی که روی سر شما می خزد.

چگونه بفهمیم شپش از بین رفته است؟
هیچ احساس خارشی در سر خود نمی کنید.
با تکرار راهکارهای گفته شده در بالا، شستشو و شانه کشیدن هیچ شپش جدیدی را پیدا نمی کنید.

خرید سم حشرات
مقالات مرتبط

نظرات شما

photo-Ant
عکس مورچه قهوه ای رنگ
photo-Bedbug
عکس حشره ساس تخت خواب
photo-Centipede
عکس هزار پا روی سنگ
photo-Cockroach
سوسک کابینتی، شایعترین است
photo-Flea
همه کک ها خونخوار هستند
photo-Fly
تصویر مگس روی انگشت انسان
photo-Gecko
عکسی از مارمولک قهوه ای
photo-Grassshopper
تصویری از ملخ سبز مزرعه
photo-Lice
عکس شپش در ساقه مو
photo-Mite
عکس کنه - مایت - کنه قرمز
photo-Mosquito
عکس نیش پشه
photo-Mouse
موش ها - ناقلان بیماری هستند
photo-Scorpion
عقرب زرد - سمی ترین عقرب
photo-Snake
مار جعفری - خطرناکترین مار ایران
photo-Spider
عنکبوت بیوه - سمی مهلک دارد
photo-Tarantula
تصویر رتیل قهوه ای خطرناک
photo-Termite
عکس حشره موریانه چوبخوار
photo-Wasp
عکس زنبور زرد وحشی
پخش ویدیو
زنبور های سمی را بشناسید - زنبور گاوی خطرناک
پخش ویدیو
راه های پیشگیری از ورود موریانه های خانه خراب کن
پخش ویدیو
یک رتیل بزرگ، موش را شکار میکند و میخورد
پخش ویدیو
فیلم جالب از عنکبوت های جهنده و پرش کننده
پخش ویدیو
لخته شدن خون انسان توسط زهر سمی مار
پخش ویدیو
ویدیو لحظه نیش زدن سمی ترین عقرب جهان
پخش ویدیو
در تله موش کش چه طعمه هایی قرار دهیم؟
پخش ویدیو
نابودی پشه های خون خوار با چند روش ساده
پخش ویدیو
آیا حشره کنه خطرناک است؟ راه از بین بردن کنه
پخش ویدیو
آیا مارمولک ها تخم میگذارند؟ ویدیو کامل را ببینید
پخش ویدیو
بهترین روش از بین بردن شپش سر و محیط
پخش ویدیو
با ملخ های خطرناک ایران آشنا شوید
پخش ویدیو
چگونه مگس ها باعث انتقال آلودگی میشوند؟
پخش ویدیو
چگونه با روش های خانگی کک را از بین ببریم؟
پخش ویدیو
سوسک ها چگونه به وجود می آیند؟
پخش ویدیو
حشره هزار پا را بشناسید - تفاوت آن با صد پا چیست؟
پخش ویدیو
آموزش درمان جای نیش ساس تخت خوابی
پخش ویدیو
ارزانترین راه برای مقابله با مورچه ها در خانه
سفارش سم از طریق:
تلگرام
واتساپ
تماس
Background Image
×